26.4.2024 | Svátek má Oto


PORTUGALSKO: Sócrates aneb Vím, že nic nemám

27.11.2014

Portugalsko šokují zprávy o luxusním životě bývalého premiéra Josého Sócratese, kterého policie zadržela kvůli podezření z korupce. Politik vinu odmítá, jeho potíže však mohou výrazně poškodit Socialistickou stranu, dosud favorita příštích parlamentních voleb.

José Sócrates

Posledních pár let se někdejší portugalský premiér José Sócrates vracel do své vlasti vždy jen skok. Poté co před třemi lety, když Portugalsko balancovalo na hraně krachu, tehdejší parlament odmítl jeho úsporný plán, socialistický premiér odstoupil a uchýlil se do Paříže.

A klasickou kratší návštěvu rodné hroudy plánoval i minulý pátek, kdy přiletěl na lisabonské letiště Portela. Pobyt v Portugalsku se mu však nakonec může výrazně protáhnout. Na letišti totiž na bývalého premiéra čekala policejní eskorta a odvezla ho rovnou do vazby.

Podezřele drahý byt v Paříži

Politik zůstal za mřížemi celý víkend a do uzávěrky tohoto vydání nebylo jasné, jestli i noc na dnešek strávil na vazebním kavalci, nebo už ve svém bytě. Ve svém lisabonském bytě, nutno podotknout. Sedmapadesátiletý Portugalec totiž vlastní nemovitost i ve francouzské metropoli a právě luxusní pařížský byt patřil k jedné z pohnutek vyšetřovatelů k jeho zadržení. Zajímají se o to, kde Sócrates získal peníze na koupi bytu v hodnotě tří milionů eur. A na údajně nákladný život, který ve městě nad Seinou, kde v mládí studoval, vedl poslední tři roky.

Sócrates je podezírán z korupce, praní špinavých peněz a daňových úniků, upřesnil portugalský list O Público. Lisabonský soud vyslýchal vystudovaného inženýra, jenž v Paříži přednášel a spolupracoval jako poradce jedné farmaceutické firmy, už několik hodin v neděli a včera znovu, jak potvrdil Sócratesův právník Joao Araújo. Byla to jedna z mála informací, o něž se portugalský advokát s veřejností podělil.

Ostatně zajímavý je i onen advokát, popsal portugalský týdeník Expresso, podle nějž to byl až do soboty „veřejnosti neznámý člověk, kterého však dobře znají portugalští právníci“. Menší, obtloustlý muž, téměř vždy s cigaretou v ruce toho médiím v průběhu uplynulých dnů „spoustu namluvil, ale nic neřekl“. Přinejmenším však prozradil, v jakém duševním rozpoložení se nachází jeho mandant po několika mnohahodinových výsleších a policejní prohlídce svého domu.

„Ve vynikajícím,“ utrousil včera zlehka na otázku jednoho z novinářů. „V mnohem lepším než já,“ dodal v nadsázce advokát, jenž podle svých kolegů pracuje přes třicet let jako solitér. Jinak ale ne uvedl ani to, zda se přečiny, z nichž je bývalý premiér podezírán, uskutečnily v letech 2005 až 2011, kdy řídil vládu, nebo později. Sócrates nicméně neskončil ve vazbě kvůli kauze sám.

Policie zadržela další tři muže: expremiérova dobrého přítele a podnikatele Carlose Santose Silvu, právníka Gonçala Trindada Ferreiru a Sócratesova řidiče Joaa Pernu. A tento muž může být klíčovým hybatelem kauzy, zjistil O Público. K pracovní náplni řidiče, jehož si Sócrates najal až po ukončení své politické kariéry, patřily časté cesty z Lisabonu do Paříže, kam svému šéfovi údajně vozil značnou hotovost, zdroj listu hovořil o „kufrech peněz“. A něco takového Portugalci, kteří se horko těžko vzpamatovávají z hluboké hospodářské krize, do níž se jejich země propadla před šesti lety, rozhodně neslyší rádi.

Sócrates v březnu 2011 odstoupil ve chvíli, kdy portugalský parlament odmítl plán tvrdých škrtů, který navrhovala jeho vláda. Zadlužené Portugalsko bylo před bankrotem, premiér však nechtěl krizi řešit finanční pomocí od takzvané trojky (Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu), jako třeba Řecko a Irsko. Pokud se nyní prokáže, že v době, kdy žádal obyvatele iberské země o dodržování drastických úsporných opatření, zatímco na jeho konto tekly zpronevěřené peníze, nemusí to ublížit jen jemu, ale obecně socialistům.

Rána před volbami

Největší opoziční straně PS se přitom poslední dobou dařilo. Rok před volbami – Portugalci zamíří k hlasovacím urnám příští rok v září – preference socialistů utěšeně rostly. O tom, že vyhrají, nebylo pochyb, otázka zněla, zda strana získá absolutní většinu.

Mnohé Portugalce unavuje vláda pravicové Sociálnědemokratické strany v čele s premiérem Pedrem Passosem Coelhem. Zvlášť v poslední době, kdy na povrch vyplulo několik skandálů. Západoevropským státem u břehů Atlantiku otřásla především kauza s takzvanými „zlatými vízy“, kdy vysoce postavení úředníci brali tučné úplatky od cizinců bažících po portugalském, potažmo evropském pase. Portugalsko zahájilo program vydávání speciálních víz pro žadatele, kteří hodlali v zemi investovat, případně si pořídili drahou nemovitost, před dvěma lety. A přestože se podle vyšetřovatelů do kauzy zapletli vysoce postavení úředníci napříč politickým spektrem, jádro patřilo k vládní straně.

Snaha pravice odvrátit pozornost od svých afér?

Osta tně někteří socialisté současné vyšetřování svého někdejšího lídra Sócratese považují za ma névr pravice, jak odvrátit před volbami pozornost od svých skandálů.

Těžkou hlavu případ nutně dělá nynějšímu šéfovi PS Antóniovi Costovi, jenž se ocitl v nezáviděníhodné pozici. A to si přitom tento týden měl užívat euforický pocit vítězství – straničtí kolegové ho do vedení strany potvrdili v sobotu. Costa totiž dlouhé roky patřil do Sócratesova týmu, řadu let byl „dvojkou“ ve straně a ke svému šéfovi se v dobrém hlásil, což se mu nyní nemusí vyplatit.

LN, 25.11.2014