14.12.2019 | Svátek má Lýdie


NORSKO: Slovo k masakru II

29.7.2011

(první část zde)

Proč se světová média zprvu domnívala, že za norskými útoky stojí muslimští teroristé?

Tereza Spencerová na webu Literárních novin 23. 7. 2011 napsala:

Na tragédii v Oslu je tudíž nejpozoruhodnější skutečnost, že média se po prvních zprávách o výbuchu jaksi už automaticky zaměřila na muslimy a zvala si k tomuhle tématu nejroztodivnější „experty", a terorista zatím pochází z řad těch, kteří muslimy nenávidí...

Má pravdu. Ale proč se tak stalo?

Protože islamisté se k tomuto krvavému činu sami ochotně přihlásili. Že to nikoho nepřekvapilo, je jejich nedobrou vizitkou. Drtivá většina útoků tohoto druhu má totiž islámský rukopis. Kdyby se jako autorka představila v médiích dejme tomu norská Konzervativní strana (Høyre), bylo by to nanejvýš nepravděpodobné. Ale takto?

Vzpomeňme na páteční odpoledne. Zprávu o útoku ve vládním komplexu v Oslo provází informace listu NY Times, že za vším stojí Ansar džihád alámí (ADA). Existující islámská teroristická organizace. Proč by to nemohla být právě ona?

Relevantní (z jejího pohledu) byly i důvody. Norská účast v misi NATO v Afgánistánu, urážky proroka Mohameda (pravda, v Dánsku, ale s takovýmito detaily si teroristé hlavu nelámou). Nevíme sice přesně, jaké má napojení na Al-Kájdu, ale … nebylo snad nedávno Norsko cílem výhrůžek Al-Kájdy? Tak proč by vítr nemohl foukat právě odtud?

Jistě: ona zpráva o ADA v NY Times mohla být podvržená. Pokud jsme přesto o angažmá této teroristické skupiny v pekelném představení v Norsku neměli důvod pochybovat, pak chyba není na naší straně. Takto nás naučili islamisté vnímat je samotné. Položit rovnítko mezi teroristický čin a islámské radikály je něco tak samozřejmého jako předpoklad, že když něco chodí jako husa, kejhá jako husa a vypadá jako husa, bude to s největší pravděpodobností husa.

Není v tom zaujatost, ale přirozená reakce lidí, kteří vědí své. Že se chtěla ADA přiživit na něčem, co za ni udělal Breivik? I zde platí: nic překvapivého. Od amorálních zrůd, které se ve jménu ideologie neštítí cíleně vraždit nevinné, nic jiného čekat nemůžeme. V tom si s nimi norský terorista může podat ruku. Bez ohledu na to, že názorově stojí na opačné straně.

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.