Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

NEHORÁZNOST: Írán vyhrožuje vyhlazovací válkou

diskuse (41)

A svět je v klidu. A v klidu jsou také míroví aktivisté. Nikde žádné masivní demonstrace, petice, blokády, celosvětové výzvy k bojkotu země, která jinému státu nestydatě vyhrožuje.

Jak příznačné pro naši dobu. Íránem podporované teroristické hnutí Hizballáh útočí dnes a denně na severní Izrael raketami a drony. Slabá libanonská vláda s tím nejenže nedokáže nic udělat, ale zjevně ani nechce, když jejími členy jsou zástupci Íránem po zuby vyzbrojeného Hizballáhu. A když se Izrael brání, což je jeho nezpochybnitelné právo, a uvažuje o variantě, kterou by ovšem realizoval s krajní nechutí, totiž o invazi do Libanonu (s cílem bojovat nikoli proti libanonské armádě, ale s formacemi agresivních teroristů), tak Írán, spolutvůrce zla v regionu, přichází s nehorázným prohlášením o vyhlazovací válce. A to přímo na půdě OSN!

V sobotu 29. června 2024 se totiž objevilo na síti X, na oficiálním účtu íránské mise v OSN, toto prohlášení: „I když Írán považuje propagandu sionistického režimu o úmyslu zaútočit na Libanon za psychologickou válku, pokud s totální vojenskou agresí začne, bude následovat vyhlazovací válka. Na stole jsou všechny možnosti včetně plné účasti všech front odporu.“

Logika tohoto stylu uvažování je děsivá. Pokud jde o útoky na Izrael, tak Írán může cokoli, Hizballáh v Libanonu může cokoli, Hamas v Pásmu Gazy může cokoli, šíitské gerily v Iráku mohou cokoli, Húthiové v Jemenu mohou cokoli, ale když se Izrael rozhodne bránit, je mu okamžitě vyhrožováno vyhlazovací, tedy genocidní válkou.

Jsme zde svědky do nebe volající patologické nenávisti vůči Izraeli, jak dokládá i ten nejumírněnější kandidát v současném prezidentském klání v Íránu. Takzvaný reformista Masúd Pezeškján, který spolu se zastáncem tvrdé linie Saídem Džalílím postoupil do druhého kola (5. 7. 2024), se nechal slyšet: „Dá-li Alláh, budeme se snažit mít přátelské vztahy se všemi zeměmi kromě Izraele.“ Z pohledu Jeruzaléma je tedy nepodstatné, kdo z obou kandidátů zvítězí. Protiizraelský fanatismus íránské zahraniční politiky se nezmění.

Nejde ale jen o Izrael. Íránská destruktivní politika ohrožuje už tak křehkou stabilitu v celém regionu Středního východu a v širším pojetí světový mír. To není fráze, ale realita, pakliže si uvědomíme, kdo z velmocí koho podporuje; přesněji kdo stojí na straně Izraele (USA), čelícího soustavným hrozbám Íránu a jeho „proxy spojenců“, a kdo tvoří jádro osy zla spolu s Íránem (Rusko).

A pokud jde o Libanon, za zmínku stojí neuvěřitelný výrok tamního premiéra Nadžíba Mikátího ze soboty 29. července 2024. Na adresu Izraele řekl, že „musí zastavit opakované útoky na Libanon a válku v Gaze“. Kdo by ale čekal, že stejně tak vyzve Hizballáh, aby zastavil opakované útoky na Izrael, těžce by se mýlil. Mikátí: „Jsme s naším lidem. Odboj plní svou povinnost, libanonská vláda plní svou povinnost a naším cílem je chránit zemi v každém smyslu toho slova.“

Dosadíme-li za slovo „odboj“ teroristické hnutí Hizballáh, pak se dostaneme ke stejnému způsobu uvažování, jaké známe u politiků v Teheránu. Přeloženo do srozumitelné řeči: Izrael se musí přestat bránit, ale „odboj“ (útočící Hizballáh) jen „plní svou povinnost“. To vše je rámováno lží o tom, že libanonská vláda také plní svou povinnost. Neplní, je to přesně naopak: v tom, co je povinna dělat, totálně selhává. Jeden důkaz. Premiér Mikátí se ve stejném vyjádření z 29. 6. přihlásil k podpoře rezoluce RB OSN 1071/2006. V té se ovšem mimo jiné praví, že na jihu Libanonu, mezi hranicí s Izraelem (tzv. modrá linie) a řekou Lítání, nebudou žádné ozbrojené složky kromě libanonské armády a jednotek Spojených národů známé jako UNIFIL. Je tomu ale skutečně tak? Anebo v této zóně operují ozbrojené formace Hizballáhu a také odtud útočí na Izrael? „B“ je správně.

Neochota Hizballáh odzbrojit, což je také jeden z požadavků rezoluce 1701/2006, dělá z libanonské vlády spoluviníka každodenních ataků šíitských teroristů proti Izraeli. Bude-li Izrael nucen přistoupit k otevřené válce s Hizballáhem, pak svůj díl viny si mohou přičíst také vládci v Bejrútu.

Celá ta situace kolem Íránu a Libanonu, pokud jde o jejich vztah k Izraeli, je další ukázkou toho, jak nenormálním poměry na Středním východě panují.

Zpracováno exkluzivně pro Neviditelného psa.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Zrušení zaručené minimální mzdy v soukromých firmách schvalují ve čtvrtek senátoři. Když to projde,...

dvoj Jan Dvořák
25. 7. 2024

Japonsku stále ubývají obyvatelé, zjistil nejnovější demografický průzkum. Počet japonských občanů...

elh Eliška Hovorková
25. 7. 2024

Místopředseda hnutí ANO a předseda stínové vlády Karel Havlíček označil nový stavební zákon za...

ptt Veronika Pitthardová
25. 7. 2024

Atmosféru zahajovacího ceremoniálu letních olympijských her mohou v pátek okusit i Pražané. Pět...

Zbyněk Petráček
25. 7. 2024

Když loni muslimové v Hamburku provolávali chalífát, působilo to jako z Marsu. Záběry neukazovaly...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz