1.12.2023 | Svátek má Iva


NATO: 587. den invaze

3.10.2023

02/10/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Operace prováděli nejméně ve 2 sektorech, konkrétně na severovýchodní a jižní frontě. Postup hlásí na západě Záporožské oblasti (u Robotyne, v obci Verbove - východním směrem k obci Novoprokopivka). K posunu bojové linie došlo i ve směru Melitopol a Bachmut. Celková situace je za poslední 4 měsíce stále velmi dynamická. Okupační síly nebyly schopné zastavit postup Ukrajinců, kteří si udržují iniciativu a vytváří předpoklady pro rozhodující průlom. Jejich letectvo realizovalo za posledních 24 hodin celkem 13 úderů na lokality, kde ruský nepřítel soustředil své bojové jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Dělostřelectvo zlikvidovalo 1 protiletadlový raketový systém protivníka i jeho 1 velitelské stanoviště, 16 dělostřeleckých systémů a 1 muniční sklad. Protivzdušná obrana eliminovala 30/40 bezpilotních letounů typu Shahed-131/136 okupantů, které útočily z jihu, jihovýchodu a severu (resp. startovaly z okupovaného Krymu, dále také z RF – konkrétně z Primorsko-Achtarska a z Kursku), a to na cíle ve 3 oblastech (Oděská, Mykolajivská a Vinnycká). Na linii Lyman-Kupiansk provedli ruští okupanti jen omezené pozemní údery. Zato využívají i nadále velmi intenzívně vzdušné síly. Kromě dronů odpálili také 18 řízených leteckých pum do prostoru měst Kryvyi Rih a Cherson. Nejtvrdší boje proběhly u obcí Bilohirie a Novodarivka (u Orikhiva) a v okolí Robotyne nebo Verbove. • Obnovit ukrajinskou ekonomiku potrvá 4 roky. Klíčové podmínky zahrnují návrat uprchlíků a investice (MH Sobolev).

Rusko: Agresor provedl 89 náletů. Při bombardování zasáhnul celkem 20 osad v 5 oblastech (Charkovská, Luhanská, Starodomaiorská, Záporožská a Chersonská). Za posledních 24 hodin odpálil navíc celkem 10 raket, a na pozice ukrajinských jednotek a civilní cíle po celé zemi realizoval 39 úderů za pomoci raketometů a minometů. Pod dělostřeleckou palbou se tak ocitlo více než 150 osad v 7 oblastech (Černihivská, Sumská, Charkovská, Luhanská, Doněcká, Záporožská a Chersonská). Během dne došlo k 38 přímým bojovým střetnutím. •V prostoru kolem města Bachmut soustředila ruská armáda aktuálně více než 10.000 vojáků. Neexistují žádné známky toho, že by se chystala tento sektor opustit. • Nově zformovala také 25. vševojskovou armádu s více než 17 000 vojáky, které rozmístila jižně a západně od Kreminny. Tam mají nahradit jednotky 41. vševojskové armády a 76. výsadkové divize, které utrpěly v této zóně existenční ztráty kvůli operacím ukrajinského letectva. • Jeho drony udeřily i na území RF - cíle: továrna na výrobu raket ve Smolensku (Smolenský kraj) nebo letiště helikoptér v Soči (Krasnodarský kraj). • Ruské námořní síly v Černém moři se snižují. Zato trvale roste námořní doprava směřující do ukrajinských přístavů. Navzdory svým hrozbám ruská flotila zatím nezaútočila na žádné z plavidel. Rusko se očividně zdráhá jednat způsobem, který by mohl vyvolat vojenskou reakci Západu. • Výdaje Ruska na armádu dosáhnou v roce 2024 cca 30-40 % státního rozpočtu. MF navrhuje vyčlenit 10,8 bilionu RUB (cca 111 miliard USD) pro MO. K tomu je nutné přičíst ještě výdaje ostatních ministerstev ve výši 3,9 bilionu RUB (cca 40 miliard USD) k financování války. Dohromady tak Moskva předpokládá, že kvůli pokračujícímu konfliktu vyčlení 14,7 bilionu RUB (cca 141 miliard USD). Ve srovnání s rokem 2023 je to navýšení o 68 %.

EU: Podpora Ukrajiny je pevná. Unie se nezalekne ruských raket a dronů. V roce 2024 poskytne Kyjevu 5 miliard EUR (šéf unijní diplomacie Borrell po schůzce MZV v Kyjevě).

30/09/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Operace prováděli nejméně ve 3 sektorech fronty. Tvrdé boje probíhaly především v zónách okupovaných území na severovýchodě a jihu země – v okolí Bachmutu a na západě Záporožské oblasti (severně od Robotyne, ve směru Orichiv). Právě tam posiluje ruský nepřítel své jednotky. Do města Tokmak přesunuje kromě dalších vojáků i těžkou bojovou techniku přes Mariupol a Berdiansk. Hlásí to obyvatelé z okupované oblasti. Ukrajinské síly odrazily útoky agresora také u obcí Avdiivka, Tonenke, Nevelske, Marinka a Novomychailivka (Doněcká oblast). Sporadicky okupanti útočí podél linie Kupjansk-Svatove-Kreminna na severu fronty v Luhanské oblasti. Síly agresora tam omezily své údery na další most přes řeku Oskil - v posledních dnech už čtvrtý. Ukrajinci zřídili místo nich pontonové přechody. Letectvo provedlo za posledních 24 hodin celkem 13 náletů: 11 na lokality se soustředěním jednotek, zbraní a vojenské techniky ruského protivníka + 2 na jeho protiletadlové raketové systémy. Dělostřelectvo eliminovalo 3 lokality, kde nepřítel soustředil své jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Dále zlikvidovalo jeho 2 protiletadlové raketové systémy, 13 minometných systémů v palebném postavení, 1 muniční sklad a 1 stanici pro elektronický boj.• Námořní situace: V Černém moři operuje proti ukrajinským cílům 7 ruských válečných lodí, 2 z nich nesou řízené střely Kalibr (palebná síla až 14 raket najednou) + v Azovském moři - 1 ruská loď v bojové pohotovosti + ve Středozemním moři - 1 ruská loď v bojové pohotovosti.

Rusko: Agresor provedl 56 náletů. Na pozice ukrajinských jednotek a civilní cíle odpálil celkově také 6 raket. Zasáhl 24 osad v 5 oblastech (Charkovská, Luhanská, Doněcká, Zaporožská Chersonská). Bombardování doprovodilo 40 úderů jeho dělostřelectva za pomoci raketometů a minometů. Pod touto palbou se ocitlo více než 100 osad v 7 oblastech (Černihivská, Sumyská, Charkovská, Luhanská, Doněcká, Záporožská a Chersonská). Za posledních 24 hodin proběhlo 44 přímých bojových střetnutí. Intenzita a frekvence operací okupantů klesá, kromě jejich letectva. V Charkovské, Luhanské a Chersonské oblasti byla naopak pozorována právě větší aktivita ruských letadel.• Poblíž Tokmaku sestřelila ruská protivzdušná obrana raketou systému S 300 vlastní stíhací letoun Su-35. Pilot nepřežil.• V Kurské oblasti (RF) detekoval a zničil ukrajinský dron ruskou radarovou stanici Kasta poblíž osady Giri (Belovský okres). • Moskva vyhlásila vojenské odvody 01/10/2023 na území Ruska, včetně anektovaných území na Ukrajině v říjnu 2022 (Doněck, Luhansk, Záporoží a Chersonská oblast). Ruská armáda posílí v tomto podzimním termínu o 130 000 branců. • Deficit ruského rozpočtu roste. Za 1 pololetí letošního roku se státní dluh zvýšil o 10 %, tj. 2,24 bilionu RUB (cca 22,63 miliardy USD).

NATO: Aliance se shodne na pomoci Ukrajině se Slovenskem i po volbách. Podaří se vyřešit i neshody mezi Polskem a Ukrajinou, které souvisejí se zákazem dovozu ukrajinského obilí (GenSec Stoltenberg).

Norsko: Vláda zakázala vjezd aut s ruskou SPZ do země kvůli pokračující válce Ruska proti Ukrajině (MZV Huitfeldtová). • Norsko má s Ruskem 200 kilometrů dlouhou hranici a jediný silniční přechod v arktické oblasti. Stejné rozhodnutí udělaly už Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a Finsko.

MAAE přijala rezoluci požadující okamžité navrácení Záporožské jaderné elektrárny pod plnou kontrolu Ukrajině. Žádost podpořilo 69 zemí během 67. zasedání Generální konference.

Rumunsko: Vláda posiluje obranu. Přesouvá mj. další síly letectva blíž k hranicím Ukrajiny (další 4 US stíhačky F-16) a rozšiřuje v pohraničí bezletovou zón až na 30 km.• Rusko ruší signál GPS v rumunských teritoriálních vodách (NGŠ Náčelník generálního štábu gen. Petrescu).

Bulharsko: Vláda plánuje revidovat obrannou politiku kvůli ruským aktivitám v oblasti Černého moře (MO Tagarev).

28/09/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Ve dvou sektorech frontové linie hlásí posuny: na západě Záporožské oblasti ve směru Tavria (jih) a u Bachmutu - konkrétně v v okolí obcí Kliščívka, Odradivka a Šumy. Ukrajinské letectvo v těsné koordinaci s protivzdušnou obranou sestřelilo 34/44 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131, které startovaly z jihovýchodního směru (Primorsko-Akhtarsk – RF) a z okupovaného Krymu. Kromě toho zničilo za posledních 24 hodin 6 průzkumných dronů ruského nepřítele (typu Orlan, Zala, Superkam). Dělostřelectvo zlikvidovalo 1 velitelské stanoviště protivníka, 6 jeho dělostřeleckých systémů v palebném postavení a 1 raketový sytém S-300. Situace na ose Lyman-Kupiansk zůstává nepřehledná. Okupanti tam shromáždili více než 110.000 vojáků a bojové techniky. Aktuálně formují 12 útočných jednotek o síle cca 2.000 lidí, které by měly prolomit ukrajinskou obranu. Vzhledem k tomu je v nadcházejících týdnech méně pravděpodobná nová ofenzíva ruských sil v tomto prostoru. • Ukrajinští partyzáni nadále narušují logistiku nepřítele na okupovaných územích. • Vláda řeší mj. odminování celkem 174.000 km2. V současnosti mají ukrajinské síly přístup pouze na 21 % zaminovaného území. Pro příští rok na to Kyjev vyčlení 522 milionů USD, což by mělo stačit na odminování 200.000 ha půdy. Vyčistit 80 % zaminovaného území potrvá cca 10 let. Celkové náklady se odhadují na 37 miliard USD.

Rusko: Agresor odpálil 2 rakety a provedl 57 náletů. Kromě kamikadze dronů typu Shahed-136/131 odpálil 26 leteckých bomb Kab-500 na cíle v Chersonské oblasti. Zasaženo bylo 25 osad v 5 oblastech (Černihovská, Charkovská, Luhanská, Doněcká a Záporožská). Bombardování pozic ukrajinských jednotek a civilních cílů doprovázelo více než 50 úderů dělostřelectva ruských okupantů. Pod palbou se ocitlo více než 110 osad v 7 oblastech (Černihovská, Sumská, Charkovská, Luhanskská, Doněcká, Záporožská a Chersonská). Za posledních 24 hodin proběhlo 26 přímých bojových střetnutí. Současně okupanti pokračují v posilování svých opevnění v Záporožské oblasti. Severně od Tokmaku (ve směru Robotyne) konsolidují betonové zátarasy na hranici mezi Doněckem a Záporožím. Absence okupačních sil v zákopových liniích na jižní frontě usnadňuje další ukrajinský postup v této oblasti, protože už nepředstavují významnou překážku. V důsledku opotřebení letectva se snižuje také jeho účinnost a životaschopnost. V bojích od února 2022 ztratily ruské vzdušné síly cca 90 letadel s pevnými křídly. • MO očekává konec války na Ukrajině v roce 2025, po dosažení všech cílů Moskvy. • MZV: Je to naprostý pat, Západu chybí zdravý rozum. Naše pozice se nemění. Jsme připraveni uzavřít mírovou smlouvu s Ukrajinou, ale jen když bude zohledňovat aktuální situaci a také respektovat bezpečnostní zájmy Ruska.

NATO: Válečné cíle Kremlu se změnily. Agrese Ruska proti Ukrajině zůstává největší hrozbou pro naši bezpečnost za poslední desetiletí. Protiofenzíva Kyjeva pokračuje úspěšně (GenSec Stoltenberg v Kyjevě). • Ukrajinci brání hodnoty, za kterými všichni stojíme. Aliance zvýší výrobu zbraní a munice pro Ukrajinu i pro vlastní zásoby (US velvyslankyně Smithová).

USA: Sněmovna reprezentantů zamítla návrhy 3 republikánských senátorů omezit americkou pomoc pro Kyjev o 6 miliard USD. • Podpora Ukrajiny je v zájmu Spojených států. Pokud by Kreml tuto válku vyhrál, dalším cílem bude země NATO (McConnell, vůdce republikánské menšiny v Senátu). • Washington začal pracovat na převodu zmrazených ruských aktiv v hodnotě 8 miliard USD na Ukrajinu. Většina z těchto financí je v EU a Japonsku a vzhledem ke zkáze, kterou Rusové způsobili Ukrajině, by měly přispět k obnově země (Pritzker, zvláštní vyslanec US prezidenta pro hospodářskou obnovu Ukrajiny).

Bulharsko: Parlament schválil přesun ruských protiletadlových raket S-300 k opravě a použití na Ukrajině.

Rumunsko: Vláda se rozhodla nezakazovat dovoz ukrajinského obilí, aby nevyslala „špatný signál“.

26/09/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Operace prováděli nejméně ve 3 sektorech fronty: v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti, na západě Záporožské oblasti a u Bachmutu. Právě z této zóny hlásí další postup – cca 2 km. Jinde trvají prudké boje, ale bez posunu. Nejtvrdší srážky s okupanty probíhají v prostoru Verbove (na ose Orikhiv) u obcí: Novopokrovka, Novoprokopivka a Robotyne, Mala Tokmačka nebo Novodanylivka v západním Záporoží. Ruský nepřítel výrazně omezil pozemní útoky podél linie Kupjansk-Svatove-Kreminna v severovýchodní části fronty, kde došlo jen ke 3 bojovým střetům. Pokračovaly bojové operace na ostrovech v deltě řeky Dněpr, kde se Ukrajinci snaží přistát na levém (východním) břehu. Jejich jednotky realizovaly také úder na logistiku okupantů v hlubokém týlu Luhanské oblasti (v Sorokyne) za pomoci 3 řízených střel Storm Shadow. Letectvo provedlo 18 náletů: 11 na lokality se soustředěním jednotek, zbraní a vojenské techniky nepřítele + 7 na jeho protiletadlové raketové systémy. Dělostřelectvo eliminovalo 9 raketových a minometných systémů ruského protivníka. Dále zničilo 1 lokalitu se soustředěním jeho vojsk, zbraní a bojové techniky, 1 muniční sklad a 1 stanici pro elektronický boj. Protivzdušná obrana sestřelila 26/38 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131, které startovaly z jihovýchodního směru (Primorsko-Akhtarsk, RF) a z okupovaného Krymu. • Okupační úřady pokračují v deportacích dětí z Ukrajiny do Ruska.

Rusko: Agresor odpálil 16 raket a provedl 72 náletů, které zasáhly 24 osad v 7 oblastech po celé Ukrajině (Černihovská, Sumská, Charkovská, Luhanská, Doněcká, Záporožská a Chersonská). Okupanti útočili mj. řízenými střelami Kalibr (12 odpalovaných z Černého moře), střelami P-800 Onyx (2 odpálené ze Sevastopolu) a požili také drony Shahed 136/131. Bombardování pozic ukrajinských jednotek a civilních cílů doprovodilo 65 úderů ruského dělostřelectva. Pod palbu se tak dostalo více než 150 osad v 7 oblastech (Černihovská, Sumská, Charkovská, Luhanská, Doněcká, Záporožská a Chersonská). Za uplynulých 24 hodin se uskutečnilo 25 přímých bojových střetnutí. Okupanti se snaží získat zpět ztracené pozice, zejména v prostoru na Melitopol (Záporožská oblast). Jednotky ruského 108. pluku (7. výsadková divize) tam operují i nadále bez rotací a posil. Bez úspěchu. • Ukrajinské drony udeřily na letiště Khalino v ruské Kurské oblasti, kde zlikvidovaly velení ruského 14. gardového stíhacího pluku (Ždanovova - 105. letecká divize, 6. armáda). • V Petrohradu došlo k explozím a výpadku elektrického proudu. Funkční není ve čtvrti Šušary a na letišti Pulkovo ani rozvod vody. Výbuchy jsou hlášené také v okupovaném Mariupolu (strategický přístav - Azovské moře), kde udeřily síly (partyzánského hnutí) Odporu na instalace transformátorů v obci Staryj Krym. • Kreml nařídil MO zastavit ukrajinskou protiofenzívu do začátku října a v rámci války převzít iniciativu.

VS OSN: Irsko podporuje zrušení práva veta v Radě bezpečnosti (PM Varadkar).

Finsko: Ukrajinci hrdinně bojují za celý Západ (MZV Valtonen).

Maďarsko: Budapešť s ratifikací vstupu Švédska do NATO nespěchá. Jeho bezpečnost nic neohrožuje (PM Orbán).