4.10.2023 | Svátek má František


NATO: 559. den invaze

5.9.2023

Ukrajina: Obránci UKR pokračovali v protiofenzívě. Další postup hlásí u Bachmutu a v západním sektoru Záporožské oblasti. Jejich jednotky aktuálně operují mezi 1. a 2. obrannou linií okupantů. V jejich defenzívě představuje 1. linie 60 % kapacit, 2. linie je slabší. Proto lze nyní předpokládat relativně rychlejší postup. Letectvo provedlo 14 náletů: 9 na soustředění vojsk, zbraní a vojenské techniky ruského nepřítele + 5 na jeho protiletadlové raketové systémy. Dělostřelectvo zlikvidovalo 11 minometných a raketových systémů protivníka v palebném postavení, z toho 1 protiletadlový. Protivzdušná obrana sestřelila na jižní a východní frontě 23/32 bezpilotních letounů Shahed 136/131, které útočili na Oděskou a Dněpropetrovskou oblast. Nejtvrdší boje trvají v sektoru Tavria. Za posledních 24 hodin tam nepřítel zaútočil 16krát. Provedl celkem 688 dělostřeleckých/raketových úderů a 19 náletů. Dělostřelectvo obránců pálilo 1328x. Ruské ztráty zahrnuly dalších 249 vojáků a 20 ks vojenské techniky (konkrétně: 1 tank, 2 obrněné transportéry, 5 dělostřeleckých systémů a minometů, 1 protitanková řízená střela, 1 bezpilotní letoun, 11 vozidel a 2 muniční sklady). Kyjev se rozhodl vyměnit MO - Reznikov rezignoval, nahradit ho má Umerov.

Rusko: Agresor odpálil 1 raketu a provedl celkem 78 náletů, včetně přístavů Izmajil a Reni na Dunaji (na hranici Ukrajina – Rumunsko). Na pozice ukrajinských jednotek a různé osady uskutečnil také 47 úderů za pomoci raketometů a minometů. Pravděpodobnost pokračování takových útoků zůstává vysoká. Během dne proběhlo 30 přímých bojových střetnutí. Těžké boje jsou evidované na ose Lyman-Kupiansk (severovýchdní fronta), kde se ruská armáda snaží obsadit výhodné kóty. Hlavní pozornost stále zaměřuje směrem k Novoiehorivce, kde chce prorazit pozemní koridor a dostat se k řece Oskil. Jen ve směru Lyman-Kupiansk ztratil agresor 126 vojáků, 1 muniční sklad, 1 auto a 7 dronů/6 typu Lancet. V sektoru operuje asi 110 000 ruských vojáků, kteří za posledních 24 hodin zaútočili 570x na ukrajinské pozice pomocí raketového a minometného dělostřelectva. Nasazené bylo i letectvo: vrtulníky Ka-52 a letouny Su-25. Speciální ruské jednotky pro kybernetický boj se zaměřily na mobilní aplikace systému Android, který používá ukrajinská armáda. Sama Ruská federace čelila další vlně úderů bezpilotních letounů. Mj. v Kurské oblasti, kde vypukl požár ve městě Kurčatov. Další 2 drony operovaly v pohraničních oblastech regionu: u vesnice Kozino (okres Rylsky), a poblíž vesnice Gornal (okres Sudžansky). K požáru došlo i v Moskevské oblasti - ve městě Vidnoje. Oheň zachvátil objekt s plochou 1.200 m2. Dále hoří i v ruském Petrohradu - ropný sklad Ručij v Krasnogvardějském okrese. Podle Moskvy její armáda letos získala 280.000 nových rekrutů. Nábor vojáků k boji na Ukrajině je zaměřený na sousední země (Arménie, Kazachstán a Uzbekstán). Za další potenciální rekruty pro vstup do ruské armády považuje Kreml 6 milionů migrantů ze Střední Asie. Chce se tak vyhnout nepopulární domácí mobilizaci před prezidentskými volbami v roce 2024. Cizí státní příslušníci by umožnili Moskvě získat další vojáky pro její válečné úsilí tváří v tvář narůstajícím obětem. Rusové se snaží urychlit mobilizaci „také na okupovaných územích, např. v Luhanské oblasti. Rusko zrušilo vojenské manévry Západ – s Běloruskem. Letos cvičí jeho armáda na Ukrajině (MO Šojgu).

Arménie: Spoléhat se dlouhodobě v otázkách bezpečnosti jen na Moskvu byla strategická chyba (PM Pašinjanov)

NATO: Pouze společné členství Arménie a Ázerbájdžánu v Alianci může zajistit mír na Kavkaze (ERV Fehlinger).

02/09/2023

Ukrajina: Obránci pokračují v protiofenzívě. Z prostoru Bachmutu a na západě Záporožské oblasti hlásí postup. Satelitní snímky potvrzují průlom v hlavním bloku defenzivy okupantů (1.linie/3) ve směru na Tokmak. Na ose Verbove-Novoprokopivka u obce Robotyne: postup zrychluje – aktuálně 2-3 km/den. Ukrajinci jsou již 8 km od další linie a 80 km od Azovského moře. Letectvo Provedlo 11 náletů: 6 na soustředění vojsk, zbraní a vojenské techniky nepřítele a 5 na jeho protiletadlové raketové systémy. Dělostřelectvo se zaměřilo na 4 soustředění vojsk, zbraní a vojenské techniky protivníka. Zlikvidovalo mu 10 dělostřeleckých systémů v palebných postaveních, 2 velitelská stanoviště, 3 muniční sklady a 1 radarovou stanici. GŠ potvrdil záměr postupně přesunout operace ukrajinské armády na území Ruské federace. Počet úderů za pomoci bezpilotních letounů se bude zvyšovat. Provádět je mají speciálně vycvičení agenti a/nebo partyzáni operující v Rusku. Z poslední doby byl např. útok na leteckou základnu v Pskově vedený drony vypuštěnými právě z území federace.

Rusko: Agresor odpálil 4 rakety a provedl 39 náletů na pozice ukrajinských jednotek a různé osady. Jeho dělostřelectvo dále realizovalo 42 úderů. Pravděpodobnost těchto útoků zůstává vysoká. Za posledních 24 hodin došlo k 45 přímým bojovým střetnutím. Okupanti pokračují v operacích zejména na ose Kupiansk-Svatove-Kreminna – severovýchodní fronta. Ruská armáda se tak snaží Ukrajince donutit k rozdělení jejich sil mezi Orikhiv (jižní fronta) a Kupiansk, aby zabránila průlomu u Novoprokopivky a Verbove. Ve snaze stabilizovat situaci přemístili okupanti do této oblasti část 76. výsadkové divize z Lymanu v Doněcké oblasti a brigádu 58. vševojskové armády z prostoru Bachmut. Tyto okolnosti naznačují, že sami Rusové nemají operační zálohy. V oblasti okupovaného Krymu znovu čelili dalšímu úderu na Kerčský most s pomocí námořního dronu bez posádky. V důsledku této operace v Kerčském průlivu Černého moře byl most opět dočasně uzavřen pro silniční i železniční dopravu. Logistika okupantů v Chersonské i Záporožské oblasti je na této trase silně závislá, proto jejich námořnictvo posílilo rozsáhlá obranná opatření. Satelitní snímky potvrzují, že vytvořilo podvodní bariéru z ponořených plavidel vzdálených od sebe 160 m.

USA: Washington se chystá poprvé dodat Ukrajině protitankovou munici s ochuzeným uranem, vysoce účinnou v boji s obrněnou technikou. Už na jaře oznámila totéž také UK.

31/08/2023

Ukrajina: V rámci protiofenzivy pokračují obránci v bojových operacích nejméně ve 2 sektorech. Postup hlásí u Bachmutu, v pohraničí Doněcké a Záporožské oblasti a v západním sektoru Záporožské oblasti. Tam pronikli na dalším úseku fronty za 1./3 obranných linií okupantů u Orichivu, ve směru Novodanylivka-Novoprokopivka. Letectvo provedlo 14 náletů: 10 na lokality soustředění vojsk ruské ho protivníka a 4 na jeho protiletadlové raketové systémy. Dělostřelectvo se zaměřilo na 1 lokalitu s koncentrací vojáků, zbraní a vojenské techniky. Zlikvidovalo 1 velitelské stanoviště a 1 stanici elektronického boje nepřítele. Ten dále evidoval úder bezpilotního letounu v Brjanské oblasti a odpálení rakety na okupovaný Krym. Těžké boje trvají ve směru Kupjansk-Lyman i Bachmut. Na východní frontě se nejzuřivější boje odehrávají v zóně obcí Rayhorodok a Kovalivka. Současně se agresor snaží své síly přeskupit. A to s cílem zvýšit bojeschopnost svých jednotek, aby získal zpět ztracené pozice. Zejména v zónách: Bachmut, Kurdiumivka, Yahidne a Andriivka. Na jižní frontě v sektoru Záporoží okupanti ustupují, protože ukrajinské síly prolomily jejich obrannou linii v dalším úseku a postupují. Protivzdušná obrana hlásí zničení všech 28 řízených střel (Kh-101/Kh-555/Kh-55), které Rusové odpálili z 11 strategických letounů Tu-95ms v oblasti Kaspického moře. Stejně jako 15/16 útočných bezpilotních letounů (Shahed-136/131) operujících ze dvou směrů: jižního - Prymorsko-Achtarsk, resp. - Kursk. K sestřelení došlo v zóně Kyjeva a v Čerkaské, v Oděské a Mykolajovské oblasti. Ukrajinci začali používat pozemní variantu námořních raket Neptun.

Rusko: Za pomoci svých vzdušných sil a raketových jednotek provedl agresor znovu masivní nálety na pozice ukrajinských jednotek a různé osady. Celkem odpálil 31 raket a realizoval 66 náletů. Dalších 53 minometných úderů připojilo ruské dělostřelectvo. Během posledních 24 hodin došlo k více než 40 přímým bojovým střetnutím. Na území Ruské federace je evidováno nejméně 5 dalších úderů bezpilotních prostředků. Jde o nejpočetnější operaci od začátku konfliktu. Během srpna čelila ruská protivzdušná obrana 25 samostatným útokům ukrajinských dronů. Exploze byly zaznamenány v Moskvě, Brjansku, Rjazani a také na letecké základně Pskov. V roce 2023 drony zatím udeřily na ruské území a okupovaný Krym více než 190x. Ukázalo se, že agresor má potíže je odhalit a zničit. MO proto zvažuje přidání dalších systémů PVO zejména na letiště, která považuje za nejvíc ohrožená. Okupanti dále mění taktiku svých raketových útoků. To se týká hlavně Kinžálů. V současnosti mají cca 75 těchto nadzvukových raket. Kvůli jejich relativně nízkému počtu, ale také z důvodu neschopnosti vyrobit více než 6/měsíc, začínají s nimi šetřit. To platí i o balistických střelách Iskander-M, případně také pro rakety Kaliber (Kh-101, Kh-22, Kh-32). Nově armáda uvedla do bojové pohotovosti mezikontinentální balistické rakety Sarmat, které mohou nést jaderné hlavice (10-15). Dolet mají cca18 tisíc km. Na okupovaných územích v Doněcké a Záporožské oblasti začaly ruské regionální volby, plánované na 10. září. V Chersonské a Luhanské oblasti se volební místnosti mají otevřít v sobotu. Ruské soudy odsoudí cca 100 vojáků/ týdně za to, že odmítají bojovat. Ročně takové rozsudky dosahují počtu cca 5.200.

NATO: Ukrajinská protiofenzíva předčila očekávání (GenSec).

EU: Brusel a Kyjev zahajují „diplomatickou protiofenzívu“. Cílem je získat co nejširší podporu pro mírový plán za hranicemi západních demokracií. Má 3 body: 1. Rusko je agresor. 2. Musí stáhnout svá vojska. 3. A obnovit územní celistvost Ukrajiny. Strategie, která zahrnuje obilí, je zaměřená na asijské, africké a jihoamerické země.

USA: Washington zvažuje dodávky kazetové munice i pro raketomety.

29/08/2023

Ukrajina: Obránci pokračují v protiofenzivě. Na jižní frontě hlásí konsolidaci pozic po dobytí Robotyne. Cílem dalšího postupu je Tokmak (cca 20 km), ve směru Melitopol (cca 80 km). Jen v zóně Tavria realizovalo ukrajinské dělostřelectvo za posledních 24 hodin operace, při kterých pálilo celkem 1218x. Zničeno bylo 5 muničních skladů, 2 velitelská stanoviště ruského nepřítele, 1 systém protivzdušné obrany a 2 dělostřelecké systémy protivníka. Jeho ztráty zahrnovaly dále cca 300 vojáků a 25 kusů vojenské techniky (1 tank, 4 obrněná vozidla, 9 dělostřeleckých systémů a minometů, 1 protitankový systém, 1 bezpilotní letoun a 9 motorových vozidel). Letectvo provedlo celkem 12 náletů: 8 na lokality se soustředěním vojenských jednotek ruského protivníka, 1 na jeho velitelské stanoviště a 3 na protiletadlové raketové systémy nepřítele. V sektoru východní fronty (Charkovská a Luhanská oblast) zahájil agresor nový útok. Nasadil 45.000 vojáků útočí ve směru na Kupiansk a 48.000 vojáků ve směru na Lyman. V Chersonské oblasti vnucují okupační úřady obyvatelům ruské pasy před regionálními volbami (10/09/2023) v Rusku. Převzít je musí nejpozději do 1. září 2023. Jinak jim hrozí vystěhování a zabavení majetku, včetně nemovitostí.

Rusko: Agresor odpálil 8 raket a provedl 47 náletů. Na pozice ukrajinských jednotek i na různé osady současně zintenzivnil údery dělostřelectva, které pálilo z minometů celkem 39x. Za posledních 24 hodin došlo k 32 přímým bojovým střetnutím. Okupanti vyslali na Kyjev a další města bezpilotní letouny. Oděsu pak napadli střelami s plochou dráhou letu, vypuštěnými z lodí v Černém moři. Sami zaznamenali na svém území masivní operace dronů v Brjanské, Orelské, Rjazaňské a Kalužské oblasti. Nejcitelnější byl nálet bezpilotních letounů (20) na vojenském letišti Kresty u Pskova (600 km od UKR), kde došlo ke zničení 4-6 cílů: mj. 4 transportní letadla (IL-76) + bombardér (TU-22). Exploze (13) jsou hlášené také z vojenského letiště v Kursku - za posledních 24 hodin udeřila letka bezpilotních letounů (16) na ruská vojenská letadla: 4 Su-30 a 1 MIG-29. Mezi zasaženými cíli byly i radar S-300 a 2 střely Pancir. Drony operovaly i ve směru na Moskvu, kde opět přerušily letový provoz nad hlavním městem. Za poslední měsíc je evidováno více než 12 takových případů, které testují protivzdušnou obranu metropole z různých směrů - naposledy v Ljubertsy na jihovýchodě hlavního města. Moskva ohlásila první útoky dronů na začátku května, od té doby se staly častým jevem. Stejně jako v černomořském sektoru, kde aktuálně zaznamenali pokus o úder řízené střely proti základně ruské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu.

USA: Washington oznámil další vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě 250 milionů USD. Zahrnovat bude další vybavení pro odminování, rakety pro protivzdušnou obranu a dělostřeleckou munici, Součástí mají být také střely do raketometů HIMARS (MZV Blinken).

Maďarsko: Na rozdíl od ostatních zemí NATO i EU zastává Budapešť názor, že dohoda o ukončení rusko-ukrajinského konfliktu by měla zahrnovat: 1) uznání Krymu za součást Ruské federace. 2) NE pro vstup Ukrajiny do NATO (PM Orbán).

V.Z.