23.9.2023 | Svátek má Berta


NATO: 538. den invaze

15.8.2023

14/08/2023

Rusko: Propad rublu prolomil psychologickou hranici (100/USD, 110/EUR). Je to důsledek přechodu země na válečnou ekonomiku. Kreml však za viníka označil Centrální banku v Moskvě.

13/08/2023

Ukrajina: Za posledních 24 hodin letectvo obránců provedlo 10 náletů na lokality, kde jsou soustředěny vojenské jednotky, zbraně a technika nepřítele. Raketové a dělostřelecké síly zlikvidovaly 1 protiletadlový raketový systém, 1 muniční sklad, 1 stanici elektronického boje a 3 dělostřelecké systémy ruského protivníka. Protivzdušná obrana sestřelila balistické střely Kh-47 (Kinžal), celkem už 13. Kromě toho zlikvidovala více než 20 balistických střel, včetně raket Iskander a S-400. Ukazuje se, že nepřítel má relativně malé zásoby, protože vyrobí max. cca 100 útočných raket/měsíc, včetně Kinžalů. V rámci protiofenzívy hlásí Ukrajinci výrazný postup v jižním směru údolím řeky Mokri Jaly – až o 19 km. To je osa přes vesnici Staromajorske k okupovaným přístavům Berdiansk a Mariupol v Azovském moři (vzdálenost cca 80 km). To oslabuje ruskou defenzivu především v Chersonské oblasti podél řeky Dněpru a nutí okupanty přesunout síly z jiných částí fronty. Dílčího posunu dosáhli obránci v západní části Záporožské.oblasti u obce Robotyne. ve směru Tavria. Podle průzkumů až 17 % vysídlených Ukrajinců neplánuje vrátit se do země.

Rusko: Agresor se nadále snaží chopit iniciativy na SV úseku fronty, ve směru na Kupjansk. Neúspěšně provedl útoky severovýchodně od Syn’kivky, severně od Kyslivky a jihovýchodně od Andriivky (vše Charkovská oblast). Za posledních 24 hodin okupanti odpálili 7 raket a 47 provedli náletů. Na pozice ukrajinských jednotek i na osady zaútočili 43x s využitím raketometů. Došlo k 39 přímým bojovým střetnutím. V Chersonské a Mykolajivské oblasti ostřelovalo nepřátelské dělostřelectvo více než 25 osad. Jen v prostoru Ivanivka a Synkivka. se agresor pokusil zaútočit 8x, jeho dělostřelectvo pálilo 328x z minometů i raketometů, jeho letectvo provedlo 10 náletů bitevními vrtulníky a bojovými letouny. Okupanti dále přesunuli své jednotky vzdušných sil z Chersonské oblasti do sektoru Orikiv v Záporožské oblasti kvůli těžkým bojům a nedostatku rezerv. Důvodem je stažení 70. a 71. motostřeleckého pluku (58. vševojsková armáda) z bojů v rámci ukrajinské protiofenzívy. Tento přesun oslabuje ruskou defenzivu na východním břehu řeky Dněpru. kde Ukrajinci udržují přítomnost. V oblasti Černého moře provedly námořní drony nový úder na plavidlo ruské flotily. Další 2 rakety zaútočily na Krymský/Kerčský most a 1 dron na okupovaný Krym. Moskva slibuje odvetu. Žoldnéřské jednotky Wagner Group pravděpodobně přechází pod tlakem k útlumu. Od neúspěšné vzpoury v červnu 2023 je reálné, že Kreml už skupinu nefinancuje.

11/08/2023

Ukrajina: V Kupjanském okrese (Charkovská oblast) nařídil Kyjev evakuaci z 37 obcí, z blízkosti válečné zóny.na severovýchodě Ukrajiny. Kvůli intenzivnímu bombardování ruských okupantů muselo své domovy opustit přes 12 tisíc lidí a přesunout se do cca 80 km vzdáleného Charkova. Nicméně obránci pokračovali v protiofenzívě nejméně ve 3 sektorech fronty a hlásí postup v pohraničí Doněcké a Záporožské oblasti i jižně od Bachmutu. Protivzdušná obrana zlikvidovala 7 bezpilotních letounů nepřítele (Shahed-136). Agresor odpálil také 5 raket a provedl 60 náletů, dále realizoval 70 útoků na pozice ukrajinských jednotek a různé osady s využitím raketometů. Za posledních 24 hodin došlo k 34 přímým bojovým střetnutím. Rusové útočili na ropný sklad v oblasti Rivne, zničili skladiště pohonných hmot v okrese Dubno. Letectvo obránců bombardovalo 10x lokality, kde nepřítel soustředil své jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Cílem 2 náletů byly protiletadlové a raketové systémy ruského protivníka. Raketové a dělostřelecké jednotky ukrajinské armády udeřily na lokality s koncentraci jednotek, zbraní a vojenské techniky nepřítele. Zlikvidovaly 2 stanice elektronického boje a 1 komunikační centrum. S cílem odříznout ruské jednotky na jihu od zásobování přes Krym se Ukrajinci snaží přerušit hlavně železniční trasy na okupovaný poloostrov, které nepřítel využívá pro dodávky na frontu. Proto obránci nadále ostřelují mosty: Krymský/Kerčský, Čonharský i Heničeský. Zastavili transport po pro Rusy klíčových tratích. Vyřadili např. železniční uzel Džankoj- Melitopol v okupované Záporožské oblasti, aktuálně i poslední zbývající železniční trať - na Krymskén/Kerčském mostě. Obránci operují také s námořními drony, které dokážou zasáhnout lodě i na velkou vzdálenost. Už sehrály důležitou roli v oblasti Černého moře. Ukrajinské síly se očividně nebojí útočit na ruské lodě.

Rusko: Agresor zaútočil ve směru na Lyman a Kupjansk. A to s cílem získal kontrolu nad celou Luhanskou oblastí a dobýt zpět ztracené zóny Charkovské oblasti, které ztratil loni v září po únorové invazi. Dál chce útočit na Slovjansk, ve směru od Kreminny a Svatového, v rámci defenzivy ve směru na Mariupol podél řeky Mokri Jaly. Během dne zasáhlo dělostřelectvo okupantů 559x ukrajinské pozice v tomto sektoru. Ruský nepřítel tam provedl 16 náletů a 4x se pokusil o útok na pozice ukrajinských sil. Za poslední 2 dny čelili okupanti sérii explozí na Krymu. Hlášené jsou z několika měst, mohutný sloup dýmu bylo vidět v Sevastopolské zátoce a opět byla přerušena doprava na Kerčském mostě. Exploze jsou hlášené také v jMoskevské oblasti, z areálu Zagorského opticko-mechanického závodu. Zcela zničeny byly 4 budovy a dalších 20 bylo poškozeno. Od roku 2019 se továrna podílí na vývoji ruského strategického bombardéru a nosiče raket nové generace. Má nahradit řadu vojenských letadel dlouhého doletu (TU-22, TU-95 a TU-160). Další požár propukl také v katastru Odincovo, 6 km jižně od moskevského letiště Vnukovo a 6 km severně od sídla ruského prezidenta v Novo Ogarjovu. Podle MO Moskva posílí armáda síly na západní hranici, protože Polsko oznámilo záměr posílit pohraniční jednotky na hranicích s Běloruskem.

Polsko: Podle oznámení MO Varšava nakonec rozmístí podél běloruské hranice (400 km) nově celkem 10.000 mužů. Důvodem je nárůst nelegální migrace a nutnost odstrašit agresora (přítomnost ruských žoldnéřský jednotek Wagner Group).

Německo: Vláda zvažuje poskytnutí raket (Taurus) Ukrajině (kancléř Scholz). MO požádal výrobce těchto střel s plochou dráhou letu integrovat odpovídající omezení, které by omezilo dolet 500 km) a znemožnilo útočit na cíle na ruském území. Rozhodnutí by ovlivnilo i dodávky US raket ATACMS

USA: Prezident Biden požádal Kongres, aby uvolnil dalších 13,1 miliardy USD na dodávky zbraní a vojenského vybavení Ukrajině.

09/08/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě nejméně na 2 sektorech fronty. Postup hlásí u Svatove a přes Dněpr - na východní břeh řeky v Chersonské oblasti. Nadále drží iniciativu na úseku Bachmut, i přes silný odpor ruského nepřítele. Minomety a raketomety dělostřelectva okupantů realizovaly za posledních 24 hodin 508 úderů. V prostoru podniklo letectvo agresora 6 náletů a došlo k 16 přímým bojovým střetům. Celkem nepřítel odpálil 4 rakety, provedl 53 nálety a realizoval 86 úderů z raketometů na ukrajinská města a vojenské jednotky podél celé fronty. Došlo ke 30 přímým bojovým střetnutím, nejtěžší ve směru Kupiansk. Navzdory silnému odporu ruského nepřítele si ukrajinská armáda zachovává iniciativu. Letectvo provedlo úder na 10 oblastí, kde nepřítel soustředil své jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Na ose Tavria postoupili obránci přes první obranné linie okupantů. Postup hlásí také v sektoru Melitopol a ve směru na Berdyansk. V rámci těchto bojových operací výrazně vzrostly ztráty ruských okupačních sil, zejména ve směru Swativsk-Kreminsk. Ukrajinské raketové a dělostřelecké jednotky zlikvidovaly 2 kontrolní body, 5 děl v palebných postaveních, muniční sklad a 2 radioelektronické bojové stanice nepřítele.

Rusko: Operace agresora se zaměřily na prostor v Chersonské oblasti. Jeho letectvo provedlo nálety v okrese Olhivka. Při bombardování dělostřelectva okupantů bylo zasaženo více než 10 osad, včetně Mykhailivka, Zmiivka, Olhivka, Mykilske, Veletenske a město Cherson, stejně jako Kutsurub, Ochakiv z Mykolajivské oblasti. Problémy s logistikou však vedou k nedostatku munice, a tak intenzita ostřelování trvale klesá. Ve snaze kompenzovat ztráty čerpá ruská armáda nadále ze zásob z dob sovětské éry. Dováží dokonce zpět díly pro tanky a rakety, které byly dříve prodávány do Indie a Barmy. Zároveň, kvůli zakrytí skutečného počtu ztrát na frontě, posílá těla svých padlých do Rostova na Donu. Také se snaží proniknout do elektronického operačního systému ukrajinské armády. Současně Moskva pokračuje v nelegální integraci okupovaných území Ukrajiny. Např. v Záporožské oblasti okupanti zahájili přípravy na „volby“, které jsou plánované na 10. září, jako v Rusku.

USA: Prezident Biden schválil výcvik ukrajinských pilotů na letounech F-16. Už byla vybrána první skupina letců (8).

NATO: Na výcviku ukrajinských pilotů se bude podílet koalice 11 členských zemí Aliance. V čele výcvikových programů stojí Dánsko a Nizozemsko. Probíhat budou v Dánsku a Rumunsku.

Polsko: MO pošle na hranice s Běloruskem dalších 2000 vojáků. Důvodem posilování pohraničních sil je přesun ruských žoldnéřských jednotek Wagner Group do Běloruska.