20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


NATO: 440 den invaze

9.5.2023

07/05/2023
Ukrajina:
Noční letecké a dělostřelecké útoky jsou hlášené z Kyjeva, Oděsy a Chersonu. Agresor nasadil drony íránské výroby, raketomety, řízené střely a letectvo k bombardování. Očekávanou protiofenzivu ukrajinských sil svět přeceňuje (MO Reznikov). Osvobození jakéhokoli ukrajinského území je úspěchem (prez. Zelenskyj). Elektronické rušení ze strany ruských ozbrojených sil v posledních měsících omezilo účinnost úderů protivzdušných prostředků systému HIMARS. V Bachmutu útočník použil zakázanou fosforovou a zápalnou munici, město se snaží vymazat z povrchu Země dělostřelecky. Jednotky žoldáků Wagner Group zůstávají – jejich velení obrátilo. Největší handicap: Ukrajině citelně chybí vzdušná síla a protivzdušná obrana.

Rusko: Ozbrojené síly omezily útočné operace na bojištích podél celé fronty. Armáda se připravuje na ukrajinskou protiofenzívu a mění priority, včetně dobytí města Bachmut. Čečenské jednotky „Achmat“ mají 10. května nahradit žoldáky Wagner Group. Okupační úřady oznámily evakuaci 70 000 civilistů ze Záporožské oblasti do týlu. To naznačuje, že ruské jednotky plánují řízený ústup ze současných pozic za připravené obranné linie. Moskva se potýká s nejhorším nedostatkem pracovních sil za poslední desetiletí. Od roku 2020 poklesla ruská populace o dva miliony lidí navíc - kvůli dopadům COVID-19 a válce na Ukrajině.

MAAE: Situace kolem Záporožské jaderné elektrárny se stává nepředvídatelnou.

EHSV: Výsledkem ruské invaze na Ukrajinu je ekocida, tj. likvidace unikátní biodiverzity, která zahrnuje 35 % zcela výjimečné biologické rozmanitosti v rámci Evropy.

05/05/2023
Ukrajina:
Před očekávanou protiofenzívou se stupňují údery ukrajinských dronů za liniemi nepřítele. Cílem je hlavně alespoň krátkodobé narušení pohybu ruských sil po železnici, Značně zranitelné jsou také ruské železniční sítě. Kromě toho se ukrajinské síly zaměřují ještě na ruské sklady paliva a distribuční sítě pohonných hmot. Zapojit se do bojových operací je připraveno 6 nových brigád. Jihozápadně od Bachmutu provedly ukrajinské síly omezený protiútok. Aktuálně kontrolují 2,64 km2 města. Ruské ozbrojené síly nedosáhly během posledních dnů v Bakhmutu nebo jeho okolí žádné územní zisky.

Rusko: Moskva hlásí vzdušný útok dronu na Kreml a pokus o atentát na prezidenta. Zveřejněné video nese všechny znaky fingované akce (tzv. False Flag). Podle Rusů šlo o „teroristický útok“, který přisoudili nejprve Ukrajině, následně USA. Kyjev to důrazně odmítnul. Z historie je známo, že agresor se snaží vykreslit sám sebe jako „oběť“ a tvrdí, že byl vystaven teroristickému útoku.

USA: Pravděpodobně dojde k obnovení rozhovorů mezi Paříží a Moskvou na úrovni prezidentů (StaDep) . Polsko: Je nutné posílit vojenskou ochranu energetické infrastruktury v Baltském moři. Rusko může sabotovat podmořské kabely (MO).

03/05/2023
Ukrajina:
Výbuch otřásl ruskou vojenskou základnou poblíž okupovaného Simferopolu na Krymu. Od začátku roku (2023) bylo v různých částech poloostrova zaznamenáno více než 30 explozí. Bachmut a Maryinka zůstávají v epicentru bojů. Situace se stala statickou. Podél celé frontové linie vykazuje podobnou tendenci, i když se ruské síly snaží udržet tempo útočných operací. Očekává se, že v následujících měsících změní ukrajinská armáda na frontě dynamiku bojů. Země je rozdělená do 3 zón: (1) okupovaná území; (2) oblast podél linie fronty; (3) vládou kontrolované území.

Rusko: Na přelomu měsíců (duben – květen) zahájil agresor první 2 raketové údery za posledních 50 dnů. Nižší intenzitu oproti minulým měsícům je nejspíš výsledkem nedostatku řízených střel. Podobná situace se projevuje i v souvislosti s dělostřeleckou municí či ohledně bomb, kterých ruské letectvo shodí na Ukrajinu cca 20 denně. Problémy má s obnovením svých zásob munice i dodávek ruského zbrojního průmyslu. To vše svědčí o zranitelnosti armády. Ale nic nenasvědčuje tomu, že by se Moskva vzdala svých plánů na okupaci Ukrajiny, integraci jejího území do Ruské federace a genocidy Ukrajinců.

OSN: Členské státy (včetně Číny, Indie a Brazílie) hlasovaly pro přijetí rezoluce, která uznala Rusko jako agresora ve válce na Ukrajině.

NATO: Před očekávanou protiofenzívou má Ukrajina k dispozici na 1 550 obrněných vozidel, 230 tanků a velké množství munice (GenSec J. Stoltenberg). Spojenci zvažují nabídku Kyjevu nově založit Radu NATO-Ukrajina pro jednání o ještě užší spolupráci. Na červencovém summitu ve Vilniusu by podle šéfa Aliance „nemělo smysl diskutovat o členství“ (Ukrajiny). Předpokladem je, že „země válku ustojí jako suverénní a nezávislý stát Evropy“.

USA: V současnosti jsou důležitější dodávky zbraní a další pomoci pro Ukrajinu než její přijetí mezi spojenecké země (StaDep).

Německo: Ve vztahu ke Kyjevu je nyní prioritou vojenská, finanční a humanitární podpora víc než přijetí do Aliance (DPA). Z 31 zemí Spojenců neskrývají rezervovaný postoj vůči členským ambicím Kyjeva ještě také Francie a Maďarsko.

VZ