Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

NATO: 426 den invaze

diskuse (57)

23/04/2023
Ukrajina:
Velení ozbrojených sil hodlá nasadit nově vycvičené úderné brigády o síle 40.000 mužů. V souvislosti s předpokládanou protiofenzívou by tyto jednotky měly posílit armádu spolu s novými tanky ze Západu, včetně posádek vycvičených Spojenci mimo Ukrajinu, tj. několika tisíc dalších vojáků. Ukrajinské jednotky začaly budovat nástupní pozice na východním (levém) břehu Dněpru v Chersonské oblasti. Cílem očekávané operace bude vytlačit ruské síly ze svého území a prolomit námořní embargo. Podle Kyjeva ovšem zatím není možné protiofenzívu zahájit kvůli nedostatku zbraní, včetně těžké techniky a bojových letadel (prez. Zelenskyj). Kvůli deficitu protiletadlových systémů hrozí, že už během května dojde ke ztrátě kontroly nad vzdušným prostorem země ve prospěch Ruska.

Rusko: Ministerstvo obrany zahájilo velký nábor nových rekrutů. Aktuální kampaň má přilákat 400 000 nových dobrovolníků. Velení armáda si dobře uvědomuje, že Ukrajině dochází prostředky protivzdušné obrany. Současně se také zvýšila schopnost ruských bojových sil čelit raketám Stinger. Snížení účinnosti citelně hrozí také ohledně cca 2000 ukrajinských dronú. To se projevuje ve zvýšení intenzity operací ruských útočných sil. I tak se nejvyšší velení, spolu s vedením sil Wagnerovy skupiny, pokouší přesvědčit Kreml o přechodu do defenzívy před potenciální ukrajinskou protiofenzívou.

Čína: velvyslanec ve Francii zpochybnil status (suverenitu) zemí vzniklých po rozpadu Sovětského svazu kvůli absenci jakékoliv opory v mezinárodním právu. G7 zvažuje prakticky úplný zákaz vývozu do Ruska. MAAE „hluboce znepokojen“ situací na Záporožské jaderné elektrárně.

21/04/2023
Ukrajina:
Dorazily raketové systémy Patriot z USA, Nizozemska a Německa. Nejvyšší prioritou nyní je rychle vybudovat víceúrovňový systém protivzdušné obrany zahrnující Patrioty, IRIS-T, NASAMS a moderní západní stíhačky. Stávající systémy aktuálně vyžadují doplnění munice. Za posledních pět měsíců bylo zničeno 1500 ruských vzdušných cílů. V příštích týdnech lze očekávat zlepšení terénních podmínek. Nejsilnějším faktorem pro omezení přesunů jsou momentálně hrozby v důsledku zaminování prostorů. Ukrajinská armáda potřebuje v této souvislosti desetkrát více specialistů na likvidaci min.

Rusko Z nejnovější aktualizace vyplývá, že v únoru si ruská armáda nadále uchovala převahu nad ozbrojenými sílami Ukrajiny. Konkrétně v počtech: letadel (13-15krát více), tanků (7-8krát více) i obrněných vozidel (4krát více). Dále je také ruské námořnictvo 12-16krát početnější než ukrajinské. Ukrajina proto musí mít možnost čelit kvantitativní převaze protivníka kvalitou zbraní západních Spojenců. Kvůli nedostatku kvalitní pěchoty spoléhají ruské síly při pozemních útocích na jednotky výsadkářů, speciálního nasazení a námořní pěchoty, i když nebyly vycvičeny na provádění kombinovaných operací.

NATO: Naprostá většina členů Aliance souhlasí, že budoucnost Ukrajiny je spolu se Spojenci (GenSec Stoltenberg). Pochybnosti následně vyjádřilo Maďarsko, zdrženlivost daly najevo Německo a USA. EU zvažuje další vlnu nových sankcí proti Rusku a rozšíření černých listin. Plánované dodávky dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu se zpomalují kvůli tahanicím Francie a Polska.

19/04/2023
Ukrajina:
Síly agresora pokračovaly v dosahování drobných územních zisků v Bachmutu. Zintenzivnily útoky těžkého dělostřelectva a letectva na město. Zároveň soustředily útoky svých jednotek do čtyř oblastí na východě – Marinka, Lyman, Bachmut a Avdiivka. A to s cílem snížit schopnost ukrajinské armády zahájit protiofenzívu.

Rusko: Zatím nemá potenciál pokračovat ve strategické útočné operaci. Proto už zastavilo svoji ofenzivu a přešlo až na dva sektory do obrany. Návštěva z Kremlu v Chersonské a Luhanské oblasti měla pravděpodobně za cíl předem veřejně identifikovat obětní beránky pro případ neúspěchu v důsledku očekávané ukrajinské protiofenzívy. Neshody v Moskvě jsou naznačované rozdíly ve vyjádřeních: ministr zahraničí hovoří o „co nejrychlejším ukončení války“, zatímco mluvčí Kremlu zdůrazňuje, že Rusko bude naslouchat pouze těm „mírovým“ návrhům, které jsou v jeho zájmu.

Francie: Macron chce v létě s pomocí Číny přivést Ukrajinu a Rusko k jednacímu stolu. Bývalí vysocí diplomaté USA, UK, Francie a Německa naléhali na Západ, aby se „všestranně zapojil“ do vojenské podpory Ukrajině. OSN: Roste hrozba, že Rusko opustí dohodu o obilí. Stále je největším problémem otázka inspekce lodí. Realita je taková, že 48 milionů lidí v západní a střední Africe čelí v nadcházejících měsících akutnímu nedostatku potravin. Celkový počet lidí postižených hladem vzrostl globálně až na 828 milionů. NATO musí zvážit rozmístění námořních sil v Černém moři, aby zajistilo doprovod civilní lodní dopravě.

VZ

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Argentiny nakonec na úvod olympijského turnaje podlehli Maroku 1:2. Vyrovnávací gól v...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Český tenista Jakub Menšík porazil na antukovém turnaji v Umagu 6:4, 6:3 Itala Luciana Darderiho a...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Světová tenisová jednička Jannik Sinner z Itálie oznámil, že se kvůli angíně nezúčastní...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Slovanu Bratislava v úvodním utkání 2. předkola Ligy mistrů remizovali v Celje 1:1....

jhr Jan Hron, ČTK
24. 7. 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz