8.5.2024 | Den vítězství


NATO: 426 den invaze

25.4.2023

23/04/2023
Ukrajina:
Velení ozbrojených sil hodlá nasadit nově vycvičené úderné brigády o síle 40.000 mužů. V souvislosti s předpokládanou protiofenzívou by tyto jednotky měly posílit armádu spolu s novými tanky ze Západu, včetně posádek vycvičených Spojenci mimo Ukrajinu, tj. několika tisíc dalších vojáků. Ukrajinské jednotky začaly budovat nástupní pozice na východním (levém) břehu Dněpru v Chersonské oblasti. Cílem očekávané operace bude vytlačit ruské síly ze svého území a prolomit námořní embargo. Podle Kyjeva ovšem zatím není možné protiofenzívu zahájit kvůli nedostatku zbraní, včetně těžké techniky a bojových letadel (prez. Zelenskyj). Kvůli deficitu protiletadlových systémů hrozí, že už během května dojde ke ztrátě kontroly nad vzdušným prostorem země ve prospěch Ruska.

Rusko: Ministerstvo obrany zahájilo velký nábor nových rekrutů. Aktuální kampaň má přilákat 400 000 nových dobrovolníků. Velení armáda si dobře uvědomuje, že Ukrajině dochází prostředky protivzdušné obrany. Současně se také zvýšila schopnost ruských bojových sil čelit raketám Stinger. Snížení účinnosti citelně hrozí také ohledně cca 2000 ukrajinských dronú. To se projevuje ve zvýšení intenzity operací ruských útočných sil. I tak se nejvyšší velení, spolu s vedením sil Wagnerovy skupiny, pokouší přesvědčit Kreml o přechodu do defenzívy před potenciální ukrajinskou protiofenzívou.

Čína: velvyslanec ve Francii zpochybnil status (suverenitu) zemí vzniklých po rozpadu Sovětského svazu kvůli absenci jakékoliv opory v mezinárodním právu. G7 zvažuje prakticky úplný zákaz vývozu do Ruska. MAAE „hluboce znepokojen“ situací na Záporožské jaderné elektrárně.

21/04/2023
Ukrajina:
Dorazily raketové systémy Patriot z USA, Nizozemska a Německa. Nejvyšší prioritou nyní je rychle vybudovat víceúrovňový systém protivzdušné obrany zahrnující Patrioty, IRIS-T, NASAMS a moderní západní stíhačky. Stávající systémy aktuálně vyžadují doplnění munice. Za posledních pět měsíců bylo zničeno 1500 ruských vzdušných cílů. V příštích týdnech lze očekávat zlepšení terénních podmínek. Nejsilnějším faktorem pro omezení přesunů jsou momentálně hrozby v důsledku zaminování prostorů. Ukrajinská armáda potřebuje v této souvislosti desetkrát více specialistů na likvidaci min.

Rusko Z nejnovější aktualizace vyplývá, že v únoru si ruská armáda nadále uchovala převahu nad ozbrojenými sílami Ukrajiny. Konkrétně v počtech: letadel (13-15krát více), tanků (7-8krát více) i obrněných vozidel (4krát více). Dále je také ruské námořnictvo 12-16krát početnější než ukrajinské. Ukrajina proto musí mít možnost čelit kvantitativní převaze protivníka kvalitou zbraní západních Spojenců. Kvůli nedostatku kvalitní pěchoty spoléhají ruské síly při pozemních útocích na jednotky výsadkářů, speciálního nasazení a námořní pěchoty, i když nebyly vycvičeny na provádění kombinovaných operací.

NATO: Naprostá většina členů Aliance souhlasí, že budoucnost Ukrajiny je spolu se Spojenci (GenSec Stoltenberg). Pochybnosti následně vyjádřilo Maďarsko, zdrženlivost daly najevo Německo a USA. EU zvažuje další vlnu nových sankcí proti Rusku a rozšíření černých listin. Plánované dodávky dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu se zpomalují kvůli tahanicím Francie a Polska.

19/04/2023
Ukrajina:
Síly agresora pokračovaly v dosahování drobných územních zisků v Bachmutu. Zintenzivnily útoky těžkého dělostřelectva a letectva na město. Zároveň soustředily útoky svých jednotek do čtyř oblastí na východě – Marinka, Lyman, Bachmut a Avdiivka. A to s cílem snížit schopnost ukrajinské armády zahájit protiofenzívu.

Rusko: Zatím nemá potenciál pokračovat ve strategické útočné operaci. Proto už zastavilo svoji ofenzivu a přešlo až na dva sektory do obrany. Návštěva z Kremlu v Chersonské a Luhanské oblasti měla pravděpodobně za cíl předem veřejně identifikovat obětní beránky pro případ neúspěchu v důsledku očekávané ukrajinské protiofenzívy. Neshody v Moskvě jsou naznačované rozdíly ve vyjádřeních: ministr zahraničí hovoří o „co nejrychlejším ukončení války“, zatímco mluvčí Kremlu zdůrazňuje, že Rusko bude naslouchat pouze těm „mírovým“ návrhům, které jsou v jeho zájmu.

Francie: Macron chce v létě s pomocí Číny přivést Ukrajinu a Rusko k jednacímu stolu. Bývalí vysocí diplomaté USA, UK, Francie a Německa naléhali na Západ, aby se „všestranně zapojil“ do vojenské podpory Ukrajině. OSN: Roste hrozba, že Rusko opustí dohodu o obilí. Stále je největším problémem otázka inspekce lodí. Realita je taková, že 48 milionů lidí v západní a střední Africe čelí v nadcházejících měsících akutnímu nedostatku potravin. Celkový počet lidí postižených hladem vzrostl globálně až na 828 milionů. NATO musí zvážit rozmístění námořních sil v Černém moři, aby zajistilo doprovod civilní lodní dopravě.

VZ