10.5.2024 | Svátek má Blažena


NÁHORNÍ KARABACH: Jak Rusko s Tureckem pokořily Arménii

17.12.2020

Po příměří zprostředkovaném Ruskem a Tureckem se podle zpráv z Náhorního Karabachu opět bojuje. Boje probíhají přesto, že v oblasti je přes dva tisíce ruských vojáků jako pozorovatelů.

Západ dnes řeší covidovou pandemii, v USA se chystá střídání v Bílém domě a za poměrně malého zájmu Západu probíhá likvidace arménského osídlení v Náhorním Karabachu. Náhorní Karabachje území o rozloze 4400 km², z jehož cca 145 000 obyvatel je momentálně cca 95 % Arménů. To už ale neplatí, protože v posledních bojích mezi Arménií a Ázerbájdžánem arménská vojska utrpěla těžkou porážku a po příměří dohodnutém v Moskvě museli Arméni předat Ázerbájdžánu tři místní okresy a druhé největší město Náhorního Karabachu.

Válka mezi Arménií a Ázerbájdžánem již probíhala v letech 1918 až 1920. Za Arménii se tehdy postavila Velká Británie, za Ázerbájdžán Osmanská říše. Nakonec ale na Arménii i Ázerbájdžán zaútočila Rudá armáda vznikajícího Sovětského svazu a obě země skončily jako součást SSSR. Po rozpadu SSSR konflikt vypukl v roce 1994 znovu, ale tehdy se ještě Arménii podařilo Náhorní Karabach uhájit. Nejnovější válku o Karabach už Arménie prohrála. Tentokrát se Rusko stalo mediátorem spolu s Tureckem. Rusko-turecké vazby, zejména prodej vojenské techniky, tak zřejmě na miskách vah ruské politiky převážily a Arménie už nestojí z ruského pohledu za podporu.

Ázerbájdžán zřejmě vyhodnotil spolu s Tureckem situaci jako příznivou pro dokončení anexe celého Náhorního Karabachu a nyní tedy zřejmě nastává finální boj o zbytek území, který měl zůstat Arménům. Nelze také pominout fakt, že konflikt probíhá v blízkosti Íránu, který sousedí jak s Ázerbájdžánem, tak s Arménií. Turecko pak nese právě z období I. světové války odpovědnost za genocidu milionu Arménů. (Arménská genocidaje souhrnné označení pro vyvražďování přibližně 1,5 milionu Arménů Turky během let 1915 a 1918. Podle některých názorů jde o první novověkou genocidu, nezaměřenou nábožensky, v Evropě a jejím bezprostředním okolí (genocidou v Evropě byly předtím: zákroky franckých vojsk proti Sasům, likvidace albigenských a jim příbuzných náboženských hnutí, likvidace Maurů a Morisků ve Španělsku, pogromy proti Židům v řadě evropských zemí). Začátek genocidy je každoročně připomínán 24. dubna. Podobné genocidy prováděli Turci v tomto období v Řecku a v Íránu na místním obyvatelstvu.)

Obávám se, že Rusko nechá Arménii v boji o Náhorní Karabach na holičkách. Současně je nutné připomenout, že Turecko se svou armádou je řádným člen NATO a turecká armáda je po armádě USA v této alianci druhá největší. Arménie i Ázerbájdžán jsou přitom státy, s nimiž má NATO uzavřeno partnerství. O tom, že by se NATO nějak snažilo ovlivnit současnou situaci kolem Náhorního Karabachu, jsem nezachytil v médiích žádné informace. Zdá se, že Turecko si dělá, co chce, a že ho vedení aliance NATO není schopné nijak ovlivňovat.

Je to o to smutnější, že Arménie je malá republika s křesťanskou historií v blízkosti islamistického Íránu a stále „islámštějšího“ Turecka, které už dávno nejde ve stopách svého zakladatele Atatürka.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz