Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

NÁBOŽENSKÁ SVOBODA: Finská poslankyně Räsänenová nemá vyhráno

diskuse (33)

Kauza finské poslankyně Päivi Räsänenové vzbudila mezinárodní pozornost loni na jaře, kdy byla Räsänenová postavena před soud za „podněcování nenávisti proti sexuální menšině“. Spolu s ním stanul před soudem Juhan Pohjola, biskup Evangelické luteránské misijní diecéze, jako vydavatel jejich textů. Podněcování se měli dopustit tím, že veřejně presentovali (slovem či tiskem) to, co o homosexuálních praktikách říká Bible.

ras

V prvním kole osvobozeni
Koncem března 2022 byla oba jednomyslným usnesením prvoinstančního soudu osvobozeni. Soud v rozsudku uvedl, že Räsänenová se snažila „bránit pojetí rodiny a manželství mezi mužem a ženou“. Pokud někteří lidé považují její výroky za urážlivé, uvedl soud, „pak musí existovat převažující společenský důvod pro zásah do svobody projevu a její omezení“. Soud také nařídil finskému státu zaplatit náklady řízení ve výši více než 60 000 eur.

Räsänenová tehdy prohlásila: „Jsem velmi vděčná, že soud uznal ohrožení svobody projevu a rozhodl v náš prospěch. Cítím, že mi po zproštění viny spadla z ramen tíha. Jsem vděčná za to, že jsem měla možnost postavit se za svobodu projevu, doufám, že tento rozsudek pomůže zabránit tomu, aby stejným utrpením museli projít i jiní.“

Dvaašedesátiletá Räsänenová je původní profesí lékařka, v letech 2004-2015 byla předsedkyní strany Křesťanští demokraté a v letech 2011-2015 zastávala funkci finské ministryně vnitra. Je aktivní členkou finské luteránské církve.

Nyní znova před soudem
Státní prokuratura proti ní loni vznesla tří základní obvinění: První se týkalo příspěvku na Facebooku a Twitteru z roku 2019, který obsahoval obrázek biblického textu, označujícího homosexuální praktiky za „hanebné“. Druhé se týkalo výroků v satirickém rozhlasovém pořadu z konce roku 2019, v němž Räsänenová zmínila, že Bůh při stvoření zamýšlel heterosexualitu. Obžaloba to vysvětlila tak, že jmenovaná měla na mysli, že homosexuálové nejsou Božím stvořením jako ostatní. A konečně třetí obvinění se týká brožury o manželství a sexualitě z roku 2004, kterou vydala Evangelická luteránská misijní diecéze – pročež se před soud dostal i její biskup Pohjola. Sečteno: obvinění zní „diskriminace a skupinová urážka homosexuálů“.

Prokuratura se proti osvobozujícímu verdiktu z března 2022 ohradila a podala odvolání, v němž uvádí, že soudci případ nesprávně interpretovali a trvá na svých obviněních. Helsinský odvolací soud loni v květnu oznámil, že případ bude po podaném odvolání znovu otevřen, avšak pro různé lhůty se tak nestane dříve než v průběhu roku 2023.

A tak se také stalo, odvolací soud nařídil jednání na přelom letošního srpna a září, které také v Helsinkách proběhlo. Rozsudek by měl následovat někdy v proběhu října.

Potvrdí soud osvobozující rozsudek, nebo tentokrát „nalezne“ v případu důvod k popření svobody slova?

Proč je nutno tento případ považovat za klíčový?
Kauza se dotýká otázky, jak klasický výklad Bible týkající se sexuální etiky souvisí s moderním právním řádem, včetně rovného zacházení s homosexuály. Zde se střetávají důležitá základní práva: svoboda vyznání a svoboda projevu na jedné straně a právo na rovné zacházení bez ohledu na sexuální identitu na straně druhé.

Tato otázka se dnes řeší téměř ve všech zemích západního světa. Právníci z mnoha zemí stejně jako soudci Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku budou rozsudek z Helsinek pečlivě studovat.

Dalším kritickým bodem je, že Päivi Räsänenová vždy jednala podle zásady „miluj hříšníka, nenáviď hřích“. Když hovořila o lidech odlišného sexuálního životního stylu, vždy se chovala uctivě, nikdy ne s rozhořčením či neuctivě. Od roku 2019 se žádný z jejích četných rozhovorů neobešel bez toho, aby poukázala na Ježíše jako na Spasitele, zachraňujícího ze všech hříchů, včetně svých vlastních.

Proti tomu se však opakovaně ohrazují žalobci, kteří tvrdí, že mluvit o lidech jako hříšnících je ponižující – a už to samo o sobě vy mělo označeno za diskriminační.

Obhajoba se naopak odvolávala na rozsudek Evropského soudu pro lidská práva ve věci Handyside proti Spojenému království z roku 1976, podle něhož se svoboda projevu vztahuje i na myšlenky, které „urážejí, šokují nebo znepokojují stát nebo jakoukoli část obyvatelstva“.

Toto vše dělá z causy Räsänenové cosi jako učebnicový příklad.

Odsoudili by nás všechny?
Zajímavé je, že samotná Evangelická luteránská církev ve Finsku souzenou dvojici nepodporuje. Ačkoli je Räsänenová členkou této lidové církve, její původní tweet z roku 2019 byl namířen právě proti podpoře pochodu „Pride“ ze strany této církve.

Na mezinárodní scéně má dvojice finských luteránů výslovnou podporu od konzervativní Mezinárodní luterské rady (ILC), která označila stíhání Räsänenové a Pohjoly za „do nebe volající“ a ve svém prohlášení konstatovala: „Toto přesvědčení sdílí naprostá většina křesťanů všech národů, včetně katolíků a pravoslavných. Odsoudil by nás finský generální prokurátor všechny?“

---

K internetové kampani Mezinárodní křesťanské rady (CCI) na podporu pronásledované finské poslankyně se můžete připojit zde:

Odkaz

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Tajné služby Británie, Spojených států a Jižní Koreje odhalily severokorejskou kyberšpionážní...

Iva Pekárková
25. 7. 2024

Naše Anna pořád nemá bydlení. (Ano, stačily dva týdny, dvě nedělní setkání, a Anna je „naše“. Ptají...

imzv Marek Zavřel, mul Matyáš Müller, ČTK
25. 7. 2024

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala...

lind Linda Svobodová
25. 7. 2024

Policie pátrá po vandalovi, který tento týden v noci v obce Plavy na Jablonecku zarazil krumpáč do...

Roman Šitner
25. 7. 2024

„Obří problém“ představuje nový digitální systém stavebního řízení, který od července spustilo...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz