12.12.2019 | Svátek má Simona


MUBARAK: Izrael platil za plyn víc

20.7.2011

Právě jsem usedl k PC, abych pro svůj blog připravil článek o egyptském exprezidentovi. Když jsem třídil informace, objevila se zpráva z kategorie Breaking News: Husní Mubarak je v kómatu.

Aby byla vzápětí relativizována.

Klikám na káhirský zpravodajský server Ahramonline. Podle Mubarakova právníka Farída El Díby utrpěl jeho klient mozkovou mrtvici (stroke). Přepínám na jeruzalémský Jpost.com. Tady píší, že utrpěl zástavu srdce (cardiac arrest) – také s odkazem na El Díbu. Mezinárodní nemocnice v Šarm aš Šajchu (kterou mnozí čtenáři blogu, kteří tuto část Sinaje jako turisté navštívili, přinejmenším z pohledu z autobusu nebo taxíku znají), ale po pár minutách zprávu, jež obletěla svět, popíra. Mubarak prý občas padá do bezvědomí a nyní je jeho stav stabilizován.

Ať tak či onak, skutečnost se jistě brzy dozvíme. Obraťme nyní pozornost k námětu, který bylo před zprávou o Mubarakově kómatu neméně mediálně zajímavý.

V neděli (17. 7. 2011) jsme se dozvěděli, že soud, který má v Egyptě řešit kauzu údajné korupce při exportu zemního plynu do Izraele (rozumí se: za Mubaraka) byl odročen na 10. září. Téhož dne server Jpost.com přinesl senzační sdělení: Egyptské noviny Youm7 přinesly obsah výpovědi, kterou s Mubarakem ve věci vývozu plynu vedl na jaře v šarmské nemocnici vyšetřovatel Mustafa Sulejman.

A do některých spekulací vnesl nové světlo.

V souvislosti s Mubarakovým pádem obviňují odpůrci „starého“ režimu jeho protagonisty, že prodávali Izraeli zemní plyn pod cenou a tím poškozovali egyptskou ekonomiku. Exprezident to na záznamu přepisu výslechu popírá: Izrael byl nucen platit cenu, jež třikrát převyšovala tržní hodnotu.

Aby si to Egypt vynutil, musel někdy zavřít kohoutky. Dále Káhira trvala na tom, že každé tři roky bude kontrakt, pokud jde o cenu, přehodnocen. S oběma podmínkami souhlasili Izraelci jen velmi neochotně, dodává Mubarak.

Mubarakův popis situace kolem cen plynu už dříve potvrdil Josef Majmad z firmy Merhav Group, jeden akcionářů společnosti EMG, která zajišťuje export zemního plynu z Egypta do Izraele: Izrael platil Egyptu víc než kolik plyn stál na ostatních vývozních trzích.

Další a nikoli nedůležitý kamínek do mozaiky s názvem „kauza Mubarak“. To vše bude v připravovaném soudním procesu s bývalým prezidentem Egypta velice důležité – jako argument na straně obhajoby. Samozřejmě za předpokladu, že Mubarak se přelíčení vůbec dožije.

Stejskal.estranky.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.