8.5.2024 | Den vítězství


MALEDIVY: Výjimečný stav a české mlčení

6.11.2015

V těchto dnech jsem dostal další životní lekci. V oboru nazvaném Fungování českých médií. Bylo to poučné i lehce šokující. Zn.: Udělej si sám.

Připomeňme, co se stalo. Ve středu 4/11 byl na Maledivách vyhlášen výjimečný stav. Důvody jsem popsal ve svém prvním článku na toto téma na svém blogu (4/11/2015; článek Výjimečný stav na Maledivách a vliv na turistiku).

Dle mého monitoringu první, kdo o výjimečném stavu na souostroví v Indickém oceánu informoval, nebyla tentokrát TV NOVA, ale Česká TV, konkrétně kanál ČT24, kde ta zpráva běžela v dolní informační liště.

Okamžitě poté jsem přerušil dosavadní aktivity na internetu a prioritně se věnoval situaci na Maledivách – v představě, že zakrátko budou o této události referovat všechna česká média, v první řadě mainstreamová. Musím přiznat, že jsem se hluboce mýlil.

Ano, měl jsem motivaci. Příští týden odlétá na Maledivy část naší širší rodiny – a je tedy logické, že my, kdo zůstáváme, věnujeme dění na ostrovech mimořádnou pozornost. Měly by se ale chovat stejně i české sdělovací prostředky? Domnívám se, že ano, neboť Maledivy patří mezi destinace, byť exotické, které navštěvují také občané ČR. Ne sice v počtu srovnatelném s častěji navštěvovanými destinacemi (v roce 2014 ze zemí s mořem dominovalo Chorvatsko a Itálie), nicméně dovolenou tam tráví. Proto je užitečné a v každém případě správné informovat veřejnost o tom, co se tam děje. (Na námitku, že to zase tolik lidí nezajímá lze zareagovat pouze tak, že ve zprávách se velice často objevují témata, která spoustu lidí nezajímají.)

Šok

Svůj první článek na toto téma (název viz výše) jsem publikoval 4/11 před 11. hodinou (SEČ) dopolední. Mezitím jsem sledoval, jak o výjimečném stavu referují v zahraničí – s postupujícím časem přibývaly ve vyhledávači Google další a další servery z celého světa. Když jsem po několika hodinách vložil do vyhledávacího pole „Maledivy výjimečný stav“, abych získal nové informace z českých zdrojů, byl jsem šokován. Jediný, kdo podle Googlu na českém internetu zveřejnil text na zmíněné téma jsem byl já na svém blogu – později se ještě objevily Politické listy.cz, které ovšem pouze odkazovaly na můj článek. Nic víc.

Nechtělo se mi věřit tomu, že žádné mainstreamové médium, které má vysokou čtenost (ve srovnání s mým blogem na iDNES o několik řádů), se tímto tématem nezabývá a všechna ho odsunula za okraj svého zájmu. Přesto tomu tak bylo a opět se potvrdilo cosi neblahého: to, o čem média nereferují, jako by neexistovalo, a to bez ohledu na důležitost oné události. Netvrdím, že maledivský výjimečný stav byl nejdůležitější zprávou dne (4/11), nicméně odmítám akceptovat to, že jde o záležitost zcela bezvýznamnou, která nestojí ani za zaznamenání např. na teletextu České televize, nemluvě o zahraničních rubrikách předních českých serverů.

Kolem 17. hodiny (4/11) jsem znovu udělal malý test. Nejprve jsem do vyhledávače zadal „Maledivy výjimečný stav“ (výsledek je na obr. 1) a poté jsem napsal anglickou verzi téhož (Maldives state of emergency) – výsledek nabízí obr. 2.

Maledivy 1

1/ 4.11.2015, 17,00. Výjimečný stav na Maledivách trvá už devět hodin. Dle Google o něm na českém internetu informuje pouze Stejskal.

Maledivy 2

2/ Výsledky zjištěné jen o několik desítek sekund později na anglické verzi Googlu. Zde o „state of emergency“ na Maledivách referují renomované světové servery: CNN, Al Jazeera, Guardian, ChannelNewsAsia, BBC, Telegraph a desítky dalších, které se do screenshotu nevešly.

Dalším nepříjemným překvapením pro mě bylo mlčení Černínského paláce. Očekával jsem, opět naivně, že na webu ministerstva zahraničí v rubrice Doporučení na cesty se objeví alespoň zmínka o tom, co se na Maledivách stalo a co z toho pro české turisty plyne či neplyne. Chápu, že úřad, jakým ministerstvo je, musí postupovat uvážlivě a spoustu informací ověřit – a že tedy nebude tuto otázku otevírat bezprostředně. Vyčkal jsem tedy do dnešního (5/11) rána. Ještě v 8:50 SEČ nebylo v příslušné rubrice vůbec nic – viz obr. 3.

Maledivy 3

3/ Čtvrtek 5.11.2015, 08:50 SEČ. Příslušná rubrika na webu českého ministerstva zahraničí. Kde nic, tu nic.

Maledivy: den poté

- Nový ministr turistiky Moosa Zameer (od 28. 10.) ujistil, že vláda pracuje na minimalizaci dopadů (výjimečného stavu) na cestovní ruch a ekonomiku. Klade velký důraz na vysvětlovací kampaň určenou zahraničním partnerům. Do tohoto úsilí je zapojeno ministerstvo turistiky, cestovní kanceláře a korporace Maldives Marketing and PR Corporation (MMPRC).

- Dále: Říkáme, dodává ministr, že neexistuje žádné nebezpečí v letoviscích nebo na letišti (v Male – pozn. L. S.). Není nebezpečné cestovat na Maledivy ani z Malediv.

- MMPRC se již zapojil do vysvětlující kampaně v Londýně a ambasáda Malediv v Bruselu.

- 07:09 SEČ: V hlavním městě Malé nalezeno další podezřelé výbušné zařízení.

Maledivy 4

4/ 28.10.2015 byl jmenován novým ministrem turistiky Moosa Zameer (vlevo). Jmenovací dekret mu předává prezident Abdulla Yameen.

Co na to svět

Západ je ostře proti. Stejně tak Mezinárodní výbor právníků (ICJ) nebo Amnesty International. Zde alespoň telegraficky:

- Mluvčí US State Departmentu Patrick Kirby: Maledivy musí ukončit výjimečný stav a okamžitě obnovit plné ústavní svobody pro své občany.

- Prezident Yameen musí dále toho propustit z vězení exprezidenta Nasheeda, odsouzeného dle zákona o terorismu.

- Náměstek britského ministra zahraničních věcí a záležitostí Commonwealthu Hugo Swire vyzval maledivskou vládu, aby dodržovala závazky, které na sebe vzala – včetně závazků vyplývajících z členství v Britském společenství národů – ve vztahu k budování demokracie a právního státu. Stejně jako Američané vyzývají i Britové k ukončení výjimečného stavu a propuštění všech politických vězňů včetně bývalého prezidenta Nasheeda.

- Mezinárodní výbor právníků ústy Nikhila Narayana z jihoasijské sekce organizace uvedl, že pozastavení ústavních svobod na Maledivách jde daleko nad rámec toho, co vláda udává jako důvody jejich pozastavení. Výjimečný stav může být (podle jejich názoru) vyhlášen pouze v případě, že je ohrožen „život národa“, přičemž maledivská vláda dostatečně nevysvětlila, jak a v čem současná situace „život národa“ ohrožuje.

- Amnesty International varuje, že výjimečný stav nebezpečně zvyšuje možnost dalších útoků proti disentu a lidským právům a upozorňuje, že vláda nesmí zneužít výjimečného stavu k potlačení svobody slova.svobody. Současně vyzývá vládu, aby vše znovu přehodnotila.

- Australské ministerstvo zahraničí vyzvalo své občany k maximální obezřetnosti v Malé vzhledem k možnosti vzniku nepokojů.

Dle maledivského severu MinivanNews je v hlavním městě klid, pouze je patrný vyšší počet patrolujících vojáků na strategických místech – u zařízení souvisejících s distribucí vody, elektráren a skladů PHM.

Superaktualita – role parlamentu

Maledivské servery uvádějí, že dle tamní ústavy musí být rozhodnutí o vyhlášení výjimečného stavu předloženo parlamentu k posouzení do 48 hodin. To vláda splnila. Výjimečný stav byl vyhlášen ve středu 4/11 s platností od 12:00 místního času (MVT = SEČ + 4 hodiny) a zákonodárcům byl předložen téhož dne odpoledne. Zasedání se uskutečnilo dnes (5/11) ráno a média zaznamenala jeden silný výrok poslance a místopředsedy vládnoucí Pokrokové strany Malediv Abduho Rahema Abdulla:

Každý, kdo kritizuje tento krok (vyhlášení výjimečného stavu), je zrádce národa.

Uvědomíme-li se, co s ev zemi děje (exprezident ve vězení, viceprezident zatčen a dán do vazby), pak ve světle výše citovaného výroku vyžadovalo jistou míru odvahy hlasovat proti. Přesto se takoví odvážlivci našli:

- PRO ... 58 hlasů
- PROTI ... 14
- ZDRŽELI SE ... 3

Výjimečný stav byl tedy schválen pohodlnou většinou zákonodárného sboru (a to jak přítomných poslanců, tak z hlediska celkového počtu členů sněmovny, kterých je 85) a prezident tím dostal do ruky mimořádně silný argument. Zejména vůči výzvám se zahraničí žádajícím zrušení výjimečného stavu.

Maledivy 5

5/ Budova maledivského parlamentu v Malé. Jde o jednokomorovou sněmovnu - Lidový madžlis.

Maledivy 5a

5a/ Výjev ze zasedání maledivského Lidového madžlisu.

Stíhání viceprezidenta

Maledivský parlament ve čtvrtek 5/11 vyslovil souhlas s vyšetřováním viceprezidenta Adheeba, a to jednomyslně hlasy 61 poslanců, přičemž opozice (Maledivská demokratická strana hlasování bojkotovala). Tamní sněmovna má 85 zákonodárců a dle maledivských serverů má vládní koalice aktuálně tvořená Pokrokovou stranou, aliancí Maldives Development Alliance a Republikánskou stranou silnou většinu v počtu 67 mandátů.

Viceprezident byl 24. října po příletu z oficiální návštěvy kontinentální Číny zatčen v souvislosti s událostí, která se na Maledivách stala 28. září. Při návratu prezidenta Yameena a jeho doprovodu z muslimské poutě do Mekky došlo na jeho člunu k výbuchu. Prezident se v té chvíli nacházel na bezpečnějším místě plavidla, takže zůstal nezraněn, nicméně mezi postiženými je První dáma, která utrpěla poranění páteře (dle některých zdrojů drobné zlomeniny). Okolí prezidenta tvrdí, že na člunu explodovala bomba (FBI, která se kauzou zabývala říká, že k tomuto tvrzení nejsou relevantní důkazy) a že za vším stojí viceprezident Adheeb. Proto byl zatčen – a obviněn z velezrady. Parlament nyní posvětil jeho trestní stíhání, což jen ilustruje neblahou politickou situaci na souostroví. Tyto a další události (odsouzení exprezidenta Nasheeda a další) vyvolávají dojem, že současný prezident (který je i šéfem exekutivy) tímto způsobem upevňuje svoji moc. Ale je to jen úhel pohledu vytvořený z dostupných informací a ze vzdálenosti nějakých 7800 km.

Maledivy 6

6/ Muž v nesnázích. Maledivský viceprezident Ahmed Adheeb. Ve čtvrtek mu situaci zkomplikovalo sdělení policejního superintendenta Hamdhoona Rasheeda, že měl na osobní výplatní listině několik důstojníků policie, kteří mu dodávali tajné policejní reporty. Listiny tohoto druhu byly údajně nalezeny v jedné z jeho rezidencí. Jím vyplácení policisté se prý přiznali.

Související užitečné údaje

V tabulce níže, kterou uveřejnil sever Aktuálně.cz na základě údajů ČSÚ, je uvedeno pořadí zemí, které v rámci dovolenkových cest Češi nejvíce navštěvují.

Maledivy 7

7/ Top 10 nejnavštěvovanějších zemí českými turisty. Nemusí jít pouze o klasickou dovolenou „u moře“, ale také o návštěvy příbuzných (Slovensko, SRN) apod.

Stejskal.estranky.cz