26.4.2024 | Svátek má Oto


MAĎARSKO: Proč volili evangelikálové Orbána

30.4.2022

Nadšení či zklamání z maďarských parlamentních voleb pozvolna odeznívá – a my se k nim tímto příspěvkem ještě vrátíme. Americký server Christianity Today napsal: „Maďarští evangelikálové děkují Bohu za vítězství Viktora Orbána“.

Navzdory jednoznačnému titulku není ovšem postoj evangelikálních křesťanů k Orbánovi zase tak jednomyslný, jak by se mohlo zdát.

evangelikálové

obr. 1/ Titulek článku na serveru Christianity Today ze dne 18. dubna 2022.

Server si všímá postoje Szófie Borosové. Mladá evangelikálka, matka dvou dětí. O Orbánovi má své pochybnosti: je obviňován z podkopávání demokracie. Jmenovitě kvůli omezování svobody tisku, zásahům do nezávislého soudnictví a změn volebních pravidel ve prospěch jeho strany.

Přesto Szófia Orbána volila. Její vysvětlení: „Evangelikální křesťané podporují většinu Orbánových politik a postojů, i když ve skutečnosti neobdivujeme způsob, jakým si v politice počíná.“ Nicméně pro něj hlasovala „protože je konzervativním křesťanem, který stojí proti liberální Evropě“.

Moje poznámka: Szófie a další občané podobně smýšlející mají tedy dilema – stejné jako řada pozorovatelů maďarského politického dění zvenčí. S řadou postojů Viktora Orbána se mnozí ztotožňujeme či s nimi sympatizujeme, ovšem nikoli se všemi. A nemusí to být jen jeho postoj k ruské agresi na Ukrajině. Čili: Orbán ano, ale ...

Server Christianity Today uvádí, že maďarští evangelikálové nejsou velkým nebo politicky organizovaným voličským blokem. Pouze několik evangelikálních skupin je natolik etablováno, že dosáhly vládního uznání – patří k nim Baptistická unie, Maďarská metodistická církev, Maďarská letniční církev, Nazarénská církev a charismatická Církev víry, jejíž pastor při nedělní bohoslužbě před volbami Orbána podpořil.

Kolik Maďarů se hlásí ke křesťanství? Výsledky se liší průzkum od průzkumu. Server Christianity Today uvádí tato čísla: Přibližně polovina lidí v zemi se považuje za katolíky, čtvrtina nemá žádnou náboženskou příslušnost a 16 procent – ​​včetně Orbána – se identifikuje s protestantskou Reformovanou církví v Maďarsku. V této souvislosti článek připomíná, že Orbán byl kdysi ateista. Na cestě k moci se ale vrátil ke svým kalvínským kořenům (reformovaná církev se hlásí k odkazu Jana Kalvína) a v 90. letech prošel náboženskou transformací. Ač ženat, měl v kostele znovu církevní svatební obřad a nechal pokřtít své děti. Jeho křesťanská identita se stala klíčem k porozumění jeho politickému egu a jeho vizi pro Maďarsko. Hovoří o křesťanství národa, když obhajuje zavedení restriktivní imigrační politiky a volá po pomoci pronásledovaným křesťanům v Africe a na Blízkém východě a požaduje úpravu ústavy tak, aby definovala manželství pouze jako svazek mezi mužem a ženou.

Ukázalo se, že spousta Maďarů má k Orbánovi podobný vztah jako výše zmíněná Szófia Borosová. Chtějí konzervativního křesťanského premiéra oddaného hájit to, co považují za křesťanskou kulturu a její křesťanské hodnoty. S tím souvisí další dvě čísla z průzkumů. Ačkoli do kostela chodí každý týden jen 15 procent Maďarů, ke křesťanství se jich údajně hlásí 80 procent.

Ovšem ne každý evangelikál je z Orbánova triumfu nadšen. Attila Nyári je pastorem společenství Calvary Chapel působícím ve městě Kistarcsa u Budapešti (a také šéfem personálu evangelikálního Lausannského hnutí). Říká: „Kampaň Fideszu byla postavena na několika velmi jasných, stručných a cílených bodech. Zaměřila se na identifikaci nepřátel maďarského lidu – těmi jsou EU, George Soros, OSN a muslimští migranti. Poté prezentovala Orbána jako ochránce a spasitele národa.“ Pastor potvrdil, že většina evangelikálů v Maďarsku děkuje Bohu za Orbánovo vítězství. On osobně je z výsledku voleb zarmoucen, ale přiznává, že patří k menšině.

Orbán stylizoval svůj politický program jako obranu „křesťanské svobody“. Tvrdí, že Maďarsko bylo historicky křesťanským ostrovem v moři zahraničních hrozeb, jakými byly sovětský komunismus a německý nacismus. Dnes je podle něj nutné chránit zemi před islámem, imigranty, globalismem a liberalismem.

Pastor Nyári není jediný, kdo má s Orbánem problém. K nesmiřitelným kritikům patří Gábor Iványi, metodistický duchovní, který provozuje jeden z budapešťských útulků pro bezdomovce. Kdysi byl Orbánovým pastorem. (To on sloužil jako duchovní při Orbánově církevní svatbě a pokřtil jeho dvě nejstarší děti.) Dnes obviňuje premiéra ze zrady demokratických ideálů, které kdysi zastával, a ze zneužití myšlenky křesťanské svobody k uchopení moci.

Jak už to v lidské společnosti bývá, ani v jedné komunitě hlásící se ke společným hodnotám není mezi jejími členy shody v politických otázkách a ve vztahu k politickým lídrům. Dnes jsme to ilustrovali na příkladu vztahu maďarských evangelikálních křesťanů k předsedovi vlády jejich země.

Jaký postoj je správný? Otázka bez odpovědi.