30.5.2020 | Svátek má Ferdinand


LIBANON: Ministr v nesnázích

3.1.2018

Panují v té části světa prapodivné poměry. Kdykoli řekne tamní politik něco obecně konstruktivního, na čem by se dalo stavět, ba i mír vybudovat, je vzápětí kritizován, plísněn, vyzýván k demisi. Má co vysvětlovat.

Hovořím o arabském světě, konkrétně o Libanonu. A je úplně jedno, jestli daný politik ctí Proroka Mohameda, nebo je víry křesťanské – maronitské jako ministr zahraničí Gebran Bassil.

Na Štěpána s ním libanonská satelitní televize Al Mayadeen TV odvysílala obsáhlý „bilanční“ rozhovor. Trval více než tři čtvrtě hodiny a byl natočen netradičně. V ministrově vile. Moderátorka s ním hovořila chvíli před domem, chvíli na terase, chvíli v obývacím pokoji vánočně vyzdobeném (obr. níže).

Co se stalo, že o tom vůbec píšu? Ministr způsobil politickou bouři. V interview totiž řekl:

Nepopírám, že Izrael má právo na existenci. Nejsme slepí. Jsme lidé, kteří chtějí žít s ostatními. (Zdroj: Izraelský server Jpost.com)

Podle jiného pramene, kterým je izraelský portál Ynetnews, měl dokonce říci:

Nemáme žádný ideologický spor s Izraelem a nejsme proti existenci Státu Izrael a jeho právu na bezpečnost. Všechny národy musí žít v míru a vzájemně se uznávat. Jsme lidé, kteří chtějí žít spolu s ostatními, i když se navzájem lišíme, ale to bude možné jen tehdy, když to bude chtít i ten druhý (Izrael), ale ten něco takového nechce.

I toto málo stačilo v nenávistném Libanonu k tomu, aby ministr stanul na pranýři a musel začít vysvětlovat na svém Twitteru a Facebooku, speciální prohlášení vydala i tisková služba bejrútského ministerstva zahraničí.

Ministr se proti nařčení, že snad zradil arabskou věc, hájil tím, že jeho slova byla vytržena z kontextu (used out of context) a jeho ministerstvo dokonce obvinilo televizi, že se snaží podkopat Bassilovu názorovou pozici, že Izrael je agresivní entita a teroristický stát. V obhajobě ministra bylo dále uvedeno, že jeho postoj k arabsko-izraelskému konfliktu se nezměnil a že ministr si i nadále myslí, že Izrael je nepřítelem Libanonu.

Co k této „aféře“ dodat? Snad jen jediné. Pokud výše citovaná slova (která by jinde ve světě, kde zůstaly alespoň zbytky zdravého rozumu a kde nepanuje fanatická protiizraelská zavilost vyvolala potlesk) znamenají v arabském světě zásadní problém, pak šance na mírové narovnání je doslova menší než nulová. Vzájemné uznání je přece tou nejzákladnější podmínkou pro to, aby se o míru vůbec mohlo začít jednat. Jak patrno, politici v Libanonu k něčemu takovému ještě myšlenkově nedospěli a pokud ano, musí reagovat slovy ve stylu „mám na tu věc svůj názor, ale nesouhlasím s ním“.

***

Bassil

Moderátorka libanonské televize Al Mayadeen hovoří s ministrem zahraničí Bassilem ve vánočně vyzdobené vile. (Screenshot: TV Al Mayadeen)

Stejskal.estranky.czOtestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.