KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál
Určitě jsou to dvě věci, za prvé, že osobností roku podle časopisu Time se stal zakladatel internetové sociální sítě, Facebook Newyorčan Mark Zuckerberg, jehož vynález dnes využívá více než půl miliarda lidí na celém světě. Zuckerber dostal tuto cenu, která se uděluje od roku 1927, v šestadvaceti letech, síť založil před šesti lety jako student Harvardovy univerzity a již v roce 2008 se stal miliardářem. Dnes se jeho podíl ve firmě cení na necelých sedm miliard dolarů. Tato cena se uděluje každoročně tomu, kdo podle redaktorů časopisu se v minulých letech výrazně podílel svým činem na proměně světa. Zajímavé je i to, jak časopis na tuto ideu přišel: cenou chtěl list reagovat na okurkovou letní sezónu, kdy se v politice nic neděje, a tím udržet pozornost svých čtenářů.
Kdo dostal tuto cenu jako první?
Jako první dostal tuto cenu Charles Lindbergh za to, že uskutečnil transatlantický let. Tomuto pilotovi v roce 1927 věnoval časopis titulní story a nazval ho mužem roku. Většinou ale zatím byli odměňováni jen muži. První ženou, která cenu dostala, byla Wallis Simpson, milenka krále Edvarda VIII., v roce 1936 a hned o rok později paní Song Meilling, žena vůdce Čínské republiky. V roce 1952 to byla zase královna Elisabeth II. a v roce 1975 všechny Američanky. Za pozornost stojí, že v roce 1938 se stal nositelem této ceny Adolf Hitler za to, že ovlivnil zásadně dějiny. Albert Einstein byl časopisem Time před deseti lety jmenován mužem XX. století.
A jaká je ta druhá mediální událost?
Tou je čtvrteční odchod Larry Kinga z televizních obrazovek. Tento muž, který se původně jmenoval Lawrence Harvey Zeiger a jehož rodiče se do Spojených států přestěhovali z Rakouska, opouští média v šestasedmdesáti letech a lidi zpovídá již od svých třiadvaceti let. Odhaduje se, že interviewoval za život asi 42 000 lidí. Reportérem chtěl být od malička: v koupelně si už v pěti letech hrál na reportéra a hovořil do sprchové koncovky jako do mikrofonu. Jeho hodinový pořad Larry King Live běžel denně od 21,00 na CNN od 3. června 1985 do 16. prosince 2010.
A proč skončil?
Je třeba říci, že konec pořadu byl plánovaný a na svém blogu ho Larry King oznámil již 29. června 2010. Oficiálně, tedy diplomaticky se říká, že se chce více věnovat své rodině a nadaci, kterou založil, ale je také pravda, že poslechovost jeho pořadu za poslední rok klesla na 674 000 diváků, i když poslechovost celé stanice je ještě o sto tisíc nižší. Možná, že si můžeme dovolit říci, že s jeho jménem odchází i jedna celá žurnalistická éra: on byl představitelem nekonfrontační a neexhibující politicky neutrální zvědavé žurnalistiky, politici k němu rádi chodili.
Dnes mají mnohem větší sledovanost televize, které se ideologicky výrazně profilují, jako je spíše pravicová Fox News, na kterou se dívá asi 1,9 milionů Američanů a MS NBC, která je zase spíše levicová. Dnešní rozhovory jsou víc konfrontační, sebeprezentační, zábavnější: už nejde tolik o informace, jako o emoce. Larry King říká, že o hostech už rozhodují výhradně manažeři a ne novináři. Z tónu, jak to říká, se zdá, že už asi nebyl v médiích ani moc spokojen.
Autor je novinář a spisovatel