8.5.2024 | Den vítězství


KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

20.3.2010

Co vás, pane Hvížďalo, zaujalo tento týden v médiích?

Zveřejněné počty mrtvých novinářů v minulém roce. Podle Press Emblem Campaign (PEC) byl minulý rok jeden z nejhorších: zemřelo 121 novinářů, což je o třetinu více než v předchozím roce. Podle Internationalen Journalistenföderation (IFJ) se sídlem v Bruselu je toto číslo ještě větší: úmyslně bylo zabito v roce 2009 113 novinářů a 24 jich zemřelo při práci. Čísla zřetelně dokazují, že novinařina je stále jedno z nejnebezpečnějších povolání.

V kterých zemích zemřelo nejvíce novinářů?

Podle Mezinárodní novinářské federace nejvíc novinářů zemřelo v listopadu při masakru na Filipínách: tam jich bylo zabito 31, podle jiných zdrojů (PEC) dokonce 38: jde o největší masakr na novináře, který se stal v jednom dni. 13 jich zemřelo v Mexiku, v Somálsku 9, v Pakistánu 7, v Rusku 6 atd. Stejně alarmující jsou ale čísla o vězněných novinářích. Podle poslední statistiky z února 2010 je v Íránu ve věznicích 52 novinářů, v Číně 24, na Kubě 22. Počet vězněných novinářů v Íránu je druhý největší od roku 1996, od kdy drží rekord Turecko s počtem 78 vězněnými novináři. Připomeňme, že u nás byli posledními vězněnými novináři Jiří Ruml a Rudolf Zeman za vydávání ilegálních Lidových novin v roce 1989.

Ale nedávno byli naši novináři vězněni právě v Íránu…

Ano, v únoru 2010 zatkla íránská policie dva české novináře Milana Šímu a fotografa a kameramana Jana Šibíka, kteří tam jeli natočit dokument o právníkovi, který obhajuje mladé Íránce odsouzené k smrti. Při práci byli zadrženi a policie jim zabavila pasy i kameru. Naštěstí natočený důležitý materiál s obhájcem odsouzenců již měli dobře uschovaný. Po třech dnech výslechů je policie propustila a jejich věci jim vrátila. Takovéto zacházení s novináři ale zřejmě není v Íránu nic výjimečného, od prezidentské volby jsou tam novináři snad největšími nepřáteli a v dočasném vězení tam skončili i zaměstnanci americké stanice Svobodná Evropa/Rádio Svoboda, tedy Radio Farda, a taky všechny zahraniční stanice jako Hlas Ameriky, BBC i již zmíněné Radio Farda jsou na území Íránu rušeny.

Autor je novinář a spisovatel