3.5.2024 | Svátek má Alexej


KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

20.2.2010

Co vás, pane Hvížďalo, zaujalo tento týden v médiích?

Pomineme-li zatím pouze ústní zvěsti o výměně ředitele zpravodajství České televize, tak pokročilá jednání mezi ruským miliardářem Alexandrem Lebeděvem, který žije v Moskvě, o koupi novin The Independent ve Velké Británii. Budeme-li trochu spekulovat, zdá se, že ruští miliardáři blízcí premiéru Putinovi se ve staré Evropě soustředili na dvě či tři velmi citlivé oblasti: na energetické zdroje, leteckou dopravu a nyní k tomu přibyla i média, která jsou rovněž považovaná za strategickou komoditu. Důvod je prostý: mohou ovlivňovat, zvláště v krizových momentech, veřejné mínění a to nejen v Evropě, protože anglické noviny se čtou po celém světě. Je třeba ale dodat, že Independent již nemá tu původní prestiž jako míval, když ho založila v roce 1986 část redaktorů deníku The Time poté, co z něj odešla. Jinými slovy nepatří již mezi nejprestižnější deníky, jako je třeba The Guardian. Od roku 2003 vychází Independent ve formátu tabloidu.

Můžete nám nejprve prozradit, kdo je pan Lebeděv?

Právě, pan Lebeděv je bývalý špion KGB specializovaný na Velkou Británii, tak jako byl Vladimír Putin špion specializovaný na Německo. Panu Lebeděvovi dnes patří v Rusku banky, energetické koncerny a je podílníkem i v letecké společnosti Aeroflot. Jeho současné jmění bylo koncem minulého roku odhadováno na 2,09 miliard eur. V Rusku mu patří kritický deník Novaja gazeta a už to někteří analytici považují za starý trik ruských rozvědných služeb: Tento deník mu má vytvářet dobrou krycí legendu, aby mohl skupovat další noviny v Moskvě nad Temží, jak se dnes někdy Londýnu přezdívá.

Hovoříte o dalších novinách, on již nějaké londýnské noviny má?

Ano, pan Lebeděv v lednu minulého roku koupil podle Financial Times Evening Standard za symbolickou cenu jedné libry, tedy 1,1 eura, a učinil z něj bezplatné noviny, které vydělávají jen na inzerci. Tento model ale zřejmě nejde použít pro vlastně dvoje noviny, protože kromě The Independentu se jedná i o The Independent on Sunday. Tyto listy ročně prodělávají asi 11,3 milionů eur a The Independent prodával v roce 2009 denně podle ověřených údajů 215 504 exemplářů, což je pokles proti roku 2008 o 14,2 procenta. Pro srovnání The Daily Telegraph prodává 842 812, The Time 358 483 a zřejmě dnes nejserióznějši The Guardian 358 844 exeplářů.

Mediální analytici nyní spekulují, jestli si Lebeděv něco takového může dovolit, když jen Evening Standard měl před rokem, když ho převzal, dluhy mezi 10 až 20 miliony liber. Po převzetí si trochu polepšil, protože jen tato transakce mu pomohla odepsat asi 8 milionů liber a navíc původní společnosti zůstaly v rukou akcie ve výši skoro 30 procent. Podobný půdorys převzetí je možný předpokládat i v případě The Independentu. Proti jsou jen mediální analytici, kteří poukazují na to, že tyto noviny se vždy kupovaly hlavně proto, že byly nezávislé, což ruský majitel už tím, že není Angličan, značně zpochybňuje, a to by vedlo k tomu, že by ho mohlo řada lidí přestat kupovat a tím by náklad klesl definitivně pod hranici rentability. Analytici v Rusku naopak o Independent mají ale zájem zřejmě právě proto, že je nezávislý a k manipulaci s informacemi velmi vhodný. Pokud je za tímto obchodem i státní zájem, o peníze jim asi moc nepůjde. Nejbližší měsíce ukáží, jestli se tento obchod skutečně uskuteční.

Autor je novinář a spisovatel