JAPONSKO: Kaligrafie (4.)
Novoročenky
Prosinec je v Japonsku velmi hektický. Je nutné vyčistit a uklidit příbytky. Vyzdobit je k uvítání Nového roku. Tento hromadný úklid se nazývá "susuharai" neboli vymetání sazí. Susuharai není jenom fyzický úklid, susuharai je rituál, kdy se celá domácnost vycídí. Odstraňují se nečistoty a celá rodina se připravuje, aby do nového roku vstoupila čistá, neposkvrněná.
Když je dům čistý a uklizený, nastává čas pro přípravu jídla. Nejdůležitějším novoročním pokrmem v Japonsku jsou rýžové koláčky o-mochi (o-moči). I když dnes už je příprava zmodernizována, výroba tohoto pokrmu (mochitsuki) tradičním postupem je obrovské dobrodružství.
O-mochi se při pojídání namáčí do omáček různých chutí. Mohou být i plněná sladkou pastou, zvanou anko. Jsou vynikající, jen je potřeba si dávat pozor. Snadno vám v krku zaskočí a lepkavá hmota vám ucpe dýchací dirku. Vždy, po novém roce, je možné se v médiích dočíst, kolik lidí umře udušením v důsledku pojídání o-mochi. Oběti jsou obvykle postarší lidé.
S Novým rokem se blíží i doba posílaní novoročenek. Mé děti je posílaji formou SMS, žena většinou emailem, já si je většinou vytvářím pomocí štětce a tuše.
Japonci se též obšťastňují novoročními pozdravy – takzvanými nengajo. Zatímco my si o Vánocích vzpomeneme většinou pouze na svoje nejbližší, rodinu a přátele, pro Japonce je posílání nengajo téměř posedlostí. A samozřejmě i povinností. Někteří lidé jich posílají až několik set. Japonská pošta pak 1. ledna doručí tisíce nengajo. Když se ráno probudíte, vaše poštovní schránka je plná přání určených vám.
Novoroční pozdrav nemusí být nutně tak bohatě vyvedený, jako je na obrázku. Je možné se setkat i s přáníčky, které si lidé vyrobí doma sami.
Pokusím se s váma podělit, jak se taková novoročenka v japonském stylu dělá. Nejprve budeme potřebovat papír. Papír je možné pořídit v umělěckých potřebách nebo v papírnictví. Může být ručně dělaný, ale i barevný, jaký používají děti ve škole. Čínskou tuš lze též pořídit v umělěckých potřebách, jsou v různých barvách, nejen v černé. Když nechcete utrácet za tuš, půjčte si od dětí vodovky. A pak jen štětec. Tady bych skutečně doporučil čínský štětec na kaligrafii nebo nějaký kulatý, středně tlustý s delším vlasem.
Pak je potřeba zjistit, v jakém znamení se nadcházející rok ponese. Podíváme se do lunárního kalendáře a zjistíme, že rok 2007 je rok Vepře (kance). Obrázek znamení ukazuje různé možnosti, jak napsat znak pro znamení vepře. Teď už jen mít trpělivost a opakovat, dokud nejste se svým dílem spokojeni.
Výsledek může vypadat např. takto: vepř bílý, vepř šedý, vepř modrý (viz fogalerie)
Je možné též použít techniku vosku a barvy. Na papír voskem namalujete znak, pak místo přetřete barvou: buvol - vosk.
Možná vaše přáníčka nebudou tak krásná jako ta profesionální, koupená v obchodě. Budou však obsahovat poselství, které email, sms, koupený pohled nikdy obsahovat nemůže. Poselství vypravující příběh úžasného dobrodružství, které jste zažili při jejich vytváření, příběh o času a úsilí, které jste vložili do přání štastného Nového roku svým přátelům a blízkým.