20.6.2024 | Svátek má Květa


Za týden eurovolby – pár poznámek

31.5.2024

Za týden půjdeme k eurovolbám a pokud nepůjdeme, budeme moci ještě v sobotu ovlivnit… co? Zkusme si nad touto otázkou popřemýšlet.

U silnice vídám billboardy, kde ctihodní mužové a ušlechtilé ženy slibují kde co, například zrušení Green Dealu. Nejdříve tedy několik čísel, nebojte, je to hodně jednoduchá matematika.

Evropský parlament sestává ze 720 křesel. Českým poslancům vyhradil 21 z nich. To je zhruba 3 procenta. Panenko skákavá, to je sakra málo na hájení českých zájmů. To aby nemělo smysl k těm volbám chodit.

Zůstaňme ale u čísel. Evropská unie má zhruba 500 milionů obyvatel. Nás je zaokrouhleně 10 milionů. To jsou 2 procenta. Kdybychom měli mít ze 720 křesel dvě procenta, ať počítám, jak počítám, jsem na 14 židlích, takže to je zase dobré, že jich máme 21. Ale pořád jsou ta 3 procenta málo.

Čímž se dostávám k důležitému závěru. V těch volbách nejde o výsledné počty, ale o kvalitu těch, které zvolíme. Pokud navolíme 21 pitomců, budou v Bruselu platní jako pes v kostele a získáme jen 21 darmožroutů, kteří budou chodit fajfkovat si příchod, aby si zasloužili prachy. Což se dělo a děje. Připomenu 11 let starou aférku komunistického europoslance Ransdorfa, dej mu pánbu věčný Brusel, který si takto chodil pro almužnu 300 éček/den. Zde podotýkám, že je to příklad nespravedlivý k těm, kdo to dělali stejně jako on (a zdaleka nebyli jen z Česka) a na ně to neprasklo, na něho ano.

Snadno se to řekne, ale jak rozeznat pitomce od nepitomce? Kdyby byla spolehlivá metoda jak to zvládnout, už dávno by byl mír na Zemi a kolonie na Marsu (to druhé je snáze realizovatelné).

Zkusme zůstat u těch počtů. Dejme tomu, že chceme, aby naši zástupci zrušili Green Deal. Nechme stranou, že to Evropský parlament nemůže udělat, zahrajme si na (nemožnost), že to jde. Aby se to stalo, bylo by třeba – modelová situace – 361 (a více) přítomných poslanců ze 720 přítomných poslanců. I kdyby všichni námi zvolení (21 mužů a žen) úspěšně zrušili GD, museli by se k tomu spojit s dalšími 340 poslanci a poslankyněmi. Museli by mít vyjednávací schopnost. Tři vyhrazené minuty u pultíku jsou k ničemu. Role skutečně efektivního poslance se víc podobá řemeslu diplomata. Musí umět jednat, musí si lidi získat, musí navazovat kontakty a spojenectví. Musí volit agendu a té se důsledně věnovat, stát se expertem, mít argumenty a umět přesvědčovat.

Opravdu věříte, že pan … nebo paní … toho budou schopni?

O tom přemýšlejme v pátek nebo v sobotu, až půjdeme k urnám. Pak už nám nezbude než dál nadávat na ty bruselské idioty.

Aston Ondřej Neff