Středa 9. října 2024, svátek má Štefan, Sára
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

IZRAEL: Volby do 21. Knesetu

Do Knesetu se z původních třiačtyřiceti stran, které se zúčastnily voleb, dostalo jedenáct. Vedle dvou velkých stran, Likudu, který vede Benjamin Netanjahu (36 mandátů), a nové strany „Kachol-Lavan“ (Modrobílí), v jejímž čele stojí Benny Ganc (35 mandátů), je v 21. Knesetu státu Izrael zastoupena sefardsko-ultraortodoxní strana Šas (8), aškenázsko-ultraortodoxní Spojené židovstvo Tóry (7), arabské strany „Chadaš-Ta’al“ (6) a „Spojený arabský seznam Balád“ (4), sociálnědemokratická Strana práce (6), dále (především novými přistěhovalci z Ruska volená) strana „Izrael bejtejnu“ [Izrael náš domov] vedená Avigdorem Liebermanem (5), Unie pravicových stran (5), „Kulanu“ (My všichni) v čele s dosavadním ministrem financí Mošem Kachlonem (4) a komunisticko-levicově sionistická strana „Merec“ (4).

Likud, ultraortodoxní, Kulanu, Pravicová unie a Izrael bejtejnu mají 65 ze 120 křesel. Šedesát budoucích poslanců se již předem zavázalo pro koalici s Netanjahuem. Hned po volbách tedy bylo sporné jedině to, co bude jako odměnu za svůj vstup do koalice pro sebe a pro své čtyři stranické kolegy požadovat bývalý ministr obrany Avigdor Lieberman. Pro manévrování a spekulace bylo už předem málo prostoru.

Připomeňme si: poté, co koncem roku 2018 Netanjahu Liebermanovi zakázal tvrdší vojenský postup proti Hamásu, došlo k předčasným volbám. Možná teď pro sebe bude Lieberman žádat ministerstvo obrany a také příslib volné ruky proti Hamásu v Pásmu Gazy.

Pověsti, že je na obzoru velká koalice Likudu (36) a Kachol-Lavanu (35), zatím především lídři Kachol-Lavanu Ganc a Lapid vehementně popírají.

Referendum o osobě Netanjahua

Tím je jasně dáno, že si Netanjahu mohl zajistit páté funkční období. Jeho protivníci dělali co mohli, aby ho vyřadili. A teď si naříkají: I když to sebevíc vypadalo, že Netanjahuovi přistřihnou křídla – ať už kvůli raketovým útokům z Gazy, trestněprávním žalobám nebo podezření z korupce – vždycky se mu zas podařilo chopit se iniciativy. A pak měl přirozeně přesně v pravý čas vždycky podporu ze zahraničí, ať už ze strany Donalda Trumpa, Vladimira Putina nebo brazilského prezidenta Jaira Bolsonara.

Tyto volby byly koneckonců referendem o osobě Benjamina Netanjahua a jeho politice. A izraelský národ svou vůli vyjádřil opravdu jasně.

366 049 hlasů, respektive téměř devět procent všech hlasů dostaly strany, které nedosáhly hranice 3,25% - a tedy prohrály. V arabské komunitě Izraele byla volební účast tak nízká, jako dosud nikdy.

Velkým smolařem voleb je izraelská levice

Benny Ganc a jeho partneři neúnavně zdůrazňují, jaká vymoženost je vydupat z ničeho novou stranu a na první pokus se stát v izraelském parlamentě druhou největší silou. Na dálku to zní impozantně.

Při bližším pohledu a především při troše znalosti dějin však úspěch Kachol-Lavanu vypadá spíš jako totální selhání. Především: založit pro nové volby – a hlavně pod heslem vyzývajícím k jednotě – novou stranu je v stranickém systému a společnosti Izraele poměrně jednoduché. Například Ariel Šaron v roce 2005 se svou novou stranou „Kadima“ dosáhl stažení z Pásma Gazy.

Právě tak strana Kachol-Lavan nastoupila proto, aby rozložila Netanjahua. A ten nyní místo toho dohnal rekord Ben Guriona, jehož také zvolili pětkrát premiérem. V červenci dobu, kterou Ben Gurion strávil ve funkci, s největší pravděpodobností překoná.

Pravda, strana Kachol Lavan pro sebe takový milión Izraelců mohla nadchnout. Jenže nová strana, místo aby odstavila od moci Netanjahua, jen nabourala tradiční středolevicové strany. Možná tu a tam sebrala Netanjahuovi nějaký ten hlas – ve srovnání s minulým obdobím zákonodárného sboru strana Likud skutečně přišla o dva mandáty. Rozhodující ale je, že nová strana generálů Gance, Aškenaziho a Ja’alona spolu se svou mediální hvězdou Lapidem po kanibalsku převálcovala Stranu práce a komunisty z Merecu.

Levicově liberální list Haarec prorokuje straně Kachol-Lavan velké potíže vzhledem k vnitřní semknutosti opozice a kuňká: „Nebuďme překvapeni, pokud dříve či později někteří z jejich poslanců najdou cestu do Netanjahuovy koalice.“

Nové tváře

Mezi sto dvaceti poslanci nového Knesetu je osmačtyřicet nových tváří. Téměř polovina z nich patří ke Kachol-Lavanu. Například sedmatřicetiletá Gadier Mriehová, první Drúzka v dějinách Izraele zvolená do Knesetu. Ale také čtyřicetiletá Omer Jankelevičová, druhá ultraortodoxní žena vůbec, která kdy pracovala v izraelském zákonodárství. Tato právnička je matkou pěti dětí a proslavila se společenským aktivismem. Na jedné straně se hlasitě zasazuje o práva žen. Současně však výslovně podporuje oddělenost pohlaví, kterou požaduje její komunita.

K „novým“ patří i Ofer Kasif, jediný židovský poslanec v arabské straně Chadaš. Byl v roce 1987 jedním z prvních židovských vojáků, kteří odmítli sloužit na obsazených územích. Ministryni spravedlnosti Šakedovou jednou nazval „neonacistickou chátrou“. Počet homosexuálních členů Knesetu stoupá ze dvou na pět, čili o sto padesát procent.

Křesťanským sionistům bude většinou nápadné, že už v Knesetu není zastoupen aktivista za Chrámovou horu Jehuda Glick. Vloni ovdověl a nyní může věnovat hodně času svému novému manželství.

Smolaři

Tím, kdo o letošní dubnové volební noci ztratil nejvíc, byla rozhodně Strana práce. Sociální demokraté přišli o dvě třetiny svých křesel. Levý blok musel ze svých křesel v Knesetu oželet asi polovinu. Sociální demokraté, kteří Izrael kdysi založili a ovládali ho desítky let, tak byli z mapy izraelských stran téměř vymazáni, protože jejich voliči se – ve snaze zbavit Netanjahua moci - shlukli kolem Kachol-Lavanu. Právě tak tentokrát Kachol-Lavan volili tradiční voliči Merecu.

Nyní prý izraelští sociální demokraté uvažují o novém spojení s Merecem a možná s arabskými stranami. Arabští komunisté (Chadaš) ovšem – jakmile se objevily takové úvahy – jakoukoli spolupráci s „pokryteckým“ Merecem s pokřikem vyloučili.

Podle pozorovatelů prochází izraelský liberální sionismus existenční krizí. Poslední sociálnědemokratický šéf vlády, Ehud Barak, svůj úřad opustil před osmnácti lety a sotva kdo má na něj dobré vzpomínky. A na nějakého sociálního demokrata, který by mohl nahradit Netanjahua, není široko daleko ani mráček naděje. A Merec přežil jedině proto, že v poslední minutě vyslal k veřejnosti signál SOS: „Zachraňte Merec před zánikem!“

„Nová pravice“ ministra školství Naftaliho Benneta a ministryně spravedlnosti Ajellet Šakedové se přes bariéru 3,25 procent nedostala. Scházelo jí pouhých 1 462 hlasů voličů. Zajímavé jsou teď pověsti, podle kterých jakési hlasy v Likudu požadují po Netanjahuovi, aby ve své nové vládě nabídl nějaké místo Šakedové, která je v této straně pokládána za „populární a oblíbenou“.

A co bude dál?

S Netanjahuem se Izraelci rozhodli pro návaznost a stabilitu. Přesně to vyjádřil někdejší izraelský velvyslanec v USA Michael Oren: „Naše hospodářství je vynikající. Naše zahraničně politické vztahy nikdy nebyly tak dobré. Jsme si jisti … že ho známe, zná ho svět – a znají ho i naši nepřátelé.“

Netanjahu již od státního prezidenta Re´uvena Rivlina obdržel pověření a má nyní 28 dní na sestavení nové vlády. Pokud by požádal (což je podle zákona možné) o prodloužení této lhůty, musela by vláda vzniknout nejpozději do 5. června. Sen o dvoustátovém řešení, při němž udělá Izrael Palestincům radikální ústupky, se tím odsunul do daleka – dále, než kdy byl v tomto tisíciletí.

Překlad Ivana Kultová

Jan Kovanic
9. 10. 2024

Přečtěte si seznam členských států OSN: Debil, blbeček, debil, blbeček, debil, blbeček, debil,...

Aston Ondřej Neff
9. 10. 2024

Bezuzdnost ekologických aktivistů přišla na přetřes při nedávných povodních.

Tomáš Břicháček
9. 10. 2024

Komise zažaluje Maďarsko kvůli zákonu na ochranu národní suverenity.

Ondřej Neff
9. 10. 2024

Podzim už máme astronomicky odklepnutý a také počasí odpovídá roční době.

Stanislav Křeček
9. 10. 2024

Jako každoročně, i letos nás Evropská komise nepochválila za to, jak jsou u nás vychovávány romské...

Aston Ondřej Neff
7. 10. 2024

Kde jsou ty časy, kdy se do boje pustila „hustá dvojka‟ sociální demokracie v sestavě Jana...

Aston Ondřej Neff
8. 10. 2024

Vláda Petra Fialy selhala při pokusu vyřešit jeden z palčivých problémů dneška, totiž stavební...

Aston Ondřej Neff
9. 10. 2024

Bezuzdnost ekologických aktivistů přišla na přetřes při nedávných povodních.

Marian Kechlibar
7. 10. 2024

Za měsíc se konají prezidentské volby v USA a otázka zní, „kdo má větší šance vyhrát?“.

Stanislav Křeček
9. 10. 2024

Jako každoročně, i letos nás Evropská komise nepochválila za to, jak jsou u nás vychovávány romské...

Jaroslav Veis
9. 10. 2024

Tahle historka na první pohled vypadá jako učebnicový případ postupu, jemuž se říká red herring...

ČTK, Lidovky.cz
9. 10. 2024

Americký prezident Joe Biden si ve středu telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem...

ČTK, Lidovky.cz
9. 10. 2024

Česko bude v příštích třech letech znovu členem Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Ta monitoruje...

mul Matyáš Müller, dyn Josef Dyntr, kop Josef Kopecký
9. 10. 2024

Měla by první dáma pobírat plat? Otázka, kterou má řešit novela zákona o Kanceláři prezidenta...

Michal Skořepa
9. 10. 2024

Začněme jedním aktuálním údajem. Produkce německého průmyslu v srpnu byla nečekaně solidní: oproti...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz