Sobota 25. ledna 2025, svátek má Miloš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

IZRAEL: V 93 letech zemřel Šimon Peres

Šimon Peres byl součástí politiky Státu Izrael od jeho samotného vzniku a odchází s ním poslední aktivní účastník prvních politických krůčků země. Začínal po boku svého rádce a učitele, prvního izraelského premiéra Davida Ben-Guriona, s nímž prožil všechny prohry a úspěchy mladého státu. Na řadě úspěchů se podílel osobně a za spoluautorství dohod z norského Osla získal v roce 1994 Nobelovu cenu míru.

Simon Peres

Narodil se v srpnu 1923 v polském Wiśniewu a do britské mandátní Palestiny se přistěhoval s rodiči v jedenácti letech. Absolvoval zemědělskou školu, řadu let žil v kibucech a v roce 1947 vstoupil do Hagany, armády ještě neexistujícího Státu Izrael, kde měl na starosti personální otázky a nákup zbraní. Už v 29 letech pak začal pracovat na ministerstvu obrany a v roce 1953 se stal jeho generálním ředitelem. Projevil mimořádné diplomatické schopnosti, položil základy pevným vojenským vztahům s Francií a má osobní podíl na vzniku izraelského jaderného programu.

V politice setrval až do vypršení svého prezidentského mandátu v roce 2014, kdy mu bylo 91 let. Kromě prezidentství, jímž jeho politická kariéra po právu vyvrcholila, působil ve 12 vládách, byl třikrát premiérem a vedl řadu ministerstev, včetně zahraničí, financí a obrany. Během své 75 let dlouhé politické dráhy stál u zrodu Státu Izrael, byl členem pěti parlamentních stran a dvě z nich vedl jako předseda. Nejvíc je spjat s levicovou Stranou práce.

Šimon Peres byl dlouho neoblíbeným politikem, jak mezi vlastními kolegy, tak u veřejnosti. Pronásledovaly ho volební porážky – prohrál celkem pětkrát, naposledy s Binjaminem Netanjahuem v roce 1996 po krátkém působení ve funkci dočasného premiéra po zavraždění Jicchaka Rabina v roce 1995 židovským extremistou. I prezidentské volby poprvé prohrál – v roce 2000 s Moše Kacavem.

Výrazný politický úspěch však zaznamenal v roce 1992, kdy se stal ministrem zahraničí v Rabinově vládě, přestože mezi oběma dlouholetými politickými rivaly panovalo obecně známé nepřátelství. Peres začal bez Rabinova vědomí vyjednávat s Organizací pro osvobození Palestiny (OOP) Jásira Arafata o zřízení palestinské autonomie na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Tyto rozhovory nakonec skončily podpisem dohody z Osla a Nobelovou cenou míru pro Perese, Rabina i Arafata.

Politiku neopustil ani po prohraných volbách v roce 1996 a znovu se stal předsedou Strany práce. Vstoupil do koalice s pravicovým Likudem Ariela Šarona a opět vedl ministerstvo zahraničí. Neshody ve Straně práce ho nakonec přiměly k odchodu a vstupu do nové Šaronovy strany Kadima (Vpřed). A roce 2007 byl ve svých 84 letech konečně zvolen prezidentem.

Třebaže Peres počátkem sedmdesátých let podporoval výstavbu osad na území dobytém v šestidenní válce, později změnil názor, od osadníků se distancoval a po zbytek života byl neúnavným kritikem rozšiřování obsazeného území a neochvějným zastáncem vzniku palestinského státu a územních kompromisů. Podporoval také vyklizení pásma Gazy, které v roce 2005 provedl Ariel Šaron.

I když ho Izrael většinu jeho politického života vnímal jako politického pleticháře, Peres se nakonec stal jedním z nejoblíbenějších politiků. Byl také hlasem, kterému světoví politici naslouchali a rozuměli. Když byl prezidentem, premiér Netanjahu ho často využíval k vysvětlování i obhajobě své politiky a bezpečnostních opatření na mezinárodní scéně, včetně protiteroristických operací nebo stavby zdi oddělující Izrael od palestinských území.

Šimon Peres celý život neúnavně pracoval a i jako prezident trávil v úřadě až 18 hodin denně. Stihl také napsat 11 knih. Aktivní zůstal i po odchodu z prezidentské funkce. Působil v Peresově středisku pro mír, které založil, a podporoval mírové soužití mezi Židy a Araby. Pár hodin před tím, než 13. září utrpěl fatální krvácení do mozku, natočil videoklip na podporu izraelských výrobků a pak pronesl projev k podnikatelům v Tel Avivu. Propagoval vzdělání a obdivoval nanotechnologii a neurovědu. Byl tak zdravý a aktivní, že izraelští vědci se v roce 2012 rozhodli zkoumat jeho geny, aby zjistili, v čem tkví tajemství jeho dlouhověkosti; ostatně i jeho sestřenice, hollywoodská herečka Lauren Bacall se dožila 90 let. A když letos slavila devadesátiny britská královna Alžběta, 92letý Peres jí napsal: „Vězte, že život začíná v devadesáti!“

Šimon Peres nakonec svou bouřlivou politickou dráhu završil jako nejoblíbenější a nejváženější izraelský prezident a proměnil prezidentský úřad, poznamenaný odsouzením svého předchůdce Mošeho Kacava za sexuální obtěžování, v respektovaný státní orgán doma i v zahraničí. Uměl mluvit moudrým a smířlivým jazykem a byl snad posledním skutečným izraelským státníkem. Těšil se mezinárodní důvěře, která nesmírně pomohla postavení Izraele ve světě, a dosáhl úspěchů, jež natrvalo změnily tvář státu.

Aston Ondřej Neff
25. 1. 2025

Kterápak hlava vymyslela, že bude dobré zdanit telefony?

Dokument
25. 1. 2025

Vybrané pasáže z prezidentova projevu k účastníkům Světového ekonomického fóra v Davosu

Pavel Soltys
25. 1. 2025

Důležitým aspektem dekretů není to, co přináší, ale to co ruší.

Lubomír Stejskal
25. 1. 2025

Bednářová už učitelkou není – a tím měla kauza skončit!

Hyena Neff
25. 1. 2025

Gari s Norou našly místečko, kam se zašijí a na něčem tam hodují.

Aston Ondřej Neff
24. 1. 2025

Senát nebyl schopen se postavit k přílepkům k Lex Ukrajina.

Aston Ondřej Neff
23. 1. 2025

Jakožto člověk stoprocentně pozitivní vyhlížím každou dobrou zprávu.

Aston Ondřej Neff
22. 1. 2025

Donald Trump svým inauguračním projevem odpálil pořádnou petardu.

Aston Ondřej Neff
25. 1. 2025

Kterápak hlava vymyslela, že bude dobré zdanit telefony?

Benjamin Kuras
25. 1. 2025

V jazykovědných institucích za vaše peníze úřadují lingvističtí barbaři.

Lidovky.cz, ČTK
25. 1. 2025

Na železničním přejezdu v Hrdějovicích na Českobudějovicku se v sobotu v podvečer srazil vlak s...

jhr Jan Hron
25. 1. 2025

Ruská cestovní kancelář Vostok Intur, která organizuje zájezdy do Severní Koreje, už láká zájemce...

Jiří Just
25. 1. 2025

V Kremlu netuší, co čekat od „neřízené střely“ v Bílém domě. Nový americký prezident Donald Trump...

Lidovky.cz, ČTK
25. 1. 2025

Desítky tisíc lidí v sobotu v Německu protestovaly proti politické pravici. Demonstranti...

Lidovky.cz, ČTK
25. 1. 2025

Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, které má na starosti mimo jiné ochranu hranic, povede...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz