23.9.2021 | Svátek má Berta


IZRAEL: Trpký Nový rok

10.9.2021

K útěku teroristů z izraelského vězení

V pondělí 6. září po západu slunce začal dvoudenní židovský svátek Roš Hašana - Nový rok. Ne pro každého bude ale mít sladkou příchuť. Trpký vstup do roku 5782 mají ti, komu uteklo z vězení Gilboa šest teroristů.

O případu informovala i česká média. Z izraelského vězeňského zařízení Gilboa jižně od galilejského Nazaretu (mapa na obr. 1) uprchlo šest teroristů. Unikli podzemním tunelem.

Gilboa

obr. 1/ Mapa zobrazující orientační polohu věznice Gilboa a města Dženín. Zdroj: Freevectormaps, volná licence s povinnou atribucí.

Izraelci (přesněji vězeňská služba Šabas) mají co vysvětlovat a co vyšetřovat. Taková kaskáda chyb, omylů, nedopatření a selhání se jen tak nevidí. Od on-line zveřejněného plánu věznice až po strážného na kontrolní věži, kterého během noční služby přemohl spánek. Kritici si přijdou na své – bezpochyby právem. Na druhou stranu má izraelská společnost dostatek mechanismů, aby se s touto neblahou záležitostí vypořádala a vyvodila z ní patřičné závěry.

S jistou mírou nadsázky lze konstatovat, že svět už není, co býval, když Izraelcům tak snadno utíkají teroristé z přísně střeženého vězení.

Ačkoli se stalo něco, co se stát nemělo – a znovu opakuji: byla to velká chyba -, nelze spustit ze zřetele, kdo utekl a jak se k tomu postavily strany na opačné straně konfliktu.

Pět teroristů patří k organizaci Palestinský islámský džihád – čtyři si odpykávali doživotní tresty, pátý byl držen v administrativní detenci. Za jakousi hlavu této skupiny označují média muže jménem Zakaria Zubeidi. Někdejší šéf dženínské buňky teroristických Brigád mučedníků Al Aksa - napojených na „umírněný“ Fatah předsedy arabské národní autonomie Mahmúda Abbáse – patří mezi „tváře Druhé intifády“ jako organizátor vražedných bombových útoků. Kvůli teroristické činnosti byl v roce 2019 zatčen, uvězněn a následně souzen (po předchozím komplikovaném vývoji, kdy mu byla Izraelem udělena amnestie výměnou za vzdání se terorismu, později Izraelem zrušená, neb se terorismu nevzdal – poučení, do jaké míry lze věřit „polepšeným teroristům“).

V každém případě platí, že uprchli extrémně nebezpeční teroristé – buď odsouzení (4), nebo souzený (Zubeidi) či zadržovaný ve vazbě (1).

Je to důvod k jásotu? Na arabské straně bezpochyby ano, ovšem má to háček. Sympatizovat se Zubeidim a spol. znamená sympatizovat s terorem. A zřeknutí se teroru je alfou a omegou vzájemného mírového narovnání. Proto si měl dát Abbásův Fatah velký pozor, jak zareaguje.

Měl, ale nedal. Opět se ukázalo, že košile je bližší než kabát.

Že se mluvčí teroristického Hamasu a Palestinského islámského džihádu zajíkají radostí, není nic překvapivého. Vrána vráně oči nevyklove.

A Fatah? Egyptský server Ahramonline napsal, že „dokonce i Abbásova strana Fatah útěk pochválila“. Jakou měla tato pochvala podobu? Na oficiálním facebookovém účtu Palestinské informační a kulturní komise se objevily fotografie uprchlých teroristů (uvádím dvě ve fotoodkazech) pod titulkem „Tunel svobody“.

FOTOODKAZY:
Obrázky uprchlých teroristů na facebooku Fatahu v příspěvku „Tunel svobody“ ZDE a ZDE.
Nejde ale jen o oslavné fotografie zločinců. Stačí podívat se na hlavičku zmíněného facebookového profilu, na němž jsou snímky Arafata a Abbáse. .Abbásův je doplněn znakem Fatahu (ZDE). Co vidíme: mapu mandátní Palestiny, tedy včetně území Izraele. Jak by se nám líbilo, kdyby Spolková republika měla ve znaku „pomnichovskou“ historickou mapu Německa, tedy i s naším pohraničím jako součástí Německé říše?

Palestinskoarabská autonomie v Judeji a Samaří (na Západním břehu) v čele s Abbásem se ráda prezentuje jako protiteroristická. Ovšem činy hovoří o něčem jiném. Ať už jde o finanční podporu uvězněným teroristům, případně rodinám eliminovaných, anebo, jako v tomto případě, vyjádření sympatií zločincům, kteří mají na rukou krev, případně vraždění Izraelců připravovali.

Pokud někdo považuje teroristy, kteří vraždí civilisty, za někoho, kdo je hoden úcty, těžko přesvědčí o upřímnosti svých protiteroristických proklamací. Uzavřít trvalý mít s takovým partnerem je vskutku obtížně představitelné.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.