30.11.2021 | Svátek má Ondřej


IZRAEL: Posun v kauze Naamy Issacharové...

2.11.2019

... bohužel v její neprospěch

Naama si odpykává v ruském žaláři sedmiapůlletý trest, k němuž byla odsouzena 11. října 2019. Na moskevském letišti, kde čekala na spoj do Izraele během návratu z Indie, u ní našli Rusové 9,6 gramu konopí.

Přesněji: v jejím zavazadle, které se nacházelo během přestupu v útrobách letiště.

Je veřejným tajemstvím, že vysoký trest měl vytvořit tlak na Izrael, aby nevydal občana Ruské federace Alexeje Borkova do USA, ale poslal ho do Ruska. Pokud by tak Izrael učinil, Naama by měla velkou šanci, že bude v rámci výměny propuštěna.

Tato varianta, pokud byla vůbec kdy ve hře, je ale po dnešku (30/10) u ledu.

Alexej Borkov je ruský IT specialista, který byl v Izraeli během soukromého pobytu zadržen na základě zatykače Interpolu. O jeho vydání požádaly Spojené státy; viní jej z kybernetické kriminality a podvodu s kreditními kartami v hodnotě několika milionů dolarů. Izraelský Nejvyšší soud letos v létě rozhodl, že Borkov do Států vydán být může. Čekalo se jen na konečný souhlas ministra spravedlnosti Amira Ohany.

Mezitím se tato kauza zkřížila s případem Naamy, ovšem pouze navenek. Nezdá se, že by Izrael uvažoval o tom, že přistoupí na ruskou hru „Naama za Borkova“. Tu by samozřejmě přivítala rodina vězněné Izraelky, její právníci a přátelé, nikoli ovšem izraelští politici. Ti nejvyšší z nejvyšších (prezident, premiér) sice apelují a diplomatickými kanály žádají Putina o milost pro Naamu, ale obecně platí, že vydírat se nenechají.

Jasně to formuloval ministr Ohana:

Doporučuji, abychom tu nevytvářeli velmi nebezpečný precedens, kdy pokaždé, když nějaká země bude chtít někoho vydat (z Izraele - LS), zatkne Izraelce a udělá z něj obětního beránka.

Tato slova předznamenala budoucí Ohanovo rozhodnutí v záležitosti Alexeje Borkova. To přišlo ve středu 30/10 večer. Všechny hlavní izraelské zpravodajské kanály (servery) hlásily, že ministr Ohana podepsal souhlas s vydáním Borkova do USA.. Současně dodaly, že se tím zhoršuje situace vězněné Naamy. Nebude ji za koho vyměnit. Prekérní záležitost.

Rodina označila rozhodnutí ministra jako amorální a nelidské a její právníci zvažují dovolání k Nejvyššímu soudu, aby zabránili realizaci Borkovovy deportace. Jinak bude podle jejich vyjádření osud Naamy zpečetěn.

Vývoj to není překvapivý a nebyl neočekávatelný (osobně jsem ani na okamžik nebyl ochoten připustit, že by Izraelci souhlasili s kšeftem „Naama za Borkova“), nicméně má svoji lidskou dimenzi. V tomto okamžiku všichni, kdo jsou přesvědčeni, že Naama je obětí nespravedlnosti, mají velké obavy. Co bude s Naamou dál?

Udělají Rusové vstřícné gesto poté, co Izraelci posadí Borkova do letadla mířícího do USA? Anebo bude všechno ještě jinak?

Drama mladé ženy, která udělala ve svém životě dvě pošetilé chyby - vracela se do vlasti přes Moskvu a nechala v zavazadle nepatrné množství konopí -, ale není to žádný zločinec, budu i nadále sledovat.

Stejskal.estranky.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.