Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996IZRAEL: Noviny z Betléma
V roce 1987 jsem se přistěhoval do Izraele a mým prvním dlouhodobějším bydlištěm v nové zemi se stalo Gilo – jeruzalémská čtvrť těsně sousedící s městem Betlémem. V jednom místě je z Gila vidět celý Betlém s jeho kostely jako na dlani. Manželka říkávala, že bydlíme pár metrů od místa, kde se Ježíšek proháněl na koloběžce.
Zpočátku nebyla návštěva Betléma nijak obtížná, ale při jedné z posledních návštěv mně dopadaly kameny na střechu auta – to ovšem bylo již po roce 1995, kdy Izrael předal město pod palestinskou autonomii Jásira Arafata. K údivu izraelských socialistů, kteří se spoléhali na mírové dohody s Arafatem, palestinská samospráva se nespokojila s vypuzením židovských návštěvníků z Betléma, ale zahájila nepravidelnou střelbu na Gilo. Lidé v bytech blízko hranice s Betlémem se celá léta báli přiblížit k oknu. Když jsme jeli městským autobusem podél hranice s Betlémem, museli jsme si lehnout na sedadlo. Postupně byla postavena betonová zeď podél hranice na ochranu chodců. Škola v Gilu, která byla z Betléma na dostřel a do které dříve chodily moje děti, musela být obalena vysokou neprůstřelnou keramikou. Po letech střelba ustala a míroví partneři Izraele se pustili do jiných aktivit, na jiných místech.
Již v Gilu nebydlím, ale vždy si o vánocích připomenu tu krásnou čtvrť na kopci, s moderní architekturou a výhledem na Betlém. Arafatův spolubojovník a nástupce ve funkci Abu Mazen se nás vždy o vánocích snaží přesvědčit, že Ježíš byl Palestinec a že by se mu určitě nelíbila izraelská okupace. Nechci mluvit jménem Ježíše, ale podle líčení Nového zákona byl Ježíš Židem se vším všudy; ostře kritizoval své židovské krajany, přesně tak, jak všichni Izraelci činí až dodnes. O Palestincích ani Arabech se Ježíš zmiňovat nemohl, neboť první arabští dobyvatelé přišli do Jeruzaléma až 648 let po Kristu.
Abu Mazen se i tento rok zúčastnil na Štědrý večer mše v Betlémě, ale poněkud zklamal křesťany a turistický byznys tím, že zakázal oslavy v ulicích. Zdůvodnil to bezpečnostní situací, ale vzhledem k tomu, že na bezpečnostní situaci má ve městě monopol jeho policie, jde z jeho strany spíš o snahu zalíbit se svým ortodoxním podporovatelům ze zahraničí – bohužel roste počet míst, kde se vánoce stávají zakázaným svátkem. Před sto lety tvořily křesťané 90 % obyvatel Betléma, dnes již jen asi 20 %; během dvaceti let palestinské autonomie se počet křesťanů v Betlémě snížil o 60 %. Jinde jsou na tom však křesťané ještě hůře. V Egyptě jsou koptští křesťané surově diskriminováni a jejich kostely jsou často vypalovány, v Sýrii a Iráku jsou masově vražděni Islámským státem, v Saúdské Arábii smí křesťan existovat jen jako gastarbeiter, a o tragickém osudu křesťanů v dalších zemích si každý snadno nalezne informace na internetu. Samozřejmě se nesmíme nechat unést sentimentálním soucitem s arabskými křesťany a uvažovat o jejich přesídlení do Evropy – tam je to již přeplněno jejich muslimskými krajany.
Osud křesťanů na Blízkém východě se zdá zpečetěn. Smutnou otázkou je, jakou mají křesťané budoucnost v Evropě.

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vyhoštění je pro diplomata škraloup, Češi se ale o kariéru bát nemusí. Horší bude najít hrdinu do Moskvy

Stříhání nejspíš podraží. Kvůli kontrolám testů bude na práci méně času, stihneme méně lidí, varují kadeřnice

Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.
