1.12.2021 | Svátek má Iva


IZRAEL: Netanjahuův konec?

1.6.2021

Poslední květnová neděle 2021 byla plná událostí. Nejen politických a nejen v Izraeli – i když tam především. Hrálo se nejen o budoucnost Benjamina Netanjahua, ale také o mistra nejvyšší fotbalové ligy.

Kromě toho: do Káhiry po dlouhých třinácti letech přiletěl na rozhovory izraelský ministr zahraničí Gabi Aškenazi. V Jeruzalémě jednal souběžně šéf egyptské tajné služby Abbas Kamel. S šéfem Rady národní bezpečnosti Meirem Ben Šabatem a posléze s premiérem Netanjahuem.

Témat je na stole víc: situace v oblasti po skončení raketové agrese Hamasu proti Izraeli a izraelské vzdušné sebeobranné kampaně „Guardian of the Walls“ (10. - 21. 5.). Arabskou stranu zajímá rekonstrukce Pásma Gazy, Izrael neříká ne, ale má podmínku. Hamas jako vládce Pásma zadržuje těla dvou izraelských vojáků, kteří přišli o život při předchozí protiteroristické operaci v roce 2014, a také dva izraelské civilisty, kteří zřejmě v pomatení smyslů přešli do Pásma o své vůli o rok později. (Zmínka o pomatení smyslů není urážka z mé strany: o tom, že jsou oba duševně labilní, ne-li nemocní, hovoří jejich rodiny.)

Izrael trvá na tom, aby jak ostatky vojáků, tak oba civilisté byli vráceni zpět. Otázka je, s jakým nápadem přijde Hamas. Při minulé výměně v roce 2011 bylo za zajatého štábního seržanta Gilada Šalita propuštěno z izraelských žalářů 1027 teroristů a bezpečnostních vězňů. Vskutku férová rovnice.

Egypt má velkou zásluhu na současném příměří uzavřeném (jeho prostřednictvím) mezi Hamasem a Izraelem. O to politováníhodnější je přístup některých egyptských médií ke zmíněnému konfliktu. Ačkoli je více než jasné, kdo je agresor a kdo se agresi brání (Hamas zahájil konflikt vystřelením raket na Jeruzalém 10. května, pak následovaly vzdušné údery izraelského letectva na jeho cíle – nikoli obráceně), označuje egyptský server Ahramonline za agresora nikoli teroristy Hamasu, ale Izrael.

Tady je důkaz:

Ahramonline

obr. 1/ Ahramonline informuje 30. května o návštěvě izraelského ministra zahraničí Káhiře. V perexu je uvedeno: Egyptem zprostředkované příměří mezi Izraelem a palestinskými frakcemi ukončilo 11 dní izraelské agrese, při níž bylo zabito více než 250 a zraněny tisíce Palestinců.

Je to smutné čtení. Tako jako na poušti nelze přehlédnout pyramidy, ve výše uvedeném textu nelze přehlédnout protiizraelskou zaujatost, ba nenávist. A také pokrytectví. Egypt má s teroristy na Sinaji stejné problémy jako Izrael s těmi, kteří působí v Pásmu Gazy, a drtí je železnou pěstí – ovšem když něco podobného je nucen dělat Izrael, slyšíme slova o agresi.

Jistěže: podstatné je, na čem se dohodnou politici, leč kdyby se egyptská média vyjadřovala pravdivě a férově, byla by důvěryhodnější. Škoda.

O klíčovém rozhodnutí šéfa izraelské pravicové strany Yamina (nikoli ultranacionalistické, jak jsme se mohli dočíst na spodní liště kanálu ČT24: tuto roli plní v Izraeli jiné partaje), které přišlo v neděli 30/5 večer, se bude ještě hodně hovořit a psát, takže jen v krátkosti. Naftali Bennett se zřejmě definitivně rozhodl, že jeho strana vstoupí do protinetanjahuovské koalice (blok změn). Spojil se „se svým přítelem“ Yairem Lapidem, lídrem největší opoziční strany Yeš Atid (který je aktuálně pověřen prezidentem druhým pokusem sestavit po březnových volbách většinovou koalici), a také s dalšími partajemi – levicovými i pravicovými – ve snaze vytvořit fungující vládu a vyhnout se dalším volbám.

Jeho rozhodnutí předcházel krach zřejmě poslední nabídky Benjamina Netanjahua ve snaze zachránit šanci na vytvoření pravicové koalice. Premiérův Likud nabídl o víkendu pravicovému rivalovi Gideonu Saarovi, šéfovi strany Nová naděje, a Bennettovi trojí rotaci:

- prvních 15 měsíců by byl premiérem Gideon Saar (Nová naděje)
- dalších 24 měsíců Benjamin Netanjahu (Likud)
- pak po zbytek volebního období Naftali Bennett (Yamina)

Gideon Saar tento formát odmítl – a Bennett se záhy přidal k Lapidovi.

Ačkoli je tento návrh passé, připomeňme, kolik by měl v Knesetu mandátů:

- Likud ... 30
- Šas ... 9
- Yamina ... 7
- Sjednocený judaismus Tóry ... 7
- Náboženští sionisté ... 6
- Nová naděje ... 6
Celkem ... 65 (minimální většina je 61).

Není tajemstvím, že takováto koalice by vznikla relativně snadno, kdyby ... ano, kdyby v čele Likudu nestál Benjamin Netanjahu. Jenomže Netanjahu šéfem Likudu je, taková je politická realita.

A když jsme se dotkli čísel, zde je přehled mandátů uvažované koalice „Bennett – Lapid“:

- Yeš Atid ... 17
- Modrobílí ... 8
- Yamina ... 6 (ačkoli má sedm poslanců; Amichai Šikli takovouto levo-středo-pravou koalici podpořit nehodlá)
- Labouristé ... 7
- Yisrael Beiteinu ... 7
- Nová naděje ... 6
- Meretz ... 6

Podtrženo a sečteno: 57. Tedy méně než 61. Proto bude muset tato koalice počítat s tichou podporou arabské islamistické strany Raam (4 hlasy). Čili: kromě toho, že tento půdorys zahrnuje formace od krajní levice až po pravici, bude muset spoléhat na podporu arabských zástupců v parlamentu – a to je zárodek budoucích problémů.

Yairu Lapidovi končí mandát ve středu 2. června. Pokud se s Bennettem dohodne, čeká Izrael další vláda s rotací na postu premiéra. Dle izraelských médií by to mělo vypadat takto:

- Naftali Bennett by byl premiérem do září 2023

- Yair Lapid pak do listopadu 2025.

Jak to dopadne, se v příštích dnech dozvíme. Včetně toho, zda končí éra Bibiho – Benjamina Netanjahua.

Nyní se krátce zastavme u nejvyšší izraelské fotbalové ligy.

V neděli 30. května se na třech stadionech hrály tři poslední zápasy elitní skupiny o titul, přičemž stát se mistrem měly šanci dva kluby, jak je vidět z čela tabulky této skupiny před závěrečným kolem:

1. Maccabi Haifa ... 76
2. Maccabi Tel Aviv ... 74
3. Ašdod ... 51
4. Hapoel Beerševa ... 48
5. Maccabi Petach Tikva ... 46
6. Kirjat Šmona ... 45

Pokud by klub Maccabi Haifa prohrál a Maccabi Tel Aviv vyhrál, pořadí na prvních dvou místech by se prohodilo a mistrem by se stal celek Maccabi z Tel Avivu.

A jak to dopadlo?

Maccabi Haifa – Hapoel Beerševa ... 3:2

Maccabi Petach Tikva – Ašdod ... 1:3

Maccabi Tel Aviv . Kirjat Šmona ... 2:2

Vítězem nejvyšší fotbalové ligy v Izraeli a týmem, který bude hrát kvalifikaci evropské Ligy mistrů je tedy Maccabi Haifa. A to je, na rozdíl od politiky dne 30. 5. 2021, neměnná jistota.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.