24.2.2021 | Svátek má Matěj


IZRAEL: Na dvou frontách

14.7.2006

Únosy daly za pravdu izraelské vládě odmítající vydírání

Nebude daleko od pravdy, kdo usoudí, že Írán - a také Sýrie - stojí za včerejšími událostmi na libanonsko-izraelských hranicích, zrovna tak, jako za činností palestinských extremistů v Gaze. Jediným možným účelem raketových útoků na jihoizraelská města je zabránit uklidnění situace v palestinskoizraelských vztazích a včerejší útok Hizballáhu a zajetí dvou izraelských vojáků (tři byli při útoku usmrceni) byly i oficiálně odůvodněny jako pomoc palestinským extremistům dosáhnout splnění jejich požadavků. Přitom právě únos izraelských vojáků je názorným důkazem oprávněnosti stanoviska izraelské vlády, že splní-li požadavek na propuštění palestinských vězňů výměnou za uneseného vojáka, vystaví se pouze dalším pokusům o vydírání.

A tak jediným výsledkem opakovaných útoků je nebezpečné vyhrocení napětí a pravděpodobně též dalekosáhlé izraelské odvetné akce. O takovém úmyslu svědčí i mobilizace izraelských záložníků. Pro židovský stát zajisté nebude lehké bojovat na dvou frontách, o hospodářských důsledcích situace ani nemluvě. Avšak Palestinci (a snad i Libanonci) budou postiženi ještě více. Zdá se, že na tom jistým činitelům vůbec nezáleží. Spíš naopak. Hlavně, když to odvrátí pozornost od dění v Íránu a Sýrii.

LN, 13.7.Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.