6.6.2020 | Svátek má Norbert


IZRAEL: K polsko-izraelské kontroverzi

22.2.2019

Tak už to víme: summit V4 + Izrael v Jeruzalémě nebude. Na vině jsou vyhrocené vztahy mezi Izraelem a Polskem kvůli pohledu na to, nakolik Poláci participovali na holocaustu.

O polemice kolem výroků izraelského premiéra na toto téma toho bylo napsáno v posledních dnech dost. V neděli 17/2 se stal v Izraeli novým úřadujícím ministrem zahraničí Jisrael Katz, který situaci ještě vyhrotil. V rozhovoru pro TV kanál Rešet 13 uvedl:

Poláci spolupracovali s nacisty, určitě spolupracovali. Co řekl Jicchak Šamir, jehož otce zavraždili Poláci: že, pokud jde o něj, Poláci sáli antisemitismus už s mateřským mlékem.

Právě tento Šamirův citát - jeho soukromý názor - se stal poslední kapkou; důvodem, proč se jeruzalémský summit V4 definitivně zhroutil. Poláci, kteří se už v neděli 17/2 rozhodli, že do Izraele nepojede jejich premiér, ale ministr zahraničí, nakonec odvolali i jeho účast. S poukazem na to, co řekl ministr Katz.

Web ČT 24 v této souvislosti cituje polského velvyslance v Izraeli Magierowskeho:

Je velmi udivující, že nově jmenovaný ministr zahraničí Izraele cituje takovou ostudnou a rasistickou poznámku.

Uvědomíme-li si, jak extrémně citlivě je v Izraeli, jmenovitě v jeho židovské populaci, záležitost holocaustu vnímána, pak to zase tak udivující není. Šamirovu poznámku můžeme sice vnímat jako „ostudnou a rasistickou“, ale pouze do okamžiku, než si uvědomíme, v jakém kontextu byla pronesena.

Portál Times of Israel přinesl 30. června 2012, v den úmrtí expremiéra Šamira, tuto archivní vzpomínku z května 1989 („When Shamir revealed how his parents and sisters were killed in the Holocaust“). Tehdy, u příležitosti Dne vzpomínky na holocaust, během čtení jmen svých rodinných příslušníků zavražděných nacisty Šamir prozradil, že jeho otec byl zabit polskými kamarády z dětství v jejich vesnici poté, co se mu podařilo uniknout jisté německé smrti. Třesoucím se hlasem tehdy Šamir řekl:

Můj otec Šlomo Ysernitzky, který utekl ještě předtím, než vlak (s Židy – LS) odjel do tábora smrti, když potom hledal útočiště mezi přáteli ve vesnici, v níž vyrostl, tak oni, jeho přátelé z dětství, ho zabili.

Po takovéto zkušenosti se nelze divit tomu, co Jicchak Šamir řekl – a stejně tak ovšem ani tomu, že jeho slova izraelský ministr v současné a zdaleka ne ukončené polemice připomněl.

Zkusme se vžít do Šamirovy zkušenosti, dosadit si do ní své vlastní nejbližší milované – a pak možná mnohé pochopíme.

Stejskal.estranky.czBěžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.