Čtvrtek 13. srpna 2026, svátek má Alena

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

IZRAEL: Čtvrtá dávka vybraným skupinám

Izrael po zhruba desetidenním váhání začal jako první na světě očkovat vybrané skupiny obyvatel čtvrtou dávkou vakcíny proti koronaviru. Nejvýše postavený lékařský odborník, generální ředitel ministerstva zdravotnictví Nachman Aš, ji v neděli po důkladném prostudování údajů o nové variantě omikron povolil pro Izraelce starší 60 let, zdravotníky a osoby s oslabenou imunitou, a to čtyři měsíce po podání třetí dávky. Rozhodl také, že třetí dávka se bude podávat už tři měsíce po té druhé místo dosavadních pěti, protože studie jedné izraelské nemocnice ukázala, že účinnost vakcíny Pfizer proti nákaze omikronem zeslábne po pěti měsících téměř na nulu. A jiný, právě probíhající izraelský výzkum naznačuje, že čtvrtá dávka posiluje množství protilátek pětinásobně.

Vládní poradní tým expertů čtvrtou dávku doporučil už týden před koncem roku a vláda ji okamžitě schválila, ale proti se postavilo několik předních imunologů, kteří to označili za nezodpovědné a vědecky nepodložené. Nachman Aš vládní rozhodnutí pozastavil a pustil se do zkoumání poznatků ze zemí, kde je omikron už rozšířený.

Výsledkem je souhlas s podáváním čtvrté dávky jen vybraným skupinám. Podle ministerstva zdravotnictví se zatím o plošném očkování neuvažuje, ale zřejmě se o něm bude v nejbližší době diskutovat. Izrael začal s vakcinací už na sklonku roku 2020 a mnoha lidem účinnost vakcíny zeslábla.

Vláda chtěla začít čtvrtou dávku podávat v situaci, kdy bylo v Izraeli jen asi 500 potvrzených případů omikronu, a od té doby nákaza prudce vzrostla. Za poslední týden stoupl počet nově infikovaných z 1800 denně na čtvrtečních 17 000, vůbec nejvíc za celou epidemii. Laboratoře nestíhají testovat a experti varují, že skutečné množství nakažených může být mnohem vyšší. Přibývá i počet hospitalizovaných, třebaže pomalu – Izrael měl ve čtvrtek jen 143 vážně nemocných a 90 % tvořili neočkovaní lidé. Velmi málo Izraelců také umírá – celkový počet zemřelých ještě nedosáhl 8300, což je skoro čtyřiapůlkrát méně než v Česku, které má jen o zhruba milion obyvatel více.

Izraelští odborníci však očekávají, že počet hospitalizací dramaticky stoupne – na konec ledna jich předpovídají až tři tisíce. Podle některých modelů by se mohly během půldruhého měsíce nakazit až čtyři miliony Izraelců, tedy skoro polovina obyvatel. Bývalý generální ředitel ministerstva zdravotnictví, profesor Rony Gamzu, je přesvědčen, že omikron dostane tolik lidí, že Izrael získá kolektivní imunitu. Pesimisté varují, že se zhroutí zdravotnictví, a vláda proto nařídila nemocnicím chystat lůžka navíc a nakoupila zásoby pilulek firmy Pfizer proti covidu, které chrání před hospitalizací i smrtí rizikových pacientů z 90 %. Podle odborníků může pilulka zachránit život až padesáti těžce nemocným denně.

V Izraeli navíc vypukla i epidemie chřipky, která vloni díky lockdownům vůbec neproběhla – na přelomu roku leželo v nemocnicích skoro 1900 chřipkových pacientů a lékaři se bojí, že budou muset řešit dvě různé epidemie současně. V posledním prosincovém týdnu dokonce v městě Petach Tikva zemřela neočkovaná těhotná žena nakažená koronavirem i chřipkou zároveň. Byl to zřejmě první případ takové dvojité nákazy na světě.

Někteří experti už začínají připouštět, že bude možná nutný další přísný celoplošný lockdown, který kabinet donedávna kategoricky odmítal. Prozatím však od pátku změnil jen systém testování. Aby zmenšil nekonečné fronty u testovacích stanic, vyhradil testy PCR jen pro osoby starší šedesáti let a rizikové skupiny. Ostatní budou podstupovat antigenní test, který si budou smět udělat i sami doma. A pokud budou negativní, nemusí do karantény.

Navzdory zhoršující se situaci vláda překvapivě zrušila zákaz vstupu zahraničních návštěvníků do země. Platil půldruhého roku až do listopadu; pak cizinci asi tři týdny do země směli, ale jakmile se objevil omikron, Izrael hranice opět zavřel. Dál ale mohli cestovat Izraelci, takže domů přiváželi nákazu. Teď ministerstvo zdravotnictví usoudilo, že „nějakých padesát případů navíc od cizinců už nehraje roli“.

Od pátku tedy mohou přijíždět turisté, kteří jsou plně naočkovaní třemi dávkami nebo covid prodělali, a to i ze zemí s extrémní nákazou. Musí ale přivést negativní výsledek testu PCR ne staršího než 72 hodin před odletem a absolvovat další po příletu do Izraele a počkat v karanténě na výsledek. Izraelci mohou nově cestovat i do zemí s vysokou nákazou bez dosavadního speciálního povolení. Uvolnění cestování je terčem kritiky řady expertů, kteří varují, že pandemie se vymkne kontrole.

Podle nejčernějších scénářů by Izrael mohl mít na vrcholu současné vlny omikronu až 50 000 nově nakažených denně. Odborníci přiznávají, že před nákazou omikronem nechrání ani očkování, ani nic jiného, a epidemické restrikce nemají na šíření této varianty žádný vliv. Přesto k vakcinaci vyzývají s tím, že prokazatelně brání hospitalizaci i vážnému průběhu nemoci.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Gita Zbavitelová
13. 8. 2026

Libanonská armáda dodnes neprošla reformou.

Jan Ferenc
13. 8. 2026

Mladá slečna mi v autobusu MHD řekla: „Uhni, dědku, vole.“

Tomáš Vodvářka
13. 8. 2026

Volební preference ANO jsou trvale vysoké a v čase se nemění.

Aston Ondřej Neff
13. 8. 2026

Na síti X vystoupil Andrej Babiš a následně i Martin Kupka.

Ivo Fencl
13. 8. 2026

Plánuje ještě nějaký další neotřelý trik? Kdo ví.

Lidovky.cz
13. 8. 2026

Doma prohráli 0:1 a musí dotahovat. Fotbalisté Hradce Králové hrají odvetu 3. předkola Evropské...

Lidovky.cz
13. 8. 2026

Jablonečtí fotbalisté jsou čtyřicet pět minut od postupu do závěrečného předkola Konferenční ligy....

ČTK, Lidovky.cz
13. 8. 2026

Silná exploze otřásla muniční továrnou u italského města Colleferro, pár desítek kilometrů od Říma....

Roman Joch
13. 8. 2026

Hrozí Demokratické straně nepřátelské převzetí, jaké před deseti lety provedl Donald Trump ve...

ČTK, Lidovky.cz
13. 8. 2026

Polské bezpečnostní složky zadržely před několika dny Rusa naverbovaného ruskými zpravodajskými...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz