IRÁK: Zbraně hromadného ničení - jako obvykle trochu jinak
Dave Gaubatz vstoupil 1977 do americké armády, kde začal jako vyšetřovatel (investigator) u letectva .Působil na různých amerických základnách v zahraničí, ale i v kontrašpionáži. V roce 1999 odešel do pense, ale nudil se a po atentátu 11. září přijal nabídku, aby pracoval jako civilní zaměstnanec pro Office of Special Investigation. V roce 2003 začal v Saúdské Arábii a přešel pak s malou skupinou čtyř vojáků tajně do Iráku, aby pátrali po skladištích oněch zbraní. Pokoušeli se hlavně něco dozvědět od místního obyvatelstva, Iráčanů a beduínů. Po vypuknutí konfliktu byl vyslán na jih Iráku do Nasirije, protože tajná skladiště měla být podle americké tajné služby právě tam. Hovořili denně se stovkami lidí z nejrůznějších skupin společnosti od vládních vojáků a funkcionářů až po normální občany. Z místních zdrojů se pak dozvěděli, tady jsou ta podzemní skladiště - bunkry, tady musíte kopat, jinak to udělají jiní. Proto přijďte rychle.
Gaubatz se svou skupinou posílal každý večer ISG (Irak Survey Group) zprávy s lokacemi, kde je potřebí kopat. Ale již během prvních telefonických rozhovorů se ukázalo, že ISG na to není vůbec připravena, nemají na to ani lidi, ani stroje a navíc je to v jižním Iráku nebezpečné. Co bylo výsledken Gaubatzovy práce? Místa, kde byly bunkry - informátoři mu dělali nákresy a vždy opakovali: "Tady to je, tady musíte kopat, mohou tam být biologické nebo chemické zbraně nebo suroviny pro jejich výrobu." Nejdůležitější bunkr byl pod Eufratem, 7-8 m pod vodou s příjezdem pro nákladní auta z obou břehů. Gaubatz u něho byl, ale bez prostředků k nějakému průzkumu. Poslal zprávu ISG, ale nikdo se nepřijel podívat. Inspekční teamy OSN hledaly hlavně na severu a ve středu země.
Gaubatz po návratu v srpnu 2003 nikomu nic nevyprávěl. Ale když byl rok po invasi vyhlášen konec hledání tajných skladišť, šel jednat s kongresmany a různými státními službami o čtyřech bunkrech, které nikdo nepozkoumal. Ve stejné době dostával z Iráku e-maily, proč ještě nikdo nepřišel kopat. Zkoušel pak všechno možné, aby celou věc dostal do chodu, také se pokusil zorganisovat "congressional hearing", dovezl svědky z Iráku, ale bez výsledku. Uvědomil si, že se octl sám mezi demokraty, kteří nechtějí ani slyšet o zbraních hromadného ničení, a republikány, kteří nechtějí být konfrontováni s vlastními chybami. Měl se prosadit důkazy proti lidem, kteří proklatě dobře věděli, že nesměl žádné dokumenty z Iráku přivézt, protože byly tajné.Nikdo nic nepodnikl s ohledem na politické následky. To je poslední interview, které o této věci dávám, zakončil rozhovor Gaubatz.
2.7.2007