26.4.2024 | Svátek má Oto


GLOSA: Zrádce a svatozář

2.5.2016

Konec šéfa německé rozvědky odráží jisté klima

Rozvědky už ztratily nimbus supertajnosti. Každý ví, že agenty „s povolením zabíjet“ najde jen v bondovkách, zatímco ve skutečných tajných službách vládne byrokracie a politické nominace šéfů. Třeba takový Mosad. Ještě před 25 lety zákon zakazoval zveřejnit i samo jméno šéfa. Ale když nyní vypršel mandát Tamiru Pardovi, uchazeči o nástupnictví vedli de facto veřejnou kampaň. Dvojnásob to platí pro Německo, kde rozvědka podléhá přísné kontrole. Proč byl tedy „překvapivě“ (tak píší média) odvolán její šéf Gerhard Schindler? Proč musí zmizet po čtyřech letech na pozici šéfa a dva roky před řádným odchodem do důchodu?

Kdo čeká senzační odhalení, bude zklamán. Na Schindlera teď nic neprasklo. Nevyšlo najevo, že opsal diplomku, má konto v Panamě, ukládal si v počítači fotky chlapečků či spáchal jiný zločin běžně vedoucí k demisi. Jestli něco skutečně spáchal, pak to, že zradil národ. Tak pateticky to samozřejmě nikdo neřekne už proto, že národ je sprosté slovo. Ale odmítá-li Berlín sdělit konkrétní důvod, Schindler je v médiích automaticky pasován na oběť aféry s americkým šmírováním.

Německé služby nelze vinit za to, že NSA odposlouchávala i Angelu Merkelovou. Vždyť kancléřka sama odmítla špičkově zabezpečený telefon. Ale rozvědce BND se klade za vinu cosi závažnějšího: nejen s americkými službami spolupracovala, ale i sama postupovala podle jejich zadání (prováděla odposlechy podle kritérií, „selektorů“, dodávaných z NSA) a získané informace jim předávala.

Lze říci, že odvolání Gerharda Schindlera odráží společenskou atmosféru v zemi i notné části Evropy. BND dělala to, co dělají obdobné služby všude na světě. Dělala to pro největšího spojence. A odhalil to až Edward Snowden, když s tajnými informacemi utekl z USA do nespojeneckého Ruska a začal je vytrubovat do světa. Přitom společensky je teď Schindler v roli zrádce, který šmíroval pro Američany, zatímco Snowden je v roli velebeného whistleblowera, kterému patří svatozář. To jsou spojenecké paradoxy, že.

LN, 29.4.2016