19.3.2024 | Svátek má Josef


GLOSA: Volby v Rusku nebyly regulérní...

28.9.2021

... jejich výsledek bychom neměli uznat

K Ruské federaci bychom si měli zachovat pragmatický přístup. Na jednu stranu se nemůžeme tvářit, že teto země neexistuje, a bylo by chybou přerušit s ní jakékoliv styky či dokonce přestat obchodovat. Na druhé straně se nemůžeme tvářit, že je v této zemi všechno v pořádku, a proto státní a polostátní ruské firmy nesmí být připuštěny ke strategickým českým zakázkám, jako je například dostavba jaderné elektrárny v Dukovanech.

A proto také nemůžeme mlčet k nedávným volbám do Státní dumy (dolní komora ruského parlamentu), které byly vším možným, jenom ne spravedlivé, svobodné a demokratické. Existuje velké množství důkazů o jejich neregulérnosti. Už jenom to, že mnozí zástupci opozice byli pod vymyšlenými záminkami z voleb vyloučeni, nejvýraznější opozičník Alexej Navalnyj byl uvězněn, mnozí další byli státní mocí donuceni opustit Rusko. Už jen tento fakt dělá z ruských voleb frašku. V demokratické zemi není myslitelné, aby kandidáti byli perzekvováni a kriminalizováni státní mocí poplatnou vládnoucímu režimu. Je to také důkaz slabosti režimu ruského prezidenta Vladimíra Putina, jestliže se musí uchylovat k takovým podlým praktikám.

Problémem však byly i volby samotné. Existuje spousta důkazů o volebních manipulacích a podvodech. Tak státní úředníci byli svými nadřízenými nuceni, aby si vyfotografovali volební lístek se zaškrtnutou vládní stranou Jednotné Rusko, aby bylo zřejmé, jak volili. V některých místech bylo lidem nabízeno 150 rublů, když budou volit výše zmíněnou stranu. Jsou záznamy kolující na sociálních sítích o tom, jak členové volebních komisí vhazují do uren velké množství volebních lístků, které předtím vyplnili, jinde zase tajemná ruka zpoza plenty opakovaně vkládala do urny volební lístky. V některých místech, například v Krasnodaru, byli v rozporu se zákonem násilím vyvedeni z volebních místností nezávislí pozorovatelé.

Za takových podmínek je jasné, že suverénním volebním vítězem se opět stalo Jednotné Rusko prezidenta Putina, které v dolní parlamentní komoře získalo více než dvě třetiny mandátů, jež mu umožňují provádět změny v ústavě. A také nepřekvapuje, že se do dumy dostaly jenom ty subjekty, kterým se říká takovým komunistickým slovníkem konstruktivní opozice. Ve skutečnosti se však jedná o Putinovy spojence.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS