2.6.2020 | Svátek má Jarmil


GLOSA: Tajemná Amaala

29.9.2018

Když jsem dnes (27/9) ráno pročítal servery, narazil jsem na zprávu ze Saúdské Arábie a uvědomil si, že mi Saúdové splní dávný sen. Přesněji myšlenku z roku 2011.

Stál jsem v červnu toho roku, krátce po První revoluci, která přiměla prezidenta Mubaraka k odchodu, v egyptské Tabě. Na břehu Rudého moře, v lokalitě Taba Heights – a naproti přes hladinu se nacházela jordánsko-saúdská hranice.

Protější břeh se zdál pustý a mě jako vášnivého šnorchlaře v korálovém moři napadlo jediné. Jak by bylo báječné, kdyby i na saúdské straně byly turistické destinace. Koráli jsou tam jistě panenské a plné života, tam pozorovat podmořský život, to by byla rozkoš. Škoda, že je monarchie tak uzavřená.

Časy se ale mění. Dnes (27/9) ráno jsem se na stránkách Times of Israel dočetl, že saúdskoarabský Public Investment Fund zveřejnil ve středu 26/9 plán vybudovat na severozápadním pobřeží království luxusní turistickou destinaci. Jmenovat se má Amaala a plnit bude funkci riviéry Středního východu (Riviera of the Middle East).

Nacházet se má nedaleko saúdsko-jordánské hranice – tedy tam, kam jsem chtěl podobnou destinaci při potulkách po egyptském břehu Rudého moře zasadit ve svých představách já.

A pak že sny nemohou být splněné. Amaala sice ještě nestojí, ale myšlenka, vlastně už projekt, je na světě. Saúdové mají dost prostředků na to, aby nápadu vdechli život. Nebude to hned, ale jednou se můj sen stane skutečností.

Kdoví, možná jsem měl tu vizi ve svých představách dřív, než ti, kdo ji v monarchii dali na papír. To ovšem není podstatné, ale něco jiného.

Bude-li nám přát štěstí, třeba budou naši potomci létat do Amaaly stejně samozřejmě, jako my dnes létáme do Šarmu, Hurghady nebo Marsy Alam. Přejme jim to.

Amaala 1

Pohled z egyptského břehu. Vlevo od plachetnice Jordánsko, vpravo Saúdská Arábie. (Foto: Autor článku)

Amaala 2

Na mapě. (Podklad: Google Maps)

Stejskal.estranky.cz

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.