27.11.2022 | Svátek má Xenie


GLOSA: Sophiina volba na Ukrajině

15.4.2022

Vojenští odborníci se shodují na tom, že se Rusko připravuje trvale obsadit „pěší koridor na Krym“, možná ještě Oděsu. Oproti tomu ukrajinské vedení ohlásilo záměr tyto zčásti již dříve okupované či separatistické republiky zcela vrátit Ukrajině. Ve veřejném prostoru se ale tvrdí, že Putin musí z války odejít s výsledkem, který může doma vydávat za úspěch. Totální porážka Ruska by z Putina udělala pověstnou „krysu v koutě“, která je schopna nepředvídatelných útoků.

Trochu se obávám, že nabídne-li Rusko v určitém okamžiku mírovou dohodu za územní zisky (pěší koridor na Krym), bude současná euroatlantická jednota stát před těžkou otázkou. Mít možnost zastavit krveprolití, zastavit umírání civilistů, nebo se pokusit obnovit Ukrajinu v původních hranicích včetně Krymu. Bude to doslova Sophiiana volba a bude o to horší, že ji nebudou rozhodovat Ukrajinci, ale my, euroatlantické společenství, protože na našich dodávkách zbraní a munice dnes stojí síla ukrajinské armády. A upřímně, za posledních sedm let jsme ani v otázce Krymu a ani v otázce Donbasu žádnou extra diplomacii nepředvedli.

Všichni si uvědomujeme, že může jít jak o spor uvnitř EU, resp. NATO, tak o spor mezi námi (EU a NATO) a Ukrajinou. Spor, který ať bude vyřešen jakkoli, může mít budoucí důsledky, které dnes nikdo nedokáže odhadnout. Ukrajinská armáda je dnes ve vítězné euforii, Rusko pod jejím tlakem opustilo celou střední a západní Ukrajinu a některé matky s dětmi se dokonce již vrací na západní Ukrajinu.

Je však potřeba mít na paměti, že jakákoli nedohoda s Ukrajinou či diplomatické donucení prezidenta Zelenského k územním ústupkům může mít za následek, že radikálové z Pravého sektoru či pluku Azov mohou současné vedení Ukrajiny, resp. prezidenta zlikvidovat. Zrádce si zaslouží smrt! Nacionalističtí a radikální jsou na to dost a historii mají divokou také. A nemyslím si, že by si uvědomovali, že tím uvrhnou Ukrajinu do ještě většího zmatku.

Jakkoli musíme souhlasit, že Ukrajina má právo usilovat o územní celistvost, geopolitická realita či tzv. reálpolitika se mnohdy s právem míjí. Přejme si, abychom před výše uvedenou volbu nebyli postaveni. Víme, že máme v Evropě více Chamberlainů než Churchillů.

Právo, 12.4.2022