4.12.2021 | Svátek má Barbora


GLOSA: Odešel politik, kterému nechyběla odvaha

14.1.2020

Setkání nejvyšších představitelů arabských zemí s představiteli Izraele, s nímž nemají diplomatické styky je vždy záležitost výjimečná a svým způsobem i odvážná. Nesmírnou odvahu prokázal svého času prezident Anwar Sadat.

Jeho odvaha byla završena mírovou smlouvou Egypt-Izrael, která měla pro pozitivní vývoj ve výbušném regionu klíčový význam. Stejně tak prokázal dostatek odvahy v předminulé dekádě i jordánský král Husajn; i on uzavřel s Izraelem mír.

Podobně odvážných politiků bychom našli v arabském světě méně než málo. Jednou z výjimek byl ománský sultán Kábus in Saíd.

V říjnu 2018 pozval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua k návštěvě své země a srdečně ho přivítal. Byla to jedna z mála potěšujících zpráv, které z regionu Středního východu přicházejí.

V sobotu 11/1 ráno jsme se dozvěděli, že sultán Kábus zemřel.

Budu si ho pamatovat jako státníka, který měl odvahu hostit ministerského předsedu státu Izrael. Přesněji ministerské předsedy: v 90. letech navštívili vládce Ománu také Jicchak Rabin a po jeho smrti Šimon Peres.

Každý takovýto zdánlivě malý krok má v arabsko-izraelských vztazích značný význam. (Tyto kontakty vedou krůček po krůčku k tomu, čemu se mnozí Arabové sveřepě brání – normalizaci vztahů s Izraelem. Jedině ta přinese do oblasti zásadní zklidnění.)

Kábus

Premiér Netanjahu na návštěvu u sultána Kábuse v říjnu 2018

Stejskal.estranky.czSOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.