18.9.2021 | Svátek má Kryštof


GLOSA: Jsou ženy s hidžábem lepší než ženy bez něj?

23.9.2020

Evropan občas žasne, co všechno v třetím světě řeší regulační mediální úřad. Jeho chvíle přichází mimo jiné tehdy, když moderátor vyjádří veřejně své přesvědčení, které je kontroverzní a vyvolá kritiku posluchačů.

My, kdo navštěvujeme Egypt, víme, že tam nošení hidžábu (muslimského šátku) není povinné. Přesto ho u části žen spatříme. Chtějí žít v souladu s islámskými zásadami týkajícími se cudnosti.

Jsou takové ženy lepší než ty, které hidžáb v šatníku nemají?

Radwa El Šerbiny si myslí, že ano. Na tom by nebylo nic zajímavého, kdybychom nedodali, že jde o moderátorku satelitní egyptské televize CBC Sofra, kde má svůj vlastní pořad, magazín pro ženy Heya wa Bas (Všechno o ní).

Nedávno jedné televizní divačce, která položila dotaz ohledně nošení hidžábu, poradila, aby se ho nevzdala. A svoji radu rozšířila. Všem ženám, byť by byly jediné zahalené ve skupině přátel, v rodině, na ulici nebo v zaměstnání doporučila, aby si hidžáb ponechaly. Na tom by nebylo nic hodného kritiky, což ovšem neplatí o jejím dalším názoru:

Jste stotisíckrát lepší než ženy, které hidžáb nenosí. Ďábel v nitru žen bez hidžábu je mocnější než jejich víra a síla. Muslimky, které nosí hudžáb, jsou v očích Alláha lepšími ženami.

Dlužno dodat, že sama moderátorka hidžáb nenosí.

Radwa El Sherbiny

Radwa El Sherbiny

Později, zřejmě po množství kritických ohlasů, pochopila, že přestřelila a veřejně se omluvila. Neměla prý v úmyslu urazit ženy, které hidžáb nenosí. „Chtěla jsem tím říci, že ženy s hidžábem vykonávají své povinnosti lépe než já a ženy bez něj. To ale neznamená, že tyto ženy nejsou dobré.“

Svou omluvu uzavřela slovy, že obě skupiny žen, s hidžábem i bez hidžábu, mají ve svém středu dobré i špatné příklady.

Tolerantní člověk s racionálním uvažováním by se mohl domnívat, že omluvou moderátorky tato záležitost skončí. Leč, není tomu tak. V Egyptě se najde vždy dost těch, kdo si na moderátorky (nebo třeba břišní tanečnice a jiné umělkyně vystupující v televizi ) stěžují; v tomto případě byla adresátem Nejvyšší rada pro regulaci médií (SVMR). A ta, jak napsal web Ahramonline a další servery, přistoupí k vyšetřování kontroverzního vyjádření moderátorky.

Zbývá doufat, že rada zachová zdravý rozum a že tomu bude odpovídat i její verdikt.

Pikantní na tom je, že kdyby Radwa řekla totéž o několik stovek kilometrů jihovýchodněji, v zemi, kde je nošení hidžábu povinné, nejenže by neměla problémy, ale mohla by být pochválena. Pozoruhodné: jeden Alláh, jeden Prorok, jeden korán – a tak rozdílný přístup v různých islámských zemích.

Radwa El Sherbiny 2

Web Egypt Independent informuje o vyšetřování moderátorky kvůli kontroverzi týkající se hidžábu.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.