29.10.2020 | Svátek má Silvie


GLOSA: Jsou ženy s hidžábem lepší než ženy bez něj?

23.9.2020

Evropan občas žasne, co všechno v třetím světě řeší regulační mediální úřad. Jeho chvíle přichází mimo jiné tehdy, když moderátor vyjádří veřejně své přesvědčení, které je kontroverzní a vyvolá kritiku posluchačů.

My, kdo navštěvujeme Egypt, víme, že tam nošení hidžábu (muslimského šátku) není povinné. Přesto ho u části žen spatříme. Chtějí žít v souladu s islámskými zásadami týkajícími se cudnosti.

Jsou takové ženy lepší než ty, které hidžáb v šatníku nemají?

Radwa El Šerbiny si myslí, že ano. Na tom by nebylo nic zajímavého, kdybychom nedodali, že jde o moderátorku satelitní egyptské televize CBC Sofra, kde má svůj vlastní pořad, magazín pro ženy Heya wa Bas (Všechno o ní).

Nedávno jedné televizní divačce, která položila dotaz ohledně nošení hidžábu, poradila, aby se ho nevzdala. A svoji radu rozšířila. Všem ženám, byť by byly jediné zahalené ve skupině přátel, v rodině, na ulici nebo v zaměstnání doporučila, aby si hidžáb ponechaly. Na tom by nebylo nic hodného kritiky, což ovšem neplatí o jejím dalším názoru:

Jste stotisíckrát lepší než ženy, které hidžáb nenosí. Ďábel v nitru žen bez hidžábu je mocnější než jejich víra a síla. Muslimky, které nosí hudžáb, jsou v očích Alláha lepšími ženami.

Dlužno dodat, že sama moderátorka hidžáb nenosí.

Radwa El Sherbiny

Radwa El Sherbiny

Později, zřejmě po množství kritických ohlasů, pochopila, že přestřelila a veřejně se omluvila. Neměla prý v úmyslu urazit ženy, které hidžáb nenosí. „Chtěla jsem tím říci, že ženy s hidžábem vykonávají své povinnosti lépe než já a ženy bez něj. To ale neznamená, že tyto ženy nejsou dobré.“

Svou omluvu uzavřela slovy, že obě skupiny žen, s hidžábem i bez hidžábu, mají ve svém středu dobré i špatné příklady.

Tolerantní člověk s racionálním uvažováním by se mohl domnívat, že omluvou moderátorky tato záležitost skončí. Leč, není tomu tak. V Egyptě se najde vždy dost těch, kdo si na moderátorky (nebo třeba břišní tanečnice a jiné umělkyně vystupující v televizi ) stěžují; v tomto případě byla adresátem Nejvyšší rada pro regulaci médií (SVMR). A ta, jak napsal web Ahramonline a další servery, přistoupí k vyšetřování kontroverzního vyjádření moderátorky.

Zbývá doufat, že rada zachová zdravý rozum a že tomu bude odpovídat i její verdikt.

Pikantní na tom je, že kdyby Radwa řekla totéž o několik stovek kilometrů jihovýchodněji, v zemi, kde je nošení hidžábu povinné, nejenže by neměla problémy, ale mohla by být pochválena. Pozoruhodné: jeden Alláh, jeden Prorok, jeden korán – a tak rozdílný přístup v různých islámských zemích.

Radwa El Sherbiny 2

Web Egypt Independent informuje o vyšetřování moderátorky kvůli kontroverzi týkající se hidžábu.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.