Pátek 13. června 2025, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: Írán po prezidentských volbách

diskuse (17)
Ke skutečným zvláštnostem „země Árijců“, jak se v perštině Írán nazývá, patří politický systém. Kombinuje radikální islám, jenž přímo odkazuje na šíitskou revoluci roku 1979, s výraznými prvky demokracie. Režim nyní zažívá krizi důvěry městského obyvatelstva. S ohledem na význam země mají ale jeho vnitřní potíže zákonitý přesah do zahraničí. Například do sousedního Iráku, v němž zuří občanská válka mezi šíity a sunnity.

Médii občas proskakuje tvrzení, že takovou bouři nesouhlasu islámská republika nezažila. Není to pravda, leč je fakt, že výsledky prezidentských voleb, v nichž měl Mahmúd Ahmadínežád suverénně obhájit post, zemi destabilizovaly. Ač se stalo patrným (například z rychlosti sečtení hlasů), jak nepoctivě měření sil proběhlo, mnohadenní lidové bouře paradoxně dokládají relativně vysokou míru svobody tohoto státu islámského světa. Klerikální pospolitosti, kde probíhá diskuze o lidských právech, ženy působí na vysokých postech a čtyři prezidentští uchazeči se utkali v televizních duelech.

Celkovou modernizaci na ropu bohatého území zahájil už královský režim svržený před třiceti lety. Vyhnání šáha neobyčejně rozzlobilo Spojené státy, jimž zmizel spojenec, jehož kdysi podarovaly zárodkem dnes kritizovaného jaderného programu. Napjaté vztahy mezi Washingtonem a Teheránem trvaly až doteď. „Krizový“ prezident Obama – na rozdíl od svého kolegy Ahmadínežáda reálná hlava státnosti – zahájil nebývalý, proíránský kurz. Vůči nevěrohodnému výsledku proto vystupuje velmi zdrženlivě. Ještě otevřeněji jedná s Íránem spřátelené Rusko. A protože se „vítěz“ těší klíčové podpoře domácích kleriků či bezpečnostních složek, další vývoj není obtížné odhadnout. Protestující davy si sice oficiální ústupky vyvzdorovaly, leč výsledek nezmění.

Psáno pro E15

Aston Ondřej Neff
13. 6. 2025

Všechno, co stát staví, trvá dlouho.

Tomáš Vodvářka
13. 6. 2025

Staré české přísloví může mít i omezenou platnost.

Ivo Fencl
13. 6. 2025

Jsou rádce Jak psát. Proč nevytvořit jednou i radu Jak nepsat?

Alexander Tomský
13. 6. 2025

Pater Halík nejspíš podléhá schematickému pohledu na svět.

Lubomír Stejskal
13. 6. 2025

Vítaný hlas rozumu v méně srozumitelném světě.

Matyáš Müller
13. 6. 2025

Pokračuje mimořádná schůze Sněmovny, kterou poslanci ve středu po necelých čtyřech hodinách...

Lidovky.cz, ČTK
13. 6. 2025

Obvodní soud pro Prahu 7 v pátek zamítl žalobu hnutí SPD, které se bránilo zařazení do zprávy o...

Eva Sovová
13. 6. 2025

Na brigádách si v Česku přivydělávají tisíce lidí nejrůznějších věkových kategorií. Tento typ...

Lidovky.cz, ČTK
13. 6. 2025

Izrael v noci provedl preventivní útok v Íránu, uvedl izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Podle...

Lidovky.cz, ČTK
13. 6. 2025

V Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku zasahovali hasiči v pátek od časného rána u požáru...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz