25.4.2024 | Svátek má Marek


GLOSA: Hanba britské justice

16.12.2021

Julian Assange má být vydán do USA

Rozsudek kritizuje zvláštní zpravodaj OSN pro mučení Nils Melzer. Podle něj je špatným vysvědčením pro britskou justici. „O Assangeovi si každý může myslet, co chce, ale není ve stavu, ve kterém by ho šlo vydat,“ řekl agentuře DPA. Připomněl, že Assange je ve vězení na samotce. Jeho stav se sice podařilo stabilizovat pomocí léků, ale za groteskní považuje, že soud rozhoduje o tom, zda je schopen čelit procesu ve Spojených státech, ačkoliv ze zdravotních důvodů není schopen poslouchat, o čem se během stání mluví. Rozsudek má podle Melzera odradit jiné od podobných činů, jaké udělal Assange...

Za „parodii na spravedlnost“ považuje verdikt také lidskoprávní organizace Amnesty International. Pokud Británie Assange vydá do Spojených států, bude vystaven „závažnému nebezpečí porušování lidských práv kvůli podmínkám ve vězení, které mohou odpovídat mučení“. AI uvádí, že obvinění americké vlády na adresu Assange znamená „zásadní hrozbu pro svobodu slova ve Spojených státech i v zahraničí“ a „podrývá klíčovou roli, jakou novináři mají při kontrole vládnoucích a odhalování jejich pochybení...“ (ČTK)

Považuji za hanebné pokrytectví psát do Ústav tzv. „demokratických států“ cosi o právu občanů na informace (a pokrytecky kritizovat za nedodržování základních práv jiné země), zejména pak informace, které voličům ozřejmují zločinné jednání politického establishmentu, a zároveň zastrašovat jedince, kteří veřejnosti zprávy o nezákonném a zločinném jednání politických představitelů podávají veřejnosti.

Z řady informací, které stateční lidé jako Julian Assange vynesli ze tmy na světlo, by naopak mělo být vůči politikům, kteří se zločinného jednání a rozhodování, včetně masového vraždění, dopouštějí, postupováno analogicky, jako postupoval norimberský tribunál vůči nacistickým vrahům.

Převzato z autorova blogu s jeho souhlasem