22.4.2021 | Svátek má Evženie


GLOSA: Evropský „rovný“ přístup...

10.8.2017

... a podobenství o černém medikovi

Jak si tak čtu tu o výrocích nového francouzského prezidenta na adresu zemí V4, tu o nápadech jedné německé europoslankyně přesídlovat do východních členských zemí EU celé syrské vesnice, tu o výsledcích testů potravin, které potvrzují, že výrobek stejné značky pro Německo obsahuje maso a pro nás jen separát, napadlo mne následující podobenství.

Žil byl jeden černý kluk, jmenoval se řekněme Washington. Vyrůstal jen s maminkou, jeho táta se zabil v autě, když on sám byl ještě malý. Jeho maminka pracovala za malou mzdu v místním fast foodu, ale o vzdělání svého synka dbala. Pořád mu říkala „Uč se, uč se. To aby ses jednou měl lépe než já.“

Byla v tom důsledná, kluk se neflákal po ulicích jako mnozí jiní. Vystudoval střední školu, pak se dostal i na medicínu. Absolvoval ji a stal se panem doktorem.

Dostal stipendium od jedné nemocnice, přestěhoval se za prací. A protože už na škole rád hrál tenis, podal si přihlášku do místního tenisového klubu.

Ale tam mu odpověděli. „Nemůžeme Vás přijmout. Musíte napřed jen platit členské příspěvky, ale členem nebudete a hrát tu u nás nesmíte. Je to přechodné období několika let. Takové jsou naše klubové hodnoty.“

Takže napřed jen několik let platil a hrál si tenis jinde. V práci zatím povýšil již na sekundáře.

Po ukončení přechodného období ho však do klubu zase nevzali. To prý měl špatnou značku dresu, pak zase špatnou raketu. Nakonec i špatný účes a přízvuk.

Bylo mu to stále divnější a podezřelejší, až se nakonec jeho podezření potvrdilo. Místní tenisový klub byl ve skutečnosti filiálkou místního Ku-klux-klanu.

Co má náš medik udělat?

1. změnit žádost o členství v klubu na žádost o přijetí do pracovního poměru na pozici sluha – sběrač míčků

2. šetřit na plastiku a koupit si louh na vybělení kůže

3. poslat je k šípku, hrát si tenis s podobnými, jako je sám, a založit si případně vlastní klub.

***

A jaké z toho plyne poučení?

Ono obvykle nezáleží na tom, jací ve skutečně jsme, a to ve všech možných měřitelných parametrech. Ono mnohdy nezáleží ani na tom, co si o sobě myslíme. Podstatné často je, co si o nás myslí ostatní. Nevzít tento fakt na vědomí může být velkou chybou.

Autor je radní pro školství za ODS, Praha 4Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.