26.4.2024 | Svátek má Oto


GLOSA: Ať hegemon platí

19.6.2020

Trump hrozí Německu heslem Ami go home

Každý zná slogan Ami go home. S heslem Amíci, jděte domů brojili osmašedesátníci proti válce ve Vietnamu, jejich nástupci v 80. letech proti rozmístění raket Pershing (jako protiváha raket sovětských) i jejich následníci po studené válce. Heslo Ami go home patří k mentální výbavě Západoevropanů včetně Němců. Proč tedy vzniká znepokojení, když si ho prezident Trump vzal za své a říká, že stáhne 9500 z 34 500 amerických vojáků v Německu?

Bezprostřední důvod spočívá v osobnosti Donalda Trumpa. Ať učiní cokoliv, většina Evropy v čele s Německem na to reaguje jako na nepřátelský krok. Jako by se zapomínalo na fakt, že americké vojáky – ať z Iráku, z Afghánistánu, či z Evropy – chtěl přivést zpátky domů už Barack Obama. Když slíbil, že Ameriku vytáhne z válek, Evropa tleskala. Horší bylo, že stahované vojáky začal nahrazovat masivním nasazením dronů a odposlechů. Když vyšlo najevo, že američtí zpravodajci odposlouchávali Angelu Merkelovou, a Obama se za to neomluvil, jeho obliba v Německu se propadla.

V tomto smyslu nedělá Donald Trump nic nového. Leč dělá to po svém. Dal Spolkové republice najevo, že bezpečnostní deštník, který jí USA poskytují už od druhé světové války, není automatickým nárokem. A řekl to po trumpovsku brutálně: Chcete americký bezpečnostní deštník? To, co vám umožňuje žít v pacifistickém vesmíru? Nadávat na Ameriku a zároveň se spoléhat na její záruky? Tak vydávejte na obranu dvě procenta HDP, jak NATO vyžaduje.

Před 75 lety leželo Německo v troskách. Díky vlastní energii i americké záštitě (Marshallův plán) se vzchopilo a dnes je hegemonem EU. Jenže: když mohou dávat dvě procenta HDP na obranu státy jako Polsko, Estonsko, Litva a Lotyšsko, proč by si totéž nemohl dovolit hospodářský a politický hegemon EU? Právě k odpovědi na tuto otázku teď tlačí Německo výhrůžka Donalda Trumpa.

LN, 17.6.2020