28.5.2020 | Svátek má Vilém


FRANCIE: Emmanuel I. a revoluce

23.3.2019

Francouzská vláda oznámila, že při demonstracích „žlutých vest“ budou nasazeni vojáci protiteroristické jednotky „Sentinelle“. To může být osudné rozhodnutí.

Tito elitní vojáci dosud operovali jen ve zcela výjimečných situacích, jako byly islamistické útoky na časopis Charlie Hebdo a židovskou samoobsluhu v lednu 2015. „Žluté vesty“ jistě neohrožují životy Francouzů tak jako islamisté, ale o to více ohrožují pozici prezidenta Macrona.

Přes veškeré snahy státu a spřátelených médii očernit „žluté vesty“, s nimi podle posledního výzkumu sympatizuje 57 procent Francouzů. Jasná většina podporuje jejich stěžejní požadavky. Pro změnu zaměření hospodářské a sociální politiky se vyslovilo 86 procent, obnovení institucí a demokracie požaduje 78 procent a 64 procent chce uspořádání referenda o některých návrzích, které byly učiněny v rámci tzv. „velké debaty“.

Na své vlastní schopnosti tak pyšný Emmanuel Macron zřejmě vůbec nepochopil, že Francií zmítá sociální krize, na kterou je třeba odpovědět politicky, nikoliv násilně.

V zemi již dnes platí zostřený bezpečnostní režim. Na vybraných místech je možné demonstrace zakázat a rozehnat i ty, které zakázané nejsou, ale „objevují se v nich podezřelé tendence“. Povolena jsou i preventivní zatčení, označování podezřelých chemických látkami a použití dronů.

Policie dosud používala jen tzv. neusmrcující zbraně. To jsou granáty, které již některým demonstrantům urhly ruce, a gumové střely, které způsobily vážná zranění hlavy. Tento týden byl propuštěn pařížský policejní prefekt, který se minulou sobotu zasadil za zdrženlivé použití násilí. A teď bude proti demonstrantům nasazena antiteroristická jednotka.

Macron se chová jako monarcha, jehož moc je od Boha, a proto ji smí chránit všemi prostředky. Ale tím, že Emmanuel I. nasadí dnes a zítra elitní vojáky, tak se vydává na cestu k prvnímu zastřelenému demonstrantovi. A pak je představitelné cokoliv.

Mimochodem, moc by mě zajímalo, co si myslí ti čeští komentátoři, kteří na rozdíl ode mne Macrona již před jeho zvolením korunovali na zachránce Evropy. Dopadlo to s ním ještě hůře než s „preventivním“ nositelem Nobelovy ceny míru Obamou. Reformátor celého světadílu nedokáže řešit nespokojenost obyvatel jinak než násilím.

Převzato z blogu se svolením autora

Autor je nezávislý analytik, poradce a koučMáte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.