20.1.2021 | Svátek má Ilona


FEJETON: Samopohyb

18.6.2020

Je to šílené, co čtu v titulku renomovaného deníku, že se USA loučily s Floydem a že v Houstonu byl pochován muž, který se stal symbolem boje proti rasismu a policejnímu násilí. Je to urážka skutečných bojovníků proti rasismu v Americe. Takovým bojovníkem byl Martin Luther King, statečný muž a vizionář, jehož sen vešel do dějin. Bojovníkem proti rasismu byla Rosa Parksová, která 1. prosince 1955 odmítla v autobusu číslo 2857 postoupit své místo bělochovi a vyvolala tím sled událostí, který vedl k zásadním změnám ve struktuře americké společnosti. Takových lidí bylo a je mnoho ve Spojených státech, které vedly devatenáctém století občanskou válku a vítězná strana odstranila otroctví. To otroctví, kterého se Evropa už dávno zbavila a v tomto ohledu má historickou úlohu především Velká Británie.

Pan Floyd přišel o život při konfliktu s policií, která ho zadržela jako podezřelého z trestného činu, díky své mimořádné fyzické síle se bránil pacifikaci a přišel při tom o život. O vraždu zjevně nešlo, protože v civilizovaných právních systémech je kvalifikace vraždy vázána na úmysl zabít. Což prokázáno nebylo. Jistě si to zaslouží vyšetření, nicméně to, co nastalo, je hysterická reakce, která nemá s podstatou věci mnoho společného. Je to záminka k zahájení hysterické ofenzívy. Takže srovnávat Floyda s Kingem a Parksovou je skutečně hanebnost. Nicméně to neznamená, že to nefunguje a že to neuvedlo do pohybu události, které otřásají Spojenými státy a západní Evropou. Z té zejména ty státy, které dnes pykají za svoji koloniální minulost. Zdá se, že se rozpoutaly běsy a uvolnily se síly s pozoruhodnou destrukční razancí.

Našinec se zkušeností větší části života v totalitním režimu to pozoruje se zjitřenou zkušeností. Motorem nového hnutí je mládí. No ovšem, padesátá léta byla u nás také zaplavena modrými košilemi svazáckého hnutí. Objevily se trezorové filmy. Do stoupy jdou knihy, a dnes si dovedu představit jejich pálení. Taková Chaloupka strýčka Toma nebo Dobrodružství Huckleberryho Finna by hořely velmi pěkně a Pipi Punčochatá, ta za nimi jistě brzy poletí.

Zadumaně přemýšlím, kam to povede. K cenzuře určitě. Nicméně to je široký pojem, cenzura. Já ještě pamatuju HSTD, kdy každý tištěný rukopis musel mít cenzorovo červené razítko. Za normalizace nastoupily Úřady pro tisk a informace, národní a federální. To je model, ke kterému vše spěje. Úřad posuzuje a trestá. Kritéria se musí nutně rozšiřovat. Za rok, za dva bude pokládáno za rasismus něco, co by vás dnes ani nenapadlo. To je samopohyb buzerace. Ta nemůže zůstat v klidovém režimu: naházeli jsme všechny sochy rasistů do řeky a je klid? Takhle to nefunguje. Půjde to dál. A kdo si myslí, že nás to mine, je vedle jak to jedle. Někoho buzerovat, to je moc silné lákadlo. Oni se toho mnozí ujmou.

LN, 15.6.2020

Neff.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.