27.9.2021 | Svátek má Jonáš


FEJETON: Izraelci se houfně vydávají do přírody

6.2.2015

Lupinenberg

Lupinenberg

Izraelcům je jasné, že déšť je božím požehnáním, a Židé se za déšť pravidelně modlí. Ovšem svou modrou oblohu a horké sluneční paprsky mají mnohem radši. Zatímco mě přepadají hřejivé pocity domova, když napadne trochu sněhu, choulí se Izraelci zimomřivě do svých bund a kabátů a nasazují si a především svým dětem tlusté vlněné čepice.

Izrael počítá s létem a jím se řídí i stavba domů, silnic a pouliční kanalizace, která například v Eilatu úplně chybí. Pokud by Hospodin v budoucnosti opravdu začal žehnat Izraeli deštivými zimami, museli by mnozí lidé ve svých vlhkých a plesnivých domech mrznout.

Tuto zimu pršelo už v prosinci a lednu nezvykle mnoho. Izrael se zazelenal. A teď, když je zase nebe modré a sluníčko hřeje, nemůže se člověk ubránit pocitu, že jaro je tady. Ptáčci i ptáci včetně obrovitých havranů už začali hledat vhodná místa pro svá hnízda a sbírat na ně stavební materiál. Tak to také má o novém roku stromů, svátku Tu bi-švat, být.

Wüste Juda - Alon

Wüste Juda - Alon

Ač se to na první pohled nezdá, mají Izraelci citlivou duši a silnou lásku k přírodě. Jinak by se houfně nevydávali na místa, kde právě na krátkou chvíli rozkvetly určité druhy květin. Z médií je možno se dozvědět o sasankách u Bet Šemeš a vlčím máku v blízkosti Bet Šean, o lupinách v dolině Éle nebo divokých kosatcích na pohoří Gilboa i na Golánech. Každou zimu se objeví koberce bramboříků v jinak prašném lese.

Přírodní sasanky jsou většinou rudé, výjimečně bílé nebo žluté. Momentálně jsou jimi pokryté celé travnaté louky. Mimochodem, pokud někde v Bibli čtete, že se někdo posadil do trávy, tak to bylo určitě v zimě. Sasanky se hebrejsky jmenují „kalaniot“. Stejnojmenná píseň na text Nátana Altermana a hudbu Moše Vilanského se stala jedním z izraelských hitů. Poprvé ji zpívala orientální židovská zpěvačka Šošana Damari v lednu 1945 v Tel Avivském kabaretu Li La Lo, takže vlastně slaví sedmdesáté výročí prvního uvedení:

Na nový rok stromů Tu bi-švat 5775, který začíná dnes večer, 3. února 2015 přeji Izraeli hodně deště a požehnání. Aby se země zelenala a kvetla a vzkvétala a lidé, kteří v ní žijí také.

© Krista Gerloffová
www.wilberforce.cz

Další obrázky k článku zde.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.