30.5.2020 | Svátek má Ferdinand


EVROPA: Zlobivé státy EU

12.1.2019

K Polsku a Maďarsku nově přibylo Rumunsko

Podle místopředsedy Evropské komise Katainena je hlavní výzvou pro EU v roce 2019 stav právního státu v Polsku, Maďarsku a Rumunsku. Rumunsko se dostalo do hledáčku Bruselu poté, co ho Juncker označil za „nepřipravené“.

Stav právního státu v Polsku, Maďarsku nebo Rumunsku označil místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen jako hlavní výzvu EU pro rok 2019. Katainen také poznamenal, že státy, ve kterých budou problémy s právem nebo korupcí, by mohly přijít o dotace. Komisař, který má na starosti zaměstnanost, růst, investice a konkurenceschopnost, vidí provázanost mezi stavem právního státu a možností řádně čerpat prostředky z evropských fondů.

Zatímco Polsko a Maďarsko jsou v hledáčku bruselských „inkvizitorů“ již dlouhý čas a s Polskem již bylo dokonce zahájeno šetření, zda dodržuje principy právního státu, Rumunsko se v této souvislosti objevuje poprvé. Vzhledem k tomu, že zemi ovládají levicové strany, zatím jí evropští socialisté poskytovali krytí. To však, zdá se, skončilo poté, co sám předseda EK Jean-Claude Juncker těsně před začátkem rumunského předsednictví EU kritizoval tento stát za „nepřipravenost k předsednictví“. Země je podle Junckera na šestiměsíční předsednictví technicky dobře připravená. „Ale myslím si, že vláda v Bukurešti ještě plně nepochopila, co to znamená převzít předsednictví nad zeměmi EU. Pro uvážlivé vyjednávání je potřebná ochota poslouchat ostatní a pevná vůle ponechat vlastní zájmy stranou. V tom mám určité pochybnosti,“ uvedl šéf komise. Rumunsko tuto výtku odmítlo.

Místopředseda Evropské komise Katainen se tak otřel o Rumunsko poté, co se k tomuto státu kriticky vyjádřil jeho šéf, předseda EK.

Úvahy o tom, že by „zlobivé státy“ neměly dostávat dotace z unijního rozpočtu, pokračují a dokonce nabývají na síle. Nejprve se jednalo o „potrestání“ takzvaných „nesolidárních států“, tj. států, které nechtějí, respektive nechtěly vyhovět rozhodnutí o povinných kvótách na imigranty. Poté, co kvóty „odešly do věčných lovišť“, jak se alespoň zdá, by odmítnutí dotací bylo podmíněno stavem právního státu. Vůbec mi není jasné, jak by Katainen a jemu podřízení úředníci chtěli tuto realitu bodově definovat a co by bylo hlavním kritériem. Je to opět jenom čeření vody, neřku-li obyčejné plácnutí.

Právě letos končí současné Evropské komisi mandát. Před volbami se zástupci jednotlivých členských států v komisi zřejmě budou stále více vměšovat do předvolebních diskusí a přicházet se svými nápady. Ovšem strany, kterým Brusel nadává jako „nacionalistickým“, také nečekají s rukama v klíně. V Polsku byl na krátké návštěvě předseda Ligy severu a italský ministr vnitra Matteo Salvini. Tématem byly jak jinak blížící se volby do Evropského parlamentu a možnost spolupráce mezi polskou stranou Právo a spravedlnost a italskou Ligou severu po volbách. Předáci obou stran, Matteo Salvini a Jaroslaw Kaczynski, totiž cítí, že by je volební výsledky mohly katapultovat do mnohem lepší pozice než v současnosti a že by pak měli mnohem větší šance ovlivnit složení nové Evropské komise a bruselskou politiku.

Toho se ale naopak současní vládci v Bruselu děsí. Proto se současné bruselské elity snaží EU rozdělit na „hodné státy“ Západu a „zlé státy“ Východu. Volby do Evropského parlamentu v letošním roce tedy budou v mnoha ohledech klíčové pro další osud EU.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czMáte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.