5.12.2023 | Svátek má Jitka


EVROPA: Von der Leyen, budovatelka evropské armády

20.7.2019

Ursula von der Leyen je tedy novou šéfovou EK. Rozporuplnost téhle ženské je v tom, že na jedné straně je se svými sedmi dětmi opravdovým zjevením, i když je zřejmé, na na výchově těch dětí při její dlouhodobé politické angažovanosti musí makat pořádný mančaft. Ale klobouk dolů. Také vypadá lépe na poštovních známkách než ten předchozí kořala, kterého se zbavilo Lucembursko. A mluví velmi dobře vícero jazyky. Ale to je asi tak vše, co se jí dá přičíst k dobru. Jako ženská fajn.

Ale jako politička? Prolezla volbou se odřenými ušisky, jak se dalo čekat s ohledem na to, kde se vzal tu se vzal návrh ER na její zvolení do čela EK. A to vlezla do zadnic levičáků ze zelených, socialistů, komunistů a bukanýrů hodně hluboko, vlastně tak hluboko, jak to jen šlo. Její volba je jednoznačně dobrá pro Evropskou radu, která bude mít slabšího partnera, který se léta nemotal v unijních strukturách, v tom pařeništi geniálních nápadů, jak ještě více zdeptat EU. Je na hlavách členských států a premiérů, aby toho dobře využívali a udrželi převahu na své straně proti zabetované EK a vzali si zpět moc do svých rukou. Jenže rozpory mezi členskými státy jsou ohromné a narůstají. V minulých letech to bylo naopak a to je víc než špatně. 

Von der Leyen byla v minulosti pro svou popularitu ohrožením pro Andělu Merkelovou, a tak ji šoupla ministerstvo sebeobrany, aby se tam historicky znemožnila. To se povedlo na sto procent. Von der Leyen prakticky ušetřila Bundeswehr k smrti a dorazila jej. Když nedávno byla hodnocena bojeschopnost letectva, tankových sil, BVP a vrtulníkových jednotek (tuším Der Spiegel), ani jedna z těchto složek nepřelezla 30 %. A z těch pár letadel, co ještě létají, se nedávno dvě srazila. Takže do Bruselu s ní a společná fotečka s Andělou. A Ursula chce teď budovat evropskou armádu - umíte se to představit? To je fantastické a částečně geniální!

Takže protože selhala jako ministryně sebeobrany, tak je třeba ji povýšit a dát ji do čela Evropské unie. Tím je řečeno vše a mohu si odpustit další hodnocení toho, čím EU je. Ale přece jen: je to hodně drahé odkladiště politického odpadu, kterého se doma chtějí zbavit a ti pitomci se s plnou vervou pustí do vymýšlení dalších pitomostí. A tak dále. Jen dále, EU, rovnou do řiti pevným krokem.

A takhle my tady žijeme.