27.10.2020 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


EVROPA: Sucho, déšť, klimatická změna a sociální sítě

22.6.2020

Také díky amatérským videím umožňuje nám dnešní zpravodajství sledovat události on-line opravdu z celého světa. A tak když je sucho, večerní zprávy ukazují rozpraskanou půdu, nešťastné zemědělce a vyschlé studny. A když začne pršet, média přinášejí okamžité zpravodajství o vytopených sklepích a počtech utopených slepic.

Nechci znevažovat neštěstí lidí a obcí vyplavených přívalovými dešti, ale ruku na srdce, to se přeci dělo vždycky. Dokud ale neexistoval internet, mobilní telefony a sociální sítě, dozvěděli se lidé o vytopených domech v malé obci nejdále v okresním městě. Dnes, když koronakrize již tolik netáhne, má lokální záplavy i se zásahem místních dobrovolných hasičů naservírované v hlavním zpravodajství celá republika. A když nejsou k dispozici přívalové deště či sucho, jsme konfrontování s požáry a tornády na druhém konci světa a máme pocit, že planeta hoří. Ale opět, to tak přeci bylo vždycky, pouze jsme to neviděli v přímém přenosu.

Ortodoxní klimaaktivisté tvrdí, že se potvrdila jejich teorie o vlivu člověka na klima. V době koronakrize přeci přestala létat letadla, přestala jezdit auta, zastavil se průmysl a hned poté začalo pršet! A tak by tomu podle nich mělo být i nadále. V tomto přání aktivisté zcela pomíjejí, že v důsledku vypnutí kapitalismu byla celá Evropa uvržena do hluboké ekonomické krize.

A k tomu se tu a tam vysloví vědci pohybující se na pomezí vědy a aktivismu, že to všechno kolem nás, sucho i déšť, tornáda i požáry, jsou důsledky klimatické změny, proti které je potřeba bojovat. A tak si v této mediální masáži skoro neuvědomujeme, že i v minulosti svítilo sluníčko a občas hodně pršelo. Vzpomeňme si na roky 1998, 2002 a 2008, kdy pršelo mnohem více.

Konzervativní a seriózní ochránci přírody to dnes mají těžké, protože slyšet jsou hlavně aktivisté. O ochranu přírody již dávno nejde, jde o klima. Seriózní vědecká diskuse o změně klimatu se přestala vést, protože změna klimatu způsobená lidskou činností byla údajně dokázána celosvětovým vědeckým konsensem, hlasováním na klimatických kongresech a pochybovat o ní je popírání jediné pravdy. Kdokoli z vědců vysloví pochybnost o úloze CO2 na změně klimatu či podpoří tezi, že se musíme změně klimatu přizpůsobovat a nemáme se pokoušet světové klima měnit, stane se cílem mediální dehonestace, případně mu nejsou přiděleny obvyklé státní granty či zakázky. Celé zelené šílenství za záchranu planety je podobné kampaním #MeToo nebo současnému Black Lives Matter. Je zřejmé, že účinnost všech těchto kampaní je závislá na sociálních sítích, a když vidím výsledky těchto kampaní, musím souhlasit s tezí, že sociální sítě jsou zločin na lidstvu.

Je od Britů prozíravé, že odcházejí z Unie v době, kdy se připravují společné zelené dluhopisy. Místo aby se Unie zabývala důvody a následky brexitu, směřuje k utopické záchraně klimatu. Na rozdíl od v minulosti vyhlašovaným a nikdy nesplněným ambiciózním plánům si dnes na tento plán Unie půjčí a utratí za něj peníze. A až se po letech zase ukáže, že to byla slepá ulička, kde budou dnešní ambiciózní evropští komisaři?Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.