Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Smlouva z Cách

diskuse (54)

V německém městě Cáchy byla podepsána smlouva o přátelství a spolupráci Francie a Německa.

Byla podepsána ve městě, které se díky léčivým pramenům, nazvaných podle keltského boha Granna (proto Aqua Granni, Aachen, zum Aachen, Cáchy) stalo sídelním místem Karla Velikého. Ten po letních taženích proti pohanským Germánům, Arabům a Avarům (Slovany přímo nikdy neporazil, ale kvůli jeho síle mu platili tribut) si sem na zimu přijížděl léčit následky svých zranění. Místo si velmi oblíbil, proto zde vybudoval svůj palác, z nějž dodnes zůstaly základy starší věže současné radnice, dvorec, dnes Pokladnici, a Octagon-kostel zasvěcený Panně Marii s nádherným lustrem prý z 9. století a se sloupy, dovezenými z Raveny. K Octagonu byl později přistavěn tzv. skleník - gotická kaple, dar Karla IV., inspirovaná Svatou kaplí z Paříže. V této části kostela je uložen relikviář s ostatky Karla Velikého, později prohlášeného za svatého. Nad ambitem, naproti oltáři nedaleko varhan stojí císařský trůn, vytvořený prý z desek podlahy Antoniovské pevnosti v Jeruzalémě, kde byl před ukřižováním držen Ježíš Kristus. Po další přístavbě – barokní - vznikla známá typická silueta cášského Dómu.

Radnice má dnes podobu z doby poslední úpravy v roce 1903 a se svými sochami císařů, kteří zde byli korunováni, působí impozantním dojmem. Pro zmírnění oné monumentality je u paty dvouramenného schodiště v současnosti umístěn malý dřevěný stánek s květinami.

22. ledna letošního roku byl ale stánek odstraněn, protože na jeho místo najížděly limuzíny s představiteli Francie a Německa. Na náměstí je vítalo, nebo proti nim protestovalo, méně lidí, než kolik jich bývá na stejném místě o pár týdnů dříve na oblíbených a vyhlášených adventních trzích.

Vlastní akt podpisu smlouvy proběhl v sále radnice, kde bývali voleni císařové Svaté říše římské. Deskami v podlaze je připomenuto sedm volitelů-kurfiřtů, mezi nimi i český král.

Sál na rozdíl od náměstí byl plný místních i francouzských celebrit. Velká vitrína s kopiemi císařských korunovačních klenotů (originál je ve Vídni) byla decentně stranou a žádný záběr televizních kamer ji neukázal.

Po podpisech zazněly dvě hymny, Beethovenova Óda na radost a potlesk. Úsměv místního primátora byl příjemně neutrální.

Proč padla volba právě na Cáchy se můžeme dohadovat. Toto kdysi hlavní sídlo Francké říše totiž dnes již nestaví pouze na své minulosti, turistice a lázeňství, ale vydalo se směrem, který s určitou nadsázkou můžeme odkázat až k rádci Karla Velikého, k Alkuinovi z Yorku, zakladateli středověkého školství. Cáchy se vydaly cestou vzdělání.

Zdejší věhlasná technická univerzita, původně v roce 1865 založená pro potřeby nedalekého báňského průmyslu, RWTH (Rheinisch-Westfalische technishe Hochschule) s padesáti tisíci studenty, množstvím nově vzniklých a stále vznikajících dalších technických institutů s vazbou na průmysl, s novou továrnou na malá elektroauta pro městský provoz, navržená zdejšími studenty, dává jasně najevo, že Cáchy dnes již nejsou pouze městem výroby sukna, perníčků, jehel a čokolády.

Město poté, co bylo kvůli neuváženosti nacistického velitele města v dubnu 1944 rozbito napadrť a jako první město v Německu nato spojenci osvobozeno, se vydalo cestou podpory univerzity jako centra excelence. A skladba studentů? Většinou samozřejmě domácí Němci, ale i mnoho dalších národností včetně velkého počtu Čechů.

Ale proč se tedy toto město stalo místem podpisu druhé smlouvy mezi Francií a Německem? Ta první byla podepsána v Elysejském paláci v Paříži. Tato si tedy říkala o Berlín. Ale co byl Berlín před tisíci roky? Byla snad lákadlem staletá historie a reminiscence na Franckou říši Karla Velikého? Přemýšlejí snad signatáři obou zemí v takových souvislostech?

Francká říše Karla Velikého měla menší rozlohu než současná Evropská unie (nezaměňovat Evropu - 46 států a EU - 28 států). Francouzský prezident Emanuel Macron má ve své velké zemi hodně velkých starostí a měl by je řešit dříve, než začne vymýšlet řešení pro EU. A kancléřka Angela Merkelová je za zenitem svého politického působení. Měli to být za současné situace právě oni, kdo měl takovou smlouvu podepisovat? A pokud taková smlouva měla vůbec vzniknout (pro většinu volených zástupců obyvatel obou zemí i EU prý byla překvapením), neměla být podepsána kvůli vzájemnému složitému stýkání a potýkání se v historii spíše ve Štrasburku?

Pokud odložíme růžové brýle, které se nám úsměvy signatářů snažily nasadit, neuvidíme mapu Francké říše Karla Velikého, ale mapu dvou oblastí rozdělených řekou Rýn s velkými rozdíly snad ve všem: v jazyku, v mentalitě obyvatel, historii i ekonomické výkonnosti, jejichž dva současní představitelé poukazují na sílu. Sílu počtu 150 milionů obyvatel a odpovídajícího počtu hlasů v Evropském parlamentu.

Historie je nezměnitelná. Možná prezident Macron a kancléřka Merkelová podcenili skutečnost, že se Francká říše Karla Velikého třicet let po jeho smrti rozpadla.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Bez Ruska a Číny u stolu nebude možné dosáhnout žádného mírového jednání o válce na Ukrajině, řekl...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

Izraelské síly nalezly v Pásmu Gazy těla čtyř obětí útoku Hamásu loni 7. října. Čtveřice byla...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Po poměrně turbulentním bouřkovém období do Česka přichází klidné letní počasí. V následujících...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Obrana demokracie je důležitější než jakákoliv funkce, řekl americký prezident Joe Biden v projevu,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz