26.4.2024 | Svátek má Oto


EVROPA: Proevropští Češi a cosa nostra české vlády

18.7.2007

Ihned po zveřejnění posledního eurobarometru (Eurobarometr 67) se ve většině českých novin objevila zpráva, že spokojenost Čechů s členstvím v unii klesá. Nespokojila jsem se jen s touto polovičatou informací a sáhla po zveřejněných číslech. K mému velkému (a příjemnému) překvapení je vše daleko složitější. Čísla z tohoto šetření je totiž třeba interpretovat komplexně. Nejen, že přes 60% Čechů si pořád myslí, že díky EU se jim daří lépe, ale dokonce se zdá, že Češi jsou v podstatě euronadšenci a federalisté.

Ano, spokojenost Čechů s EU klesla. A proč? Protože unie už není pro Čechy čímsi vzdáleným a neidentifikovatelným. Je to pro ně jasný politický projekt, který má dopady na jejich životy a o kterém se vede politická debata. Ve světle všech čísel posledního eurobarometru musí být nespokojenost Čechů s unií vykládána jako výraz očekávání do budoucna. Češi mají momentálně pocit, že unie nyní nefunguje dobře, a proto je třeba ji zlepšovat a prohlubovat. Více integrace, více unie, více společné politiky a řešení problémů, ať se naše životy díky unii opravdu zlepší. A samozřejmě méně „troublemakerů“ (např. současná česká vláda), kteří evropskou integraci paralyzují a nepřímo tak zvětšují i nespokojenost lidí se současným stavem EU. Do budoucna se Češi zároveň dívají s optimismem. Podle 66% respondentů čeká unii a nás v ní příznivý vývoj.

Čísla eurobarometru dokazují, že Češi dobře chápou, že jedině v EU můžeme řešit problémy, se kterými se státy (a notabene malá ČR) již nedokáží účinně vypořádat – bezpečnost, terorismus, energetika, globální oteplování (tak jako daně a sociální politika se lépe řeší na domácí úrovni). Například přes 90% českých respondentů si myslí, že by EU měla urgentně řešit globální oteplování. Good Bye, Václave Klausi! Drtivá většina Čechů si přeje společnou zahraniční politiku a evropskou armádu. A nejen to. Většina z nás se ztotožňuje i se symboly EU, jako je modrá vlajka s hvězdičkami (66%). Na posledním summitu EU národní politici (včetně české vlády) usilovali o to tyto symboly odstranit. Zjevně se báli pouze o sebe (aby jednou náhodou neztratili na důležitosti) a rozhodně nebrali v potaz představy lidí. To platí obzvláště pro současnou českou vládu. Ta se v Evropě proslavila obzvláště tím, že s vervou házela evropskou ústavu do koše (a na smetiště dějin). A ejhle, 55% Čechů dnes evropskou ústavu podporuje.

Z toho všeho vyplývá jednoduchý závěr – evropská politika současné vlády je v rozporu s českým veřejným míněním, očekáváními a zájmy české veřejnosti. A je to navíc vláda, která má podle téhož eurobarometru důvěru pouze 27% občanů, zatímco instituce EU, včetně té, jíž jsem členkou, se těší podpoře dvakrát větší. To už je situace podobná jak na Sicílii. Česká vláda nechce nic řešit v EU a chce si „naši (českou) věc“ řešit sama - cosa nostra (naše věc) - opět jako na Sicílii.

Autorka, europoslankyně za SNK-ED, je předsedkyní stálé delegace Izrael-EP