7.2.2023 | Svátek má Veronika


EVROPA: Migranti a vízová povinnost

15.10.2015

V současné vyhrocené debatě a situaci s migrační vlnou nejde přeci o to, zda pomáhat či nepomáhat potřebným. Je jasné, že pomáhat, a občané i celá ČR to přeci dělají. Debata by měla být o tom, zda současná či budoucí migrační vlna nezbourá dlouhodobě budovaný evropský bezpečnostní a azylový systém.

Od počátku války v Sýrii a vzniku Islámského státu informovaly evropské tajné služby své vlády o občanech se schengenskými pasy, kteří odešli bojovat do Sýrie a Iráku na straně IS. Vzpomínáte si na jarní mediální diskusi, zda na straně IS bojuje či nebojuje jeden (!) Čech? Celkově se vlády shodují, že ze zemí Evropské unie odešly bojovat pod černý prapor Islámského státu cca tři tisíce lidí, kteří při návratu představují bezpečnostní riziko. Tyto tři tisíce občanů jsou poměrně dobře evidovány a registrovány a někteří navrátilci byli již zadrženi.

Ve stejnou dobu však přichází do EU pět až osm tisíc lidí denně, lidí, o kterých nic nevíme. Média nám většinou předkládají ukázky násilí ve válkou zmítané Sýrii a pozitivní příběhy vzdělaných mladých Syřanů přicházejících do Evropy či emotivní fotografie malých dětí. Nikdo z nás ale neví, kolik z migrantů se nechalo registrovat a kolik vešlo do otevřených dveří Evropské unie a rovnou zamířili mezi své příbuzné a známé do svých komunit v západní Evropě! Opravdu si někdo myslí, že mezi cca osmi sty tisíci letos registrovaných migrantů nejsou faktičtí či potenciální džihádisté?

Také si vzpomínáte, jak jste někomu ze „třetích“ zemí museli psát pozvání a zaručit se za něj, aby dostal vízum? Uvědomují si vlády, které svým vstřícným přístupem k migrační vlně umožnily další nárůst migrantů, že kdokoli, komu bylo v minulosti z bezpečnostních důvodů odmítnuto vízum do Evropy, se prostě sebral a s proudem migrantů jsme si ho do EU sami dovezli?

Nezastavíme-li migrační vlnu a nedostaneme-li migraci urychleně pod kontrolu, hrozí rozpad bezpečnostního a azylového systému Evropské unie, který jsme budovali desetiletí. Jaký další rozpad Evropě poté hrozí, se můžeme zatím pouze dohadovat.

Autor je senátor za ODS