26.9.2020 | Svátek má Andrea


EVROPA: Já nic, já muzikant

15.12.2007

Základní instinkt Jany Bobošíkové

Premiér Topolánek podepsal Lisabonskou reformní smlouvu. Souhlasí, že nebudeme moci rozhodovat o tom, kdo se může usadit v naší zemi, čím a za jakou cenu budeme topit a svítit nebo kolik kamionů bude proudit přes naše obce. Souhlasí i s ukončením svobodné hospodářské soutěže.

Někomu se to líbí, jinému ne. Možná je ten dokument pro nás dobrý – omezí pravomoci našich často nekompetentních vládců. Budou ale ti bruselští lepší? Bývalo zvykem, že o tak zásadních historických obratech v demokracii rozhodovali občané v referendu. Jenomže nynějším arogantním konstruktérům Evropy hlas lidu vadí. Ani ODS v čele s Topolánkem referendum nechce. A tak se z Lisabonské reformní smlouvy stává diktát. A kontinent se vydává špatným směrem. K totalitním praktikám.

Zkušenost z Evropského parlamentu v tomto týdnu ledacos napovídá. Poté, co ODS v rozporu se svým programem a siláckými řečmi zbaběle kapitulovala, vyrukovali jsme s britskými, dánskými a polskými kolegy s transparenty a požadavky na referendum. Přišli úředníci a na příkaz samotného předsedy parlamentu, německého křesťanského demokrata Poetteringa nám s omluvnými úsměvy transparenty odebírali.

Ano. Evropa má své nezpochybnitelné lídry, k nimž Německo patří. Malé země mají poslední šanci říci ne. A žádat referendum. Jsou to právě ony a zvláště ty postkomunistické, které by v zájmu svých občanů měly před tou křižovatkou šlápnout na brzdu a zamyslet se, jestli nejedou tam, kde už jednou byly a kam by dojet nechtěly. České vládě tato možnost nedochází. Nezajímá ji totiž, co bude za deset či více let, ale zajímají ji jen koryta v nejbližších volbách. A řada ustanovení nové smlouvy začne platit se zpožděním, v roce 2014 až 2017.

Kde bude současný premiér Topolánek? Asi bude na kolenou houpat synka a vnoučata. A čekat na Nečasův důchod, aby mohl koupit benzín do volva Dalíkovy přítelkyně, kterým tak rád jezdí. V případě dotazů nasadí nechápavý výraz: „Já nic, já muzikant. To přece ten náš europoslanec Zahradil říkal, že to jinak nejde.“ A Zahradil pokrčí nevinně rameny. Vždyť to přece podepsal nějaký Topolánek.

(Psáno pro deník Metro)

poslankyně Evropského parlamentu
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.