Čtvrtek 17. dubna 2025, svátek má Rudolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Irskou hranici chce EU, nikoli Britové

„Budeme muset najít operativní způsob, jak provádět kontroly bez zavedení hranice.“ Tato slova pro případ tvrdého brexitu nepronesla Theresa Mayová ani žádný brexitář, ale hlavní vyjednavač EU Michel Barnier.

Je irská pojistka zbytečná?

To neušlo pozornosti bruselského zpravodaje listu The Telegraph. Mluvčímu Evropské komise proto položil logickou otázku: „Jestli existují způsoby, jak se vyhnout tvrdé hranici v případě brexitu bez dohody, jak naznačil pan Barnier, tak proč potom potřebujeme ´irskou pojistku´?“ Zjevně zaskočený mluvčí, který nedokázal odpovědět, krátkou výměnu zakončil slovy: „Můžete napsat co, chcete... Další!“

Unii se v mediálních interpretacích brexitu navýsost daří. Internetové diskuse jsou plné rozumbradů, kteří vědí, že Unie přece nebude hledat za Brity řešení (což je, jak vidno, další omyl eurofanoušků), že je to snaha nakreslit kulatý čtverec, že Unii tvrdý brexit nezasáhne, ale Británie půjde na pět let do kolen... Je to ale Británie, která má s otevřenou hranicí mezi Irskou republikou a Severním Irskem problém? Ne. Volně průchozí byla tato hranice již před tím, než oba státy do EHS vstoupily. Platí totiž dohoda o „Společném cestovním prostoru“. Britové dávají od začátku najevo, že si přejí naopak maximální obchodní otevřenost, a to jak vůči EU, tak vůči ostatním (a ekonomicky perspektivnějším) státům světa. Problém s tím má jen EU samotná. Ta si chce chránit svůj jednotný trh. Je to logické - bez zdání exkluzivity by těžko mohla požadovat výpalné za účinkování na něm a desetitisíce velmi dobře placených unijních zaměstnanců by mohly čelit otázce, proč tak velké masy byrokratů mají euroobčané ze svých daní platit. Komičnost situace je stvrzena prohlášením ministerstva zahraničí Irské republiky: „Nebudeme akceptovat tvrdou hranici na tomto ostrově, a proto žádnou neplánujeme.“

EU v hraničním klinči

Ostatně dle irského premiéra Varadkara EU irskou vládu ujistila, že žádné fyzické kontroly nebudou potřebné ani v případě, že Spojené království odejde bez dohody.

Zvláštní, že? Strašení obnovením tvrdé hranice, ba vyvolávání pocitu viny Britů, se zdá být osvědčenou zbraní eurofilů. Jak to jde dohromady s uvedenými prohlášeními? Že by třeba záleželo na tom, pro koho jsou slova euro-vládců určena?
Každopádně by si měli ujasnit (eurofilové, nikoli Britové), co vlastně chtějí. Britové hranici jasně odmítají, stejně jako vláda Irska. Přitom vstřícné návrhy z Londýna byly Unií šmahem odmítnuty. Tak ať si Unie řeší svůj problém sama.

Bez dohody přijdou po brexitu velmi pravděpodobně potíže. Dle dostupných analýz se však jeví, že budou časově omezené. V dlouhodobém horizontu by Britové měli mít velmi úspěšnou ekonomiku i v případě tvrdého brexitu. Jenže v politice a formování veřejného mínění jde o dojmy, nikoli o fakta. Budou-li krátce po brexitu problémy (tím spíše, vydrží-li pár let), vytvoří se v myslích lidí negativní asociace „opuštění EU = ekonomický pokles, zmatky na hranicích“. Ať si pak Britové vedou dlouhodobě sebelépe, spojení brexitu s negativními jevy v myslích lidí přetrvá. A přesně o to jde.

Problematický tvrdý brexit, byť i jen s krátkodobými potížemi, je jedinou nadějí eurofilů na zachování bázně lidu před Zlatým teletem - Evropskou unií.

Autor je konzervativní publicista

Aston Ondřej Neff
17. 4. 2025

Chceme napříště podléhat „nadstátní moci‟?

přečetl Panikář
17. 4. 2025

Německé „ministerstvo pravdy“ hlídá „svobodu názorů“

SÝR ZDARMA
17. 4. 2025

Následující text je souhrnem různých hypotéz z amerických zdrojů.

Ondřej Neff
17. 4. 2025

V tajné americké rezervaci žije dvojice vyhubených pravlků

Marian Kechlibar
17. 4. 2025

Čína je od roku 2010 největší výrobní ekonomika světa.

Aston Ondřej Neff
15. 4. 2025

Spustím se ze špiček a došlápnu napevno.

Aston Ondřej Neff
14. 4. 2025

Ruský útok na Sumy překročil normu posledních tří let.

Aston Ondřej Neff
16. 4. 2025

Migrace patří k Babišovým předvolebním evergreenům.

Aston Ondřej Neff
17. 4. 2025

Chceme napříště podléhat „nadstátní moci‟?

Marian Kechlibar
15. 4. 2025

Britská vláda přebírá kontrolu nad velkou ocelárnou ve Scunthorpe.

berr Roman Berežanský
17. 4. 2025

V Rusku loni zatkli rekordní počet lidí za vlastizradu a pomluvu armády. Za mříže úřady poslaly...

jpl Jitka Venturová
17. 4. 2025

Začátkem dubna Senát schválil zákon, který zvyšuje poplatky České televizi a Českému rozhlasu a...

Roman Joch
17. 4. 2025

Harvardova univerzita vstoupila do války s prezidentem Donaldem Trumpem a ohání se svou...

hej Jan Hejl, dyn Josef Dyntr
17. 4. 2025

Ve věku 82 let po dlouhé nemoci zemřel bývalý politik, spisovatel a někdejší šéfredaktor Lidových...

Zdeněk Lukeš
17. 4. 2025

Velké náměstí. Tak se jmenuje hlavní náměstí v historickém centru Hradce Králové, kde vedle gotické...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz